דלג לתוכן העמוד

שכונת בית הכרם

שכונת בית הכרם נוסדה במקום מבודד, שומם וסמוך לכפרים ערביים.

 

שמה של השכונה ניתן לה בהתאם להצעתו של ק' י' סילמן ובהסתמך על נחמיה ג', 4: ''ואת שער האשפות החזיק מלכיה בן רכב שר הפלך בית הכרם, הוא יבננו ויעמיד דלתותיו ומנעוליו ובריחיו.''

שנות העשרים של המאה ה-20 הביאו לירושלים תנופת בנייה גדולה, יהודית בעיקרה. לראשונה החלו לבנות הרחק ממרכז העיר ובמערב ירושלים.

מייסדיי השכונה התארגנו באגודת ''בוני בית'', שנוסדה בשנת תר''פ (1920). במרס 1921 רכשו מייסדיי האגודה, בסיוע חברת הכשרת הישוב, שטח של 282 דונם מידי הכנסייה היוונית האורתודוכסית, שהיתה באותה עת במצוקה כלכלית.

בין 148 חברי האגודה בלטו מורים, סופרים ופקידים. חברי האגודה ביקשו לבנות שכונת מגורים בתנאים נוחים ומתאימים למצב חבריה. השכונה כונתה שכונת המופ''סים – ראשי תיבות של: מורים, פקידים, סופרים.

לפי תכניתו של האדריכל ריכרד קאופמן, חולק השטח ל- 148 מגרשים. בין בתי המגורים נבנו מבני ציבור גדולים לשירות התושבים. המבנים תוכננו בהתאם למבנה הכיפה של שטח השכונה.

העקרונות המשותפים לכל חברי האגודה באו לידי ביטוי כבר בתקנון אגודת ''בוני- בית'':

  1. קניית הקרקע נעשתה על חשבון החברים ולא על חשבון מוסד ציבורי כלשהו, בהדגשה מפורשת שהקרקע לא תירכש על חשבון הקרן הקיימת (שכן כספיה היו קודש לרכישת קרקע להתיישבות כפרית ולא עירונית).
  2. גודלם של המגרשים: בין דונם וחצי לשני דונמים. המגרשים הגדולים גם נועדו ליצירת מרחקים גדולים בין הבתים, וזוהי עובדה המייחדת את שכונת בית הכרם מכל שכונות הגנים בירושלים. (כבר מראשית הבנייה, הקימו כמה תושבים לולים בחצרותיהם לשם אספקת ביצים ובשר עוף למשפחתם.)
  3. הבנייה הושתתה על עקרון העבודה העברית, שהיווה חידוש מופלא בירושלים של אותם ימים. בנייה באבן הייתה בלתי מקצועית עד כדי כך, שהיה צורך לטייח את קירות האבן של כמה בתים על מנת לכסות את פגמיהם.
  4. עקרון העבודה העצמית.
  5. קניית תוצרת עברית בלבד.

בשכונה נבנו מוסדות חינוך שכללו גן ילדים ובית ספר העממי. באסיפה הכללית הוחלט להקצות 14 דונם מהקרקע הציבורית לבניית ''בית המדרש למורים העברי'', שנקרא בפי כל ''הסמינר''. מייסדו של הסמינר, דוד ילין, הצליח לאסוף תרומות מארצות הברית לבנייתו, וזו נסתיימה בשנת תרפ''ט (1929). ב- 1930 הפך בית הספר העממי ל''בית הספר לדוגמא שעל- יד בית המדרש למורים''. בשנת 1936 הוקם בית ספר תיכון שש-שנתי, שביצע את ה''רפורמה'' בחינוך כשלושים שנה לפני שהוחלט עליה במדינת ישראל.

מתוך 148 הנרשמים לאגודה, רק 105 בנו בה את בתיהם בתקופת המנדט. מגרשיהם של 68 החברים שרצו לבנות את בתיהם מיד נקבעו בתחום מרוכז על מנת לחסוך באספקת המים, בסלילת הכבישים ומטעמי שמירה וביטחון. מגרשים אלה הוגרלו בין החברים בהסכמתם המלאה. מבין 105 הבונים היו כאלה שלא נרשמו לאגודת ''בוני בית'' אלא קנו, בהסכמת הוועד, את חלקותיהם מאלה שנרשמו.

הבנייה בוצעה בכמה שלבים. עד מאי 1924 נבנו 29 בתים ועד דצמבר 1927 כבר נבנו 69 בתים בסך הכל. 51 בתים נבנו על ידי המשרד לעבודות ציבוריות (מה שהפך מאוחר יותר לחברת ''סולל בונה'' אשר בית הכרם הייתה הפרויקט הגדול הראשון שלה), 14 בתים נבנו בידי קבלנים פרטיים וארבעה בתים נבנו בידי בעליהם. רובם היו חד-קומתיים ורק חמישה היו דו-קומתיים. בכל בית 2 עד 4 חדרים, בנוסף למטבח ולשירותים.

בחלקה הדרומי של שכונת בית הכרם לפני הקמת המדינה הייתה שכונה נפרדת בשם ''שכונת הפועלים'', והיא השתרעה בין רחוב החלוץ לבין רחוב הבנאי, (שנסלל רק לאחר מלחמת העצמאות). בשנת 1925 רכש איש ''השומר'' מרדכי יגאל, השטח חולק ל-30 מגרשים בני דונם עד דונם וחצי, ונמכר לקבוצת פועלים יוצאי פלוגת ירושלים של ''גדוד העבודה'' שמצאו פרנסתם בעבודות בניין בירושלים.

בית הכרם הייתה שכונה עברית ראשונה בדרום - מערב ירושלים, ועד לבנייתן של שכונות נוספות גם נותרה מרוחקת ומבודדת במשך מספר שנים. ריחוקה ובידודה גרמו קשיים תחבורתיים וביטחוניים. למעשה, התחבורה לבית הכרם מציינת את ראשית התארגנותה של התחבורה הציבורית באזור ירושלים ואת ראשיתו של קואופרטיב ''המקשר'' (לימים אגד).

בעיות ביטחוניות החלו כבר עם רכישת האדמות מהכנסייה היוונית האורתודוכסית ודחיית תביעותיו של הוואקף המוסלמי לבעלות על הקרקע, שהיו מלוות בהפגנות של ערבים. סלילת רחוב החלוץ הופרעה מצד המוני ערבים מכפרי הסביבה, שפוזרו בידי המשטרה. היו גם מספר גניבות והתנפלויות על אנשים בודדים. בשנות המאורעות התנכלו לבית הכרם תושבי הכפרים הערביים שהקיפו את השכונה: מלחה, דיר יאסין, ועין כרם.

בגג הסמינר הוקמה עמדת תצפית ושמירה, שממנה הבריחו ביריות ערבים שבאו מכוון דיר יאסין. במאורעות תרצ''ו- תרצ''ט (1939-1936) התגוננו תושבי השכונה בעמדות הגנה, שהוצבו בכמה מהבתים הקיצוניים.

היום הפכה השכונה משכונת ספר לשכונה בעיבורה של ירושלים, בין קריית משה בצפון לבית וגן בדרום. השכונה ממוקמת בקרבת האוניברסיטה העברית בגבעת רם, משרדי הממשלה ובית המשפט העליון. אוכלוסיית השכונה מונה כ- 15 אלף תושבים. בתיה הראשונים הולכים ונעלמים ובמקומם צומחים בתי מידות. אולם, תכניתה של השכונה נשארה בעיקרה כפי שהייתה בראשיתה.

האזור כיום כולל שלוש תת-שכונות: בית הכרם, יפה נוף ורמת בית הכרם.

יפה נוף צמודה ממערב לבית הכרם וגובלת ביער ירושלים. השכונה מאופיינת בבנייה רוויה של בתים עם שלוש קומות, שבהם דירות של 5-3 חדרים, ומעט קוטג'ים צמודי קרקע.

רמת בית הכרם צמודה לבית הכרם מדרום. ראשית בנייתה הייתה בתחילת שנות ה- 90 של המאה העשרים. תוכנית בינויה כוללת הקמת כ- 2,500 יחידות דיור שמתוכן נבנו כ-75%. הבנייה ברמת בית הכרם כוללת בנייה רוויה של בתים בני 5-3 קומות, שבהם דירות של 5-3 חדרים. לחלק מהדירות גינה פרטית או מרפסות ולרובן צמודה חנייה פרטית. הרחוב הראשי בשכונה הוא רחוב משה קול, בעל מסלול טבעתי בתוך השכונה.