דלג לתוכן העמוד

שכונת מוסררה – מורשה

שכונת מורשה או בשמה הקודם ''מוסררה'' הוקמה בראשית המאה העשרים על ידי קבוצת ערבים נוצרים אמידים.

 

עד למלחמת השחרור היתה זו שכונת יוקרה במרכז של ירושלים. במשך מלחמת השחרור ננטשה השכונה וחלק מבתיה נהרסו. בראשית שנות ה-50 שוכנו בבתים הנטושים משפחות יהודיות שעלו זמן קצר קודם לכן מארצות שונות. בראשית דרכה סבלה השכונה מבעיות דיור וכלכלה ומצבה היה רע עד למלחמת ששת הימים. במשך 19 שנה, היתה שכונת מוסררה שכונת ספר הגובלת בשטח ההפקר בין ישראל לירדן וסבלה מתקריות גבול תכופות שפגעו בבתים ובמורל התושבים.

בשנת 1967, כשאוחדה ירושלים, היוותה מוסררה חוליה מקשרת בין שני חלקי העיר, המערבי והמזרחי.

בשנת 1979 החל לפעול בשכונה פרויקט שיקום שכונות שבמסגרתו השכונה אומצה על ידי קהילת לוס אנג'לס.

שכונת מורשה משתרעת על שטח של 160 דונם, סמוך לעיר העתיקה והיא שוכנת בשולי מרכז העסקים הראשי של העיר. השכונה גובלת ממזרח עם העיר העתיקה, מצפון עם שכונת מאה שערים ובצידה המערבי עם מגרש הרוסים.

מספר עורקי תנועה חולפים בשולי השכונה ותוחמים אותה בצורה ברורה: דרך הצנחנים ממזרח, רחוב שבטי ישראל מדרום, רחוב הנביאים חוצה את השכונה במרכזה ורחוב חיל ההנדסה מצפון. מיקומה של השכונה הוא חשוב ומשמעותי בהיותה על קו התפר שבין האוכלוסייה היהודית והערבית בירושלים.

כיום מתגוררים בשכונה כ-4,500 נפש ב-860 משקי בית על פי החלוקה הבאה: 380 משקי בית בשיכונים שנבנו בשנת ה-50 והשאר בדירות ערביות.

בשכונות מורשה נמצאים המוסדות הבאים: משרד החינוך, בית העירייה – ככר ספרא, יד לקשיש, מרכז אמנות, בית ספר לצילום, מוזיאון אסירי המחתרת, ומוזיאון בית תורג'מן.

שכונת מורשה סיימה בשנת 1991 פרק ממושך של שיקום. במהלך שנים היתה עסוקה השכונה בבעיותיה הסוציו-כלכליות ולא התפנתה להרים ראש ולהיות שותפה בנעשה סביבה.

בשנים האחרונות חלו בה שינויים רבים:

  1. מקומות בילוי רבים הוקמו בסמוך לשכונה והם משמשים מקור משיכה לצעירים לבילוי בשעות הלילה.
  2. הקמת מבני העירייה גורם לזרימה גדולה של תושבים ברכב וברגל לתוך השכונה ומחוצה לה.
  3. הקמת ככר העיר כמקום תרבותי מושך קהל רב מחוץ לשכונה ומתוכה.
  4. שינוי בסדרי התנועה ובניית כביש מספר 1 המשמש עורק תחבורה מרכזי המקשר בין צפון העיר ודרומה.
  5. עזיבת אוכלוסיה מקורית וכניסת אוכלוסיה חרדית (אחוז גדול מתלמידי השכונה לומדים בזרם החינוך החרדי).