דלג לתוכן העמוד

שכונת עיר גנים – קרית מנחם

שכונת עיר גנים א' הוקמה בשנת 1957, ושכונת קרית מנחם בשנת 1959.

שכונת עיר גנים א' הוקמה בשנת 1957, ושכונת קרית מנחם בשנת 1959.

שכונת ''עיר גנים'' תוכננה לבנייה בתחילת 1953. ב31- במאי 1953 שמעה ועדת משנה לבנין ערים בעיריית ירושלים את תוכן התזכיר שהוגש על ידי היוזמים שלפיו משתרע השטח על 1,577 דונם וצריך להכיל ישוב של 8 עד 10 אלף נפש. מזה רכשה הקק''ל 377 דונם, יתרם השתייך ל''רשות הפיתוח'' הממשלתית. בתחילת 1954, פונות חברות הבנייה ''רסקו'' ו''שכון'' לקק''ל להקצאת שטחים למטרות שיכון ומקבלות את השטחים לרשותן.

הקק''ל ביצעה את פריצת הדרכים בשכונה ופיתוחם. ביום 6 במרס 1957 פנתה חברת ''רסקו'' לקק''ל בבקשה לשחררה מההוצאות למימון כבישים ראשיים, בנימוק כי ''באופן כללי היה מקובל כי הקק''ל תעזור בפיתוח שטחים חדשים ע''י פתיחת כבישי גישה ודרכים ראשיות ועל ידי סידור אספקת מים עד לשטח וכן על ידי נטיעות''.

הקק''ל נענתה לבקשה: ''הננו להודיעכם כי אנו מסכימים לשחרר אתכם מההשתתפות בהוצאות תכנון ופיתוח שנעשו על ידינו.''
בתחילת יולי 1957, מודיעה חברת ''רסקו'' על הקמת 500 יחידות דיור עבור עולים בשני שטחים שקבלה מהקק''ל, והיא מבקשת שהקק''ל תעמיד לרשותם שטחים נוספים בעיר גנים'' תוך הבטחה: ''בנייה זו תהיה ברמה יותר גבוהה משיכוני עולים שהם עכשיו בבנייה, ויבטיחו ששכונת עיר גנים תקבל את הצורה כפי שתוכנן בהתחלה על ידי יוזמיה''. עם קבלת האישור מהקק''ל נבנו השכונות: עיר גנים א' – נבנתה בסטנדרט גבוה: בית עם חצר לכל משפחה. במשך השנים הפכו בתיה לווילות עם גנים פרטיים. עיר גנים א' מצויה בין רחובות מכסיקו וחלמית ממערב לבין הנחל המפריד בינה לבין קרית היובל ממזרח. עיר גנים ב' תחומה ברחוב פנמה ממערב, רח' דהומי מצפון, החלמית ממזרח ואביבית מדרום. עיר גנים ג' תחומה בדרום בטבעת של רחוב קוסטה ריקה.

עיר גנים א' (1957) וקרית מנחם (1959) הוקמו ראשונות. קרית מנחם נקראת על שם מנחם ברסלר, נשיא הקק''ל בארה''ב, שיזם ודחף את הקמת ''היד'' לנשיא קנדי המנוח בהרי ירושלים.