דלג לתוכן העמוד

שכונת שייח ג'ראח

שייח ג'ראח שוכנת בצפון ירושלים על אם הדרך לשכם בגובה 706 מטר מעל פני הים.

שייח ג'ראח שוכנת בצפון ירושלים על אם הדרך לשכם בגובה 706 מטר מעל פני הים.

שכונת שייח ג'ראח היתה מן השכונות המוסלמיות הראשונות שיצאו מהחומה. גרעין השכונה הוא מסגד שהוקם לכבודו של רופא הסולטאן צלאח א-דין. הרופא היה חאסם דין חוסין בן עוסה אלג'רחאי – ומכאן שם השכונה.

המסגד והצריח נבנו בשנת 1894. אבל המבנה הבסיסי היה קיים עוד קודם לכן.

ליד המסגד הקימה משפחת אל-חוסייני את ארמון הקיץ שלה שנקרא ''קאדר אל מופתי'' ומופיע במפות משנות ה-40 של המאה ה-19. אחריהם בנו כאן את בתיהם עוד משפחות מוסלמיות אמידות כמו משפחת נשאשיבי וג'ראללה. היו אלה ארמונות קיץ מוקפים שטחי אדמה גדולים ובהם בוסטנים וגני פרי. אחריהם הגיעו גם משפחות אל-ערף ואל-חאטיב.

במפות מסוף מלמחמת העולם הראשונה מופיעים בשכונה כ-25 בתים ובסמוך להם 2 שכונות יהודיות: שמעון הצדיק ונחלת שמעון. במלחמת העצמאות השתכנו בשכונה כנופיות לוחמים ערבים שתקפו את שכונות צפון העיר ואת התחבורה שנסעה להר הצופים, ובהם את שיירת הרופאים בה נהרגו 78 איש. השכונה נכבשה באפריל 1948 על ידי כוחות הפלמ''ח אך בלחץ הבריטים פונתה השכונה. כעבור שבועיים נכבשה שוב על ידי האצ''ל אך חיילי הלגיון הצליחו להדוף אותם מהשכונה.

במלחמת ששת הימים נכבשה השכונה על ידי גדוד 66 של חטיבת הצנחנים. בשכונה מצויות קונסוליות רבות, בית חולים חדש לחולי עיניים על שם יוחנן הקדוש ושני בתי מלון. השכונה מונה היום כ-,000 נפש.