דלג לתוכן העמוד

כיצד אנחנו עוזרים לכם לקדם פרוייקטים, עבודה חברתית נכונה – איך מתארגנים ולמה חשובה הנציגות?

במסגרת כנס הנדל"ן השנתי "ישראל מתחדשת" שערך אתר מגדילים, עו"ד שרון מנדלבאום, מנהלת אגף לפיתוח אסטרטגי עירוני ועיסקי, השתתפה בפאנל בנושא התחדשות עירונית

מאות מתושבי ירושלים פקדו בשבוע שעבר בשעות הערב את מלון רמדה בעיר. במסגרת כנס הנדל"ן השנתי "ישראל מתחדשת" שערך אתר מגדילים, התושבים נפגשו פנים אל פנים עם יזמים, עורכי דין, שמאים ועם נציגי העירייה והשתתפו בהרצאות ופאנלים במסגרתם ניתן להם מידע רב על התחדשות עירונית.

את הערב פתחה שרון מנדלבאום, מנהלת אגף פיתוח בעיריית ירושלים, אשר הסבירה לתושבים כי: "ירושלים היא עיר גדולה ויש בה שכונות עם מאפיינים שונים וההתחדשות העירונית מותאמת למאפייני השכונה, העירייה יוזמת מפגשים עם תושבי השכונות השונות כדי לבחון את הצרכים שלהם ובאמצעות פרויקטור שכונתי הם מייצרים תוכנית עבודה לצרכי התושבים ולצרכים ציבוריים, לכן חשוב שאתם כתושבי העיר תהיו מעורבים ותוכלו להשפיע על מאפייני השכונה לאחר ההתחדשות".

עומר גילה, מנהל היחידה לשיתוף ציבור ומרכיב חברתי בתכנון בעיריית ירושלים, ציין את החשיבות שיש בהקמת נציגות דיירים. לדבריו, "בתהליך שיש נציגות זה עדיף והתהליך הנכון הוא בחירת נציגות דיירים, בחירת עורך דין מטעם הדיירים ורק לאחר מכן בחירת יזם באמצעות מכרז ככל שהתהליך יתבצע בשקיפות והדיירים יעודכנו כל הזמן בהליכים כך זה יסיר חסמים והתנגדויות".

הילית שחר, מנהלת תחום קשרי קהילה במינהלת התחדשות ירושלים, הוסיפה וציינה כי: "נציגות היא בהתנדבות, וזה לא פשוט, אבל בסופו של דבר חייבים נציגות פעילה ואקטיבית. בפינוי בינוי הדרך הארוכה היא הדרך הקצרה בשביל שהאנשים יאמינו בהליך וביזם הם חייבים להיות שותפים להליך של בחירת עורך הדין. קשה לבוא ולחתום על חוזה ליזם רק תמורת הבטחה ובגלל זה אם הכל נעשה בשיתוף ובשקיפות המחסומים מתפוררים".

עו"ד דן הלפרט, מייסד דן הלפרט משרד עורכי דין, חידד לתושבים מהו תפקידו של עורך הדין מטעם הדיירים וכיצד כדאי לבחור אותו. לדבריו, שבוחרים עורך דין חייבים לוודא שהוא מכיר את העיר, את האנשים, את היזמים וכו. הוא חייב להיות בקיא מאוד בכל ההיבטים המשפטיים ומעודכן בכל חידושי החקיקה, במיסוי, בהיבטי תכנון ובנייה, הוא חייב לעבוד בצורה שקופה עם דיווחים מסודרים ומסמכים. בנושא ניגוד עניינים חשוב מאוד לדעת כי על פי כללי האתיקה עורך דין שמייצג יזם אחד במספר פרויקטים אינו יכול לייצג דיירים בפרויקט אחר שבו אותו יזם מתמודד.

דודי שוורץ, מנהל תחום חרדים במינהלת התחדשות ירושלים, ציין כי, "הציבור החרדי משתף היום פעולה עם התחדשות עירונית, אבל בגלל שהצרכים של הציבור החרדי שונים מהציבור החילוני צריך לגשת אל הפרויקטים האלו קצת אחרת, לדבריו לא מדובר רק על היבטים תכנוניים כמו מרפסת סוכה אלא גם נושאים כמו דיירים סרבנים על פי ההלכה וסוגיות נוספות שיש להתייחס אליהן".

דניאל לוין, מנהל תחום התחדשות עירונית טרא, ציין כי החברה מקדמת מעל 6,000 יחידות בהתחדשות בירושלים במנעד שכונות וכי הם נתקלים באוכלוסיות שונות עם צרכים שונים. לדוגמא, בשכונת נווה יעקב שהיא שכונה שכולה היום חרדית, משלבים בתב"ע (תוכנית בניין עיר) שאושרה בתי כנסת וצורכי ציבור שמתאימים לחברה החרדית".

יוסי חזן, מנהל תחום התחדשות עירונית בחברת קרדן נדל"ן, אמר לקהל: "אני נשוי לירושלמית ומקביל את היחסים בין יזם לדיירים הירושלמים לתחילת זוגיות, הקהל הירושלמי חשדן יותר וצריך להקצות את המשאבים ליצירת האמון, לזה מתווספים הצרכים המיוחדים של הירושלמים, אם בתל אביב לבעלי הדירות חשוב יותר שיהיה עוד מטר לדירה בירושלים יש נושאים כמו מרפסת סוכה או מנגנוני שבת שחשובים יותר".

עו"ד אופיר כהן קוניוק – מייסדת משרד כהן קוניוק ושות', ציינה כי מדובר בעסקאות שבהן חוסר הודאות מעלה חששות כבדים בכל אוכלוסייה ולכן חשוב להנגיש את המידע להכיר את האוכלוסייה ולהתאים לה את המידע, "שאנחנו ניגשות לכל מתחם אנחנו לומדות את האוכלוסייה ומתאימות את ההסכם ואת הדרישות של המכרז ליזמים בהתאם למפרטים ולסקר חברתי", סיכמה קוניוק.

 

חומרים באדיבות: גב' כרמלה קופר עורכת ראשית - "מגדילים" ועורכת תוכן ופרסומי הכנס 

עורכת הכתבה: גלית סער קמיאל – יח"צ, תוכן, דיגיטל

צילום: דרור סיתהכל 

אולי יעניין אותך