דלג לתוכן העמוד

פרויקט גראסרוטס

פרויקט גראסרוטס בגינות הקהילתיות בירושלים סתיו 2021: כנס על הצלחה פורצת דרך

 

רקע

המונח 'גראסרוטס' מתייחס לתהליכים שמתחילים מלמטה מהשטח, מהתושבים הפעילים. פרויקט גראסרוטס היה יוזמה של קאסי אריסון שהובילה פעילי גינות לקדם שינוי דרך נתינה, יוזמות, מעורבות, ומוטיבציה, שיוצאות מתוכם ולא מתוך קבלה מהממסד. הפרויקט, של הקרן לירושלים ומטה הגינות הקהילתיות בעיריית ירושלים יצא לדרך בשנת 2019 תוך התמקדות בארבעה יעדים מרכזיים:

  • העמקת תשתית הגינות הקהילתיות במזרח ירושלים והרחבת בסיס הפעילים הקהילתיים;
  • העמקת האחריות והמעורבות הקהילתית בקרב פעילי הגינות
  • העמקה וחיזוק מקצועיות של פעילי גינות קהילתיות בעיסוק בקיימות, טבע, גינון ופרמקלצ'ר (למידה ויישום של מתודות רלוונטיות)
  • הגדלת החשיפה ברשתות החברתיות לגינות קהילתיות ולרעיונות של קיימות ואחריות קהילתית

 

לומדים מגראסרוטס: הכנס הבינלאומי הראשון של הגינות הקהילתיות

לקראת סיום השלב הראשון של פרויקט גראסרוטס ולאור ההצלחות הרבות שלו, קיימנו באוקטובר 2021 כנס בין-לאומי. הכוונה היתה לאפשר למידה על הפרויקט והפצת התובנות שעלו ממנו, אך גם יותר מכך: רצינו לעורר בכך השראה אצל פעילי הגינות, להרחיב את ההסתכלות שלהם דרך למידה מפרויקטים מקומיים ועולמיים ולחשוב על השלב הבא בפרויקט.

החלק הראשון של הכנס נערך בזום, בהשתתפות סה"כ של כ- 170 אנשים מישראל ומהעולם.

הזמנו דוברים מלאי השראה השותפים לחזון הגינות הקהילתיות בירושלים. המרצה האורח המרכזי של הכנס, קורמק ראסל (Cormac Russell), מנהל ומייסד ארגון Nurture Development, 1 דיבר על כוחה של 'אזרחות פעילה ומשפיעה'. הוא הראה איך הגינות הקהילתיות מזמינות ומאפשרות לכולם לתרום את היכולות והחוזקות שלהם ולקחת חלק בקהילה. שלוש נשים מארה"ב ואנגליה סיפרו על יוזמות מעוררות השראה שהן קידמו סביב גינות קהילתיות ואת ההשפעה שהדבר עורר 2. בהמשך האירוע דנו בהצלחות המרשימות של פרויקט גראסרוטס, שהביא לחיזוק הגינות הקהילתיות בירושלים והיווה קפיצת מדרגה בפעילות שלהן. הפעילים הציגו סיפורי הצלחה מגינות שהיו שותפות בפרויקט לצד אתגרים ודילמות איתם התמודדו קהילות אלו, בעיקר בהקשרים של פיתוח המרחב הציבורי, פיתוח וטיפוח קהילה, בין השתייכות למקום ופתיחות לציבורי, והתאמה וכשירות תרבותית. בסוף החלק הזה של הכנס הוצגו מחשבות לקראת המשך הפעלת הפרויקט (ראו להלן).

ביום השני של הכנס, נערך אירוע לפעילי הגינות בגינה הקהילתית במוזיאון הטבע בירושלים, בוא הוצגו תוצרי הפרויקט של עשרים הגינות שהשתתפו בו "בגלריה פתוחה". האירוע איפשר לחגוג יחד את העשיה המדהימה של פעילי הגינות, להודות להם, לחזק את ההיכרות ביניהם וללמוד יחד.

השלב השני של פרויקט גראסרוטס נראה מרתק ומלהיב במיוחד. כאשר פניו לחיזוק התשתיות של הגינות הקהילתיות, תוך הטמעה של ראיה כלל ארצית ואף עולמית לאור האתגרים שכדור הארץ מעמיד כיום בפני כולנו. אנו רואים את הגינה הקטנה בירושלים כחלק מהתהליך העולמי ושואפים לרתום את תושבי העיר להיות שותפים בהתמודדות עם האתגרים הגדולים של הדור שלנו.

לשקופית הסיכום - לחצו כאן