דלג לתוכן העמוד

כביש 16 נפתח היום לתנועה, מיזם בן דור הסתיים: ירושלים יוצאת מהפקקים!

העבודות לביצוע שני מיזמי תחבורה משמעותיים הסתיימו בימים האחרונים: מיזם בן דור, לחיבור שני קווי הרכבת הקלה (האדום והירוק) וכביש 16, הכניסה החדשה לירושלים. סיום העבודות על המיזמים, הוא עוד אבן דרך במהפכת התחבורה העוברת על העיר

מיזם משמעותי ראשון אשר ייחנך היום (ד', 31/8), הוא כביש 16, שיהווה כניסה נוספת, חדשה ומרכזית לעיר. כך, בנסיעה רצופה של מספר דקות ממחלף מוצא, ניתן יהיה להגיע לכל השכונות בדרום ובמערב העיר דרך שתי מנהרות תת-קרקעיות. מדובר בפרויקט של עיריית ירושלים, משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל, שבוצע ע"י חברת 'שפיר.

הכביש ישרת בעיקר את הבאים מכיוון מערב. מדובר בכביש חדיש שמהירות הנסיעה המותרת בו תהיה 110 קמ"ש ולאורכו שלושה מחלפים: באזור מוצא, בנחל רבידה שבסמוך לגבעת שאול ובצמוד לרחוב בייט. דרכו ניתן יהיה להגיע לשכונות רבות בזמן קצר, לרבות למרכז הרפואי שערי צדק. הכביש הוא דו נתיבי לכל כיוון, מתחיל במחלף מוצא ומתפצל עד לחיבורו לדרך בגין.

הכביש כולל שתי מנהרות שיעברו תחת השכונות הר נוף ויפה נוף וחלקו המזרחי של הר הרצל. בין שתי המנהרות עובר הכביש בגשר מעל נחל רבידה, ושם נבנה מחלף נחל רבידה שיחבר אותו עם הכביש החדש שנסלל לגבעת שאול.

בעתיד, יוכלו באי העיר להיכנס לעיר דרך הכביש, לחנות בחניון בייט הממוקם בסמוך לתוואי הקו הירוק של הרכבת הקלה ולהתנייד בעיר באמצעות הרכבת הקלה.

מיזם בן דור, אשר הסתיים אתמול (ג', 30/8) יחבר את הקו הירוק אל הקו האדום, הקו הקיים, וכך, תיווצר רשת של רכבות קלות המאפשרות התניידות קלה ונוחה ברחבי העיר, תוך אלטרנטיבה מהותית לשימוש ברכב פרטי בתוך העיר.

עם סיומו של מבצע בן דור אתמול, חזרה הרכבת הקלה לעבודה סדירה והשירות ניתן בין תחנות חיל האוויר – הר הרצל. קווי התחבורה הציבורית המיוחדים, אשר הוסדרו לרגל המבצע בוטלו ושירות התח"צ באזור פועל כסדרו.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון:
"מהפיכת התחבורה כבר כאן, והיא תביא לידי כך שירושלים תהיה הראשונה לצאת מהפקקים. פתיחת כביש 16 היום, מוקדם אף מהצפוי, היא נדבך חשוב בהפיכת הכניסה לירושלים לפשוטה יותר ולמהירה יותר והיא תפחית במידה ניכרת את עומס התנועה בחלקים המערביים של העיר. ואולם הפתיחה של כביש 16 היום אינה מספיקה ואינה עומדת בפני עצמה. בעתיד, ייפתח לצד הכניסה לעיר מכביש 16, ברחוב בייט, חניון "חנה וסע" שיאפשר לבאים לעיר לחבור לרשת מתקדמת של רכבות קלות, אשר העבודות עליהן בעיצומן והן ייפרסו בכל רחבי העיר. בטווח הרחוק חזון העיר ומשרד התחבורה הוא להפחית את תנועת הרכב הפרטי בעיר, לחזק את התחבורה הציבורית, את התנועה המיקרומובילית ואת ההליכתיות ובכך לקדם חיי קהילה בעיר נקייה יותר, ושירותית יותר השומרת על הסביבה כאשר פניה לעתיד טוב יותר. אני מודה לשרה ולמשרד התחבורה על שיתוף הפעולה והסיוע שהם מעניקים לעשרות מיזמים בעיר"

צילום: צחי קראוס

אולי יעניין אותך