דלג לתוכן העמוד

פרס הפסיכולוגית החינוכית ע"ש בתיה רבינוביץ

בפרס זכו 2 פסיכולוגית חינוכית מצטיינות מהשירות הפסיכולוגי החינוכי בעיריית ירושלים: מירי אבו חנא, פסיכולוגית במרכז טיפולי למתבגרים במזרח ירושלים, ורחל שטאוב גרינפלד, מנהלת מרכז ההורים בשירות הפסיכולוגי-חינוכי.

פרס הפסיכולוגית החינוכית הינו ע"ש בתיה רבינוביץ, מראשונות העובדות בשירות הפסיכולוגי-החינוכי בעיריית ירושלים. לאחר פטירתה בשנת 2014, ביקשו בניה להנציח את פועלה בשירות העירייה בדמות פרס והוקרה לעובדים בשירות הפסיכולוגי.

מטרת הפרס היא להוקיר ולהעצים פסיכולוגיות חינוכיות המועסקות על ידי השירות הפסיכולוגי חינוכי (השפ"ח) בעיריית ירושלים. הפרס יוענק מדי שנה לשתי פסיכולוגיות חינוכיות הממלאות את תפקידן בצורה יוצאת דופן, אשר במסגרת שירותן בעירייה גילו הצטיינות ויוזמה, מעבר למתחייב מתפקידם.

קבלת הפרס נבחנה לפי הקריטריונים הבאים: פיתוח יוזמה ייחודית בתחום המקצועי לטובת קידום בריאות הנפש של הלקוחות במערכת החינוך בירושלים; שירות פסיכולוגי מעבר למתחייב בהגדרת התפקיד; יוזמה מקצועית המגלה מחויבות / אחריות חברתית יוצאת דופן מעבר לגבולות התפקיד; הובלת שיתופי פעולה עם גורמים מקצועיים רלוונטיים, בעירייה ומחוצה לה, לקידום הטיפול בתלמיד על פי צרכיו.

הפסיכולוגיות הזוכות בפרס השנה:

מירי אבו חנא:
מירי עובדת בשפ"ח בצוות שער הפרחים בירושלים, ובמרכז טיפול למתבגרים במזרח העיר.
מנימוקי הזכייה בפרס: "התרומה העיקרית של מירי היא בתחום המתבגרים במזרח ירושלים, תחום מורכב וכאוב. תוכנית יחד היא תוכנית שפועלת להגברת החוסן בקרב מתבגרים. היא התחילה במערב העיר, מירי הכניסה את התוכנית לעבודה במזרח ירושלים, באומץ רב. בזכות תוכנית יחד במזרח העיר הייתה התחלה של התמודדות גם עם גילויי אלימות מורכבים מאוד. בזכות תוכנית החומש במזרח ירושלים, לאחרונה הוקם מרכז חוסן למתבגרים במזרח ירושלים. מירי עושה בו עבודה יוצאת דופן, לטובת אוכלוסיה שבדר"כ אנחנו לא מצליחים לתת לה מענה".

רחל שטאוב גרינפלד:
רחל מנהלת מזה 7 שנים את מרכז ההורות בשירות הפסיכולוגי החינוכי. רחל פיתחה שני כלי התערבות משמעותיים עבור הורים, הראשון הוא טיפול ממוקד וקצר מועד לעבודה עם הורים אשר הופץ ביחידות מטפלות נוספות במנחי ובאגף רווחה. השני הוא פרויקט 'זמן הורות', סדנאות עבור הורים. פרויקטים אלו נוגעים גם בתחום הטיפול וגם בתחום המניעה.

ראש העיר, משה ליאון: "הפסיכולוגיות החינוכיות נוגעות במקרים המורכבים ביותר במערכת החינוך בירושלים, אך לא מסתפקות רק בזה. בשנים האחרונות השירות הפסיכולוגי-חינוכי הרחיב את פעילותו, דבר שהתגלה כנחוץ במיוחד מאז פרוץ הקורונה. אני גאה בשירות הפסיכולוגי-חינוכי בירושלים, וקווה להמשך התפתחותו".

מנכ"ל העירייה איציק לארי: "אתם הפסיכולוגים החינוכיים בחרתם לעבוד ולתרום שירות הציבורי. השירות הפסיכולוגי הוא גוף מוביל במינהל החינוך בעיריית ירושלים, ומעניק שירות איכותי ומותאם לכל המגזרים בעיר. השפ"ח מטפל באירועי הקצה, אך בשנים האחרונות השכלתם לפתח תוכניות חינוכיות רגשיות במטרה להרחיב את רוחב היריעה, ובתקופת הקורונה נתתם עזרה רחבה עוד יותר. אנחנו שמחים להיווכח כי זוכות הפרס הולכות בדרכה של בתיה רבינוביץ'".

זוכת הפרס מירי אבו חנא: "אני מאמינה שהעבודה שלנו כפסיכולוגים חינוכיים היא מאוד משמעותית. אנחנו נוגעים במקום מאוד מרכזי בחיים של אנשים - בבתי הספר, במסגרות החינוכיות. יש לי תפקיד מאוד מגוון בתוך הצוות שלי. אני מובילה את המרכז הטיפולי למתבגרים במזרח העיר, ומדריכה בצוות. העבודה עם מתבגרים היא עבודה קשה. הם יכולים להביא תכנים מבהילים - אובדנות, פגיעות מיניות, מורכבות פוליטית. אנחנו מקבלים תכנים שונים מאוד. העיקר בעבודה שלנו הוא ללמוד איך להתמודד עם זה, איך לעזור להורים ולצוותי החינוך להתמודד עם תכנים כ"כ מבהילים. מבחינתי השפ"ח הוא הבית השני שלי".

זוכת הפרס רחל שטאוב גרינפלד: "כפסיכולוגים חינוכיים, פעמים רבות העבודה שלנו נשארת מאחורי הקלעים, סמויה מהעין. במיוחד בגלל זה, וגם בגלל היותנו שירות פסיכולוגי ציבורי שמאפשר לקהל רחב מהעיר לקבל שירות פסיכולוגי מקצועי ללא עלות, אני רוצה מאוד להודות למשפחת בתיה רבינוביץ' שדרך הפרס מעניקה הוקרה לחלק מהעבודה הפסיכולוגית שנעשית בעיר".

אולי יעניין אותך