דלג לתוכן העמוד

כדאי לדעת הנחיות ומידע

 

כלבים

חיסון כלבת ורישיון: על פי החוק יש לחסן כל כלב החל מגיל 3 חודשים כנגד מחלת הכלבת ולחדש חיסון זה מידי שנה. כמו כן יש להשתיל בגופו של הכלב במועד החיסון הראשון שבב אלקטרוני לזיהוי הפעיל למשך כל ימי חיי הכלב. מידי שנה במעמד חיסון הכלב יש לשלם אגרת רישיון אשר גובהה משתנה בהתאם לגיל הכלב והאם הוא מעוקר או לא (ראה טבלה). החזקת כלב ללא חיסון ורישיון דינם קנסות בגובה 2000 שקל (כלב מגזע מסוכן גובה הקנסות הם 6500 שקל).

ניתן לחסן את הכלב בשירות הווטרינרי (לא נגבה תשלום נוסף על אגרת הרישיון) או במרפאות פרטיות תמורת תשלום נוסף.

כלב ברשות הרבים: על פי החוק כלב מוחזק ברשות הרבים על ידי אדם המסוגל לשלוט בו וכשהוא קשור לרצועה. אין חובת זמם לכלב ברשות הרבים מלבד לכלבים שהוגדרו ככלבים מגזע מסוכן.

כלבים מגזע מסוכן (פיטבול, אמסטף, רוטויילר ועוד) וכלבים המעורבים בכלב מגזע מסוכן יוחזקו על ידי בוגר מעל גיל 18, מחויבים בזמם ברשות הרבים, וברצועה שאורכה עד 2 מטר .

קנסות בגובה 500 שקל מוטלים על כלב המשוטט כשאינו קשור ברצועה ואינו מוחזק על ידי בעלים. קנסות בגובה 1500 שקל מוטלים על כלב מגזע מסוכן שאינו קשור לרצועה או מוחזק ללא זמם.

לכידת כלבים משוטטים

השירות הווטרינרי לוכד כלבים המשוטטים ברחבי העיר. כלב שנלכד והוחזק ברישיון ובעליו מאותר בעזרת הפרטים הרשומים בשבב, מוחזר לבעליו לאחר תשלום העלויות הרשומות בחוק. כלבים ללא בעלים או שהבעלים לא אותר מטופל על ידי רופאי השירות הווטרינרי (חיסונים, עיקור) ומועמד לאימוץ. 

אימוץ כלבים: ניתן לאמץ כלבים בשירות הווטרינרי בכל יום בזמן קבלת קהל. אימוץ כלב כרוך בתשלום סל אימוץ הכולל עיקור / סירוס ואת כל החיסונים והטיפולים הדרושים. הנחה תינתן לבעלי כרטיס ירושלמי.

חתולים

החזקת חתול בייתי: על פי חוק העזר בירושלים, חלה חובת חיסון כלבת ורישיון לחתולי בית. ניתן לבצע את החיסון בשירות הווטרינרי או במרפאות פרטיות.

אימוץ חתולים: ניתן לאמץ חתולים בשירות הווטרינרי בכל יום בזמן קבלת קהל. אימוץ חתול אינו כרוך בתשלום. סל האימוץ כולל עיקור / סירוס ואת כל החיסונים והטיפולים הדרושים.

חתול בייתי יכול לצאת מהבית לשטחים ציבוריים, מומלץ לסמן חתול בית בקולר עם תג ובו רשומים פרטי הבעלים ויש למנוע מהחתול להוות מטרד לשכנים.

האכלת חתולי רחוב מותרת על פי החוק והפסיקה בישראל כפוף לעמידה בהנחיות השירות הווטרינרי: האכלה במזון יבש בלבד, במקומות נסתרים. יש לפנות את כלי האוכל לאחר שהחתולים סיימו לאכול. יש לדאוג לעיקור וסירוס החתולים. ניתן להיעזר לצורך העיקור בעמותות ובשירות הווטרינרי.

עיקור חתולי רחוב: הדרך המומלצת למניעת התרבות חתולי רחוב ומטרדים הנגרמים עקב כך הינה עיקור וסירוס. ניתן להיעזר בעמותות למען בעלי חיים ובשירות הווטרינרי. ניתן לפנות בבקשה לעיקור חתולי רחוב בפניית ציבור. עקב הביקוש הגדול ישנו תור ארוך והטיפול עלול לארוך חודשים.

מטרדי חתולים

על פי החוק והפסיקה בישראל, אין לפגוע בחתולי רחוב ואסור להעבירם ממקומם. במקרה של מטרד עקב חתולים ניתן לפתוח פניית ציבור ופקחי השירות הווטרינרי יבדקו את הפניה. 

על פי המלצת השירות הווטרינרי כדי למנוע מטרד חתולים יש לשמור על ניקיון הסביבה, להאכיל חתולים אך ורק בהתאם להנחיות, לגדר את החצר בגדר גבוהה ובלתי עבירה וסגור פתחי כניסה. ניתן להטריד חתולים באמצעים לא פוגעניים כהשמעת קולות מטרידים / השפרצת מים או שימוש בחומרים להרחקת חתולים אותם ניתן לרכוש בחנויות לבעלי חיים.

חיות בר במרחב העירוני

ירושלים מוקפת בשטחים פתוחים המהווים בית גידול לחיות בר מוגנות (תנים, שועלים, חזירי בר...) שהאחריות לטיפול בהם של רשות הטבע והגנים (רט"ג).

בשנים האחרונות התרבו חיות הבר בשטחים הפתוחים ברחבי המדינה ועקב כך נדחקות חיות רבות אל תוך הישובים בחיפוש אחרי מזון (הטיפול בחיות בר בתוך העיר בעייתי ומוגבל). 

השירות הווטרינרי נותן מענה במקרים של חיית בר פצועה או במקרה של חיית בר בקרבת מגורים. ניתן לפתוח פניית מוקד או פנ"ץ בהתאם לתלונה. 

מטרד עורבים

עורבים הינם חיות בר שבעבר היו מוגנות והטיפול בהם היה באחריות רט"ג. עקב התרבותם העצומה ברחבי המדינה הוכרז העורב כמין מזיק והטיפול בהם על ידי רט"ג הופסק. נכון להיום אין לאף גורם במדינה סמכות לטפל ולפגוע בעורבים. 

מניעת מפגעי עורבים מתבצעת באמצעות שמירה על ניקיון הסביבה (הקטנת מקורות המזון מצמצמת את גודל האוכלוסייה) וגיזום עצים המשמשים לקינון העורבים. 

בעונות הקינון קיימת תופעה של גוזלי עורבים (פירחונים) הנופלים מהקן במהלך ניסיונות לימוד לעוף. במצב בו העורבים מזהים סכנה לאחד הגוזלים מתקבצים עורבים רבים ומשמיעים קולות הפחדה כדי להרחיק סכנה מהגוזל. 

ניתן לפתוח פניית מוקד במצבים בהם יש עורב פצוע או גוזל שנפל מהקן, פקח השירות הווטרינרי יאסוף את העורב ולרוב הבעיה מסתיימת.

שפני סלע

בשנים האחרונות התרבו שפני הסלע והחלו לחדור ליישובים רבים. שפני הסלע גורמים הן למפגע עקב השחתת צמחיה ונזק לרכוש והן עלולים להעביר את מחלת הלשמניה (שושנת יריחו). 

עיריית ירושלים שכרה חברת ייעוץ המתמחה בתחום ופועלת על פי המלצות המומחים. מניעת נזקי השפנים מתבצעת על ידי הרחקתם מקרבת בתי מגורים והדברת הזבוב מעביר המחלה. לצורך כך פועלת העירייה בכמה אופנים:

  1. הרס בתי הגידול של שפני הסלע – העירייה מבצעת פעולות בעלויות של מיליוני שקלים . קיימת תכנית עבודה סדורה המתקדמת על פי התקציב הניתן מהמדינה לנושא. 
  2. הדברת זבוב החול – מחלקת ההדברה העירונית מבצעת הדברה של זבוב החול המעביר את מחלת הלשמניה מהשפנים לאדם.
  3. לכידת שפנים – מתבצעת לכידת שפנים על ידי השירות הווטרינרי וקבלן פרטי.

ניתן לפתוח פניית מוקד במקרה של שפן פצוע ו/או שפן בתוך חצר/מבנה.

חיות משק

החזקת חיות משק (סוס, חמור, צאן, עופות) מצריכה היתר של השירות הווטרינרי. ההיתר ניתן לאחר בדיקה שאין במקום מטרד ובעלי החיים מחוסנים ומוחזקים על פי החוק וללא צער בעלי חיים.

תלונות בנושא מטרד עקב החזקת חיות משק ניתן לפתוח כפניית ציבור.

חל איסור על החזקת בעלי חיים בשטח ציבורי או על רעיית צאן ושוטטות סוס / חמור. במקרים אלו יש לפתוח פניית מוקד (בעל חיים גדול משוטט).