דלג לתוכן העמוד

חיות בר וחיות משק

 

חיות בר במרחב העירוני

ירושלים מוקפת בשטחים פתוחים המהווים בית גידול לחיות בר מוגנות (תנים, שועלים, חזירי בר...) שהאחריות לטיפול בהם של רשות הטבע והגנים (רט"ג).

בשנים האחרונות התרבו חיות הבר בשטחים הפתוחים ברחבי המדינה ועקב כך נדחקות חיות רבות אל תוך הישובים בחיפוש אחרי מזון (הטיפול בחיות בר בתוך העיר בעייתי ומוגבל).

השירות הווטרינרי נותן מענה במקרים של חיית בר פצועה או במקרה של חיית בר בקרבת מגורים. ניתן לפתוח פניית מוקד או פנ"ץ בהתאם לתלונה.

 

מטרד עורבים

עורבים הינם חיות בר שבעבר היו מוגנות והטיפול בהם היה באחריות רט"ג. עקב התרבותם העצומה ברחבי המדינה הוכרז העורב כמין מזיק והטיפול בהם על ידי רט"ג הופסק. נכון להיום אין לאף גורם במדינה סמכות לטפל ולפגוע בעורבים. 

מניעת מפגעי עורבים מתבצעת באמצעות שמירה על ניקיון הסביבה (הקטנת מקורות המזון מצמצמת את גודל האוכלוסייה) וגיזום עצים המשמשים לקינון העורבים. 

בעונות הקינון קיימת תופעה של גוזלי עורבים (פירחונים) הנופלים מהקן במהלך ניסיונות לימוד לעוף. במצב בו העורבים מזהים סכנה לאחד הגוזלים מתקבצים עורבים רבים ומשמיעים קולות הפחדה כדי להרחיק סכנה מהגוזל. 

ניתן לפתוח פניית מוקד במצבים בהם יש עורב פצוע או גוזל שנפל מהקן, פקח השירות הווטרינרי יאסוף את העורב ולרוב הבעיה מסתיימת.

 

שפני סלע

בשנים האחרונות התרבו שפני הסלע והחלו לחדור ליישובים רבים. שפני הסלע גורמים הן למפגע עקב השחתת צמחיה ונזק לרכוש והן עלולים להעביר את מחלת הלשמניה (שושנת יריחו).

עיריית ירושלים שכרה חברת ייעוץ המתמחה בתחום ופועלת על פי המלצות המומחים. מניעת נזקי השפנים מתבצעת על ידי הרחקתם מקרבת בתי מגורים והדברת הזבוב מעביר המחלה. לצורך כך פועלת העירייה בכמה אופנים:

  1. הרס בתי הגידול של שפני הסלע – העירייה מבצעת פעולות בעלויות של מיליוני שקלים . קיימת תכנית עבודה סדורה המתקדמת על פי התקציב הניתן מהמדינה לנושא.
  2. הדברת זבוב החול – מחלקת ההדברה העירונית מבצעת הדברה של זבוב החול המעביר את מחלת הלשמניה מהשפנים לאדם.
  3. לכידת שפנים – מתבצעת לכידת שפנים על ידי השירות הווטרינרי וקבלן פרטי.

ניתן לפתוח פניית מוקד במקרה של שפן פצוע ו/או שפן בתוך חצר/מבנה.

 

חיות משק

החזקת חיות משק (סוס, חמור, צאן, עופות) מצריכה היתר של השירות הווטרינרי. ההיתר ניתן לאחר בדיקה שאין במקום מטרד ובעלי החיים מחוסנים ומוחזקים על פי החוק וללא צער בעלי חיים.

תלונות בנושא מטרד עקב החזקת חיות משק ניתן לפתוח כפניית ציבור.

חל איסור על החזקת בעלי חיים בשטח ציבורי או על רעיית צאן ושוטטות סוס / חמור. במקרים אלו יש לפתוח פניית מוקד (בעל חיים גדול משוטט).