דלג לתוכן העמוד

שכונת מעלות דפנה

שכונת ''מעלות דפנה'' הוקמה בשנת 1972, בצפונה של ירושלים לצד רמות אשכול וגבעת שפירא (הגבעה הצרפתית)

שכונת ''מעלות דפנה'' הוקמה בשנת 1972, בצפונה של ירושלים לצד רמות אשכול וגבעת שפירא (הגבעה הצרפתית).

השכונה נבנתה מדרום לרמות אשכול על שטח ההפקר שהשתרע משיכוני שמואל הנביא ועד גבעת התחמושת ובית הספר לשוטרים.

השם ''מעלות דפנה'' ניתן לה של שם בנייתה בשטח טופוגרפי העשוי רבדים, והבאים עולים אליה במעלות. כך נראה השטח מכיוון שמעון הצדיק בואכה שדרות אשכול. השם דפנה הוענק על שם צמח הדפנה – הער האציל בעברית. היוונים והרומאים נהגו לקשט בעלי הדפנה את ראשיהם של הקיסרים והמנצחים בתחרויות הספורט.

השכונה תוכננה ל-4,000 תושבים והאדריכלים הקפידו מאוד על ארכיטקטורה חיצונית של קשתות, זוויות ושיפועים. על תכנון השכונה הם זכו בפרס בינלאומי לבניית שיכונים. השכונה נבנתה עם שטחים וחצרות פנימיים להולכי רגל ולמשחקי ילדים. נבנו שני גשרים להולכי רגל ומגרשי החנייה תוכננו בריחוק מה מהבניינים.

בשנים האחרונות קיימת תחלופת אוכלוסיה. במקום התושבים שאכלסו את השכונה נכנסה אוכלוסיה חרדית. קרבתה של השכונה לשכונות החרדיות ולישיבת ''אור שמח'' של החוזרים בתשובה, ומחיריהן הנוחים של הדירות, עשו אותה ליעד מועדף לאוכלוסיה החרדית.

בשכונה ממוקם בית הספר ''רנה קאסן'' מיסודה של חברת ''אליאנס'' הצרפתית ולצידו שוכנת ספריה עירונית על שם יוסף מאירהוף.

השכונה גובלת בשכונת שייח ג'ראח ובכביש מספר 1 – ממזרח; ממערב היא מתוחמת בשכונת שמואל הנביא. גבולה הדרומי נושק לרחוב שמעון הצדיק, ומצפון לשדרות לוי אשכול.

שתי שכונות קטנות צמודות ל''מעלות דפנה'': ''ארזי הבירה'' ו''קרית אריה''. ''ארזי הבירה'' נמצאת בין רחוב שמעון הצדיק ורחוב שמואל הנביא. קרית אריה הוקמה בשנים 1982-1983 על ידי חברה קבלנית ''אריה'' על שם מייסד החברה ובונה השכונה, הקבלן אריה פאלק. השכונה נמצאת מצפון מזרח ל''מעלות דפנה''.