דלג לתוכן העמוד

איך נבחר מסגרת?

זהו הגיע הזמן לרשום את התינוק למסגרת חינוכית ועכשיו עולות השאלות - אילו מסגרות קיימות? מה ההבדל ביניהן? כאן תקבלו את כל ההסברים.

איך בוחרים מסגרת?

בחירת מסגרת חינוכית מהווה החלטה חשובה ומלווה בהתלבטויות רבות. טרם קבלת החלטה חשוב לבחון את כלל האפשרויות על מנת להבטיח מסגרת מיטבית לילדיכם.

לנקודות מנחות לבחירת מסגרת חינוכית לפעוטות בגיל הרך לחצו כאן

קיימות מסגרות רבות ומגוונות שההבדל המרכזי ביניהן הוא פיקוח של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. 

המסגרות המפוקחות כוללות את מעונות היום ואת המשפחתונים והיתר הן המסגרות הפרטיות.

מסגרות מפוקחות

מעונות יום

מעונות היום מיועדים לתינוקות ופעוטות בגילאי שלושה חודשים ועד שלוש שנים ומופעלים על ידי ארגוני נשים, מנהלים קהילתיים ועמותות.

הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים הם: ויצו, נעמת, אמונה, החברה למתנסים, בית יעקב, נאות מרגלית ועוד.

הנהלים החלים על מעונות היום מסדירים היבטים שונים במסגרות כגון: מספר הילדים, היחס בין אנשי הצוות למספר הילדים, שעות פעילות, לוח חופשות, נוהלי בטיחות, הכשרת הצוות, מחירים ועוד.

מבנה המעון מיועד לילדים בגיל הרך ונבנה בהתאם להנחיות משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

הרווחה והשירותים החברתיים. במעון יום יש בממוצע שלוש כיתות והחלוקה בכיתות מתבצעת על פי גיל. מספר הילדים בכיתה נע בין 18 ל-36, בהתאם לגיל הילדים ולגודל הכיתה. בכל מעון ישנו צוות חינוכי הכולל מנהלת מעון, אחראיות כיתה, מטפלות ומבשלת. כמו כן, ישנה מפקחת ומדריכה מטעם הארגון המפעיל.

איך נרשמים?

ההרשמה למעונות היום מתבצעת במעון עצמו באמצעות הארגונים המפעילים את המסגרות.

תקופת הרישום נקבעת על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים,. זמן הרישום הינו לרוב בחודש פברואר. תקופת הרישום נמשכת שלושה שבועות בלבד.

חשוב לדעת: רישום למסגרת מפוקחת לא מבטיח קבלה אליה. בסיום תקופת הרישום, במידה ומספר הנרשמים גבוה ממספר המקומות המוקצים למסגרת, ועדת קבלה הפועלת על פי קריטריונים של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים קובעת מי יתקבל ומי לא.

כמה זה עולה?

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הוא הגורם הקובע והמעדכן את התשלום החודשי למעונות היום.

במסגרות המפוקחות המשרד משתתף בסבסוד התשלום החודשי להורים על פי מבחני הכנסה וזכאות.

לחיפוש מסגרת היכנסו למנוע חיפוש מסגרות עד גיל שלוש באתר העירוני - לחצו כאן

לבדיקת זכאותכם לחצו כאן

 לקבלת מידע נוסף אודות המסגרות המפוקחות היכנסו לאגף מעונות יום ומשפחתונים

משפחתונים 

משפחתון הוא מסגרת יום קטנה וביתית לקבוצת ילדים (עד 5 ילדים), מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים המאפשרת תשומת לב והשקעה אישית בכל תינוק ופעוט בקבוצה.

המשפחתונים פועלים באמצעות הרשות ועמותות מוכרות. מסגרות חינוך אלה פועלות על פי נוהלי משרד העבוד, הרווחה והשירותים החברתיים בכל ההיבטים: מספר הילדים במסגרת, שעות פעילות, לוח חופשות, נוהלי בטיחות, הכשרת הצוות, מחירים ועוד.

בעיר ירושלים, מחצית מהמשפחתונים בפיקוח העירייה והיתר בפיקוח "בית יעקב" ו"נאות מרגלית". החלוקה בין המפעילים השונים על פי רוב היא שכונתית.

מטפלות המשפחתונים שבפיקוח עוברות קורס הכשרה לפני כניסתן לתפקיד תעודת מטפלות סוג 1 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. הן מקבלות הדרכה אישית מרכזת המשפחתונים המקצועית בתחום הגיל הרך ומשתתפות בתכנית הדרכה שנתית.

איך נרשמים?

הרישום למשפחתונים מתבצע באמצעות הרכזות של הגורמים המפעילים.

ההרשמה למשפחתונים מתבצעת באמצעות מערכת רישום מקוונת (אינטרנטית). תקופת הרישום נקבעת על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ונמשכת שלושה שבועות בלבד בחודש פברואר.

 

חשוב לדעת: רישום למשפחתון לא מבטיח קבלה. בסיום הרישום, במידה ומספר הנרשמים גבוה ממספר המקומות המוקצים למסגרת, ועדת קבלה הפועלת על פי קריטריונים של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים קובעת מי יתקבל ומי לא.

ביקור במשפחתונים, לצורך התרשמות ובחירת משפחתון, ייעשה במועדים המוגדרים לקראת תקופת הרישום ובתיאום עם הרכזות.

לאחר קבלת הילד למסגרת, חובה לבצע רישום שלו באתר משרד העבודה, הרווחה, והשירותים החברתיים, וכן ניתן להגיש בקשה להשתתפות בתשלום שכר הלימוד

כמה זה עולה?

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הוא הגורם הקובע והמעדכן את התשלום החודשי למשפחתונים בפיקוח.

במסגרות המפוקחות המשרד משתתף בסבסוד התשלום החודשי להורים על פי מבחני הכנסה וזכאות.

לבדיקת זכאותכם - לחצו כאן

למידע בנוגע לשעות הפעילות של רכזות המשפחתונים  היכנסו למנוע החיפוש באתר העירוני - לחצו כאן

מסגרות פרטיות שאינן בפיקוח

מסגרות חינוך פרטיות לגילאי שלושה חודשים ועד שלוש שנים, אינן בפיקוח משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ואינן מחויבות לעמוד בסטנדרטים להפעלה.

המסגרות הפרטיות נבדלות זו מזו בדברים רבים, כגון המבנה שבו פועלת המסגרת (בבית מגורים או במבנה ייעודי), מספר הילדים במסגרת, גילאי הילדים, היחס בין מספר הילדים למספר אנשי הצוות, הגישה החינוכית, הכשרה וההדרכה של אנשי הצוות, זמני הפעילות, לוח החופשות, מועד הרישום, מחירים ועוד.

החל מספטמבר 2019 מסגרות פרטיות שבהן שוהים 7 ילדים ויותר נדרשות לקבלת אישור ראשוני להפעלת מסגרות לפעוטות ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

"מובהר בזאת כי עיריית ירושלים אינה אחראית על מסגרות החינוך הפרטיות המפורסמות באתר העירוני ואינה מפקחת על התנהלותן. מובהר בזאת כי עיריית ירושלים ו/או מי מטעמה אינם צד להתקשרות בין המסגרת החינוכית הפרטית לבין לקוחותיה וכי לא קמה כל אחריות של העירייה ו/או מי מטעמה כלפי המסגרת וכלפי הלקוחות מכוח חוק ו/או על פי כל דין."

למידע נוסף לחצו כאן

לחיפוש משפחתונים לחצו כאן

בעלת מסגרת פרטית? לרישום באתר האינטרנט העירוני יש לפנות לסימה שהינו, בטלפון 02-6295578 או במייל לחצו כאן