דלג לתוכן העמוד

שכונת הרובע הנוצרי

הרובע הנוצרי הוא אחד מארבעת הרובעים בעיר העתיקה של ירושלים. בלבו של הרובע שוכנת כנסיית הקבר, שהיא הבסיס ההיסטורי והערכי לרובע כולו.

 

הרובע הנוצרי נחשב לנקי ולמרווח מבין ארבעת הרועים בירושלים. הרובע הנוצרי משופע בכ-50 מנזרים וכנסיות, שהחשובה והמרכזית שבהן היא כנסיית הקבר.

חלק ניכר מהמוסדות הדתיים ברובע הנוצרי משתרעים על פני מתחמים סגורים גדולים, התופסים חלק ניכר משטח הרובע. כך הם למשל הפטריארכיה היוונית האורתודוכסית הצמודה לכנסיית הקבר; סן סלוודור, הוא מנזר המסדר הפרנציסקני, הפטריארכיה הלטינית ואחרים.

ברובע שוכנים בתי קפה, מסעדות, חנויות מזכרות ובתי מלון רבים. חלק ניכר מאלה נבנו בידי הכנסיות, כדי לשמש את הצליינים והמבקרים הרבים.

ראשיתו של הרובע הנוצרי היא בגרעין התיישבות סביב כנסיית הקבר כבר בתקופה הביזנטית, לפני למעלה מ-1,500 שנה. באותה עת שלטו הנוצרים בירושלים, וכנסיית הקבר נחשבה לאתר החשוב ביותר הקיים בה.

לאחר כיבוש ירושלים בידי המוסלמים בשנת 640 התמעטה הנוכחות הנוצרית בעיר, אך לא נעלמה כליל. בתקופה זו כנסיית הקבר המשיכה להוות אבן משיכה לצליינים.

הפיכתו של האזור סביב כנסיית הקבר לרובע נוצרי במוצהר התרחשה לאחר שנת 1033. בשנה זו התחוללה רעידת אדמה עזה בירושלים, שמוטטה רבים מבתיה והפילה את החומות. באותה עת שלטו בירושלים הפאטימים, בני שושלת מסולמית שיעית, שידם קצרה מלממן את שיקומה המלא של העיר. בשל כך הציעו השלטונות לתושבי העיר הצעה נדיבה: כל עדה או קהילה שתשקם מכספה קטע מהחומה, תזכה חינם לאדמות שבקרבתה. הנוצרים תושבי העיר מיהרו ופנו לקיסר ביזנטיון, בבקשה לסייע להם לשקם את החומה הסמוכה לכנסיית הקבר, ולזכות כך בחלקה נאה. הישועה הגיעה מצדו של הקיסר מונומכוס, שבשנת 1048 שלח סכום כסף גדול לשיקום החומות וכנסיית הקבר. עם תום עבודות השיפוץ והשיקום, הפך השטח באופן ''רשמי'' לרובע הנוצרי, ומאז ועד ימינו מרוכזת בו רוב הנוכחות הנוצרית בעיר.

האתרים הבולטים ברובע הנוצרי הם כנסיית הקבר, שוק אבטימיוס (מוריסטן), כנסיית הגואל הלותרנית, כנסיית אלכסנדר נבסקי הרוסית, בה מוצג קטע משער העיר בימי ישו, בריכת חזקיהו, הפטריארכיות השונות והתחנות האחרונות בויה-דולורוזה.

נכתב על ידי צוות מרכז רחל ינאית בן-צבי ללימודי ירושלים, 2008.