דלג לתוכן העמוד

אנדרטה חדשה בירושלים: רימון השמות של יהודי צפון מקדוניה

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, חנך הערב (2/11) את רימון השמות המשובץ באבני פסיפס, בו מונצחים שמות כל המשפחות מצפון מקדוניה, שרובן נספו בשואה, ובהן נמצאת גם משפחתו

הטקס, אשר נערך בנוכחות שגריר צפון מקדוניה בישראל, העלה על נס את גבורתם של יהודי מקדוניה, שרובם המוחלט נספה בשואה. הרימון מנציח את שמות המשפחות הרבות, אשר נספו בשואה בטרבלינקה ובאושוויץ ומצאו את מותם בדרכים אחרות.

מכלל כ- 7400 יהודי מקדוניה, שרדו לאחר המלחמה כ- 150 איש בלבד. לכבודם הוקם כאן בירושלים פסל רימון השמות, בו העיר ירושלים מתחייבת להנציח את בני הקהילה ולספר את סיפורם, מתוך דאגה למורשתם ולהעברתה לדורות הבאים.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "סיפורם של יהודי צפון מקדוניה הוא סיפור של גבורה. אנדרטת רימון השמות הוקמה לכבודם כאן בעיר הבירה ירושלים, המקום הקדוש שאליו נכספו כל יהודי מקדוניה ומשפחותיהם ואליו כיוונו בתפילותיהם יום יום. אני מזמין את הציבור הרחב לבוא ולשמוע את סיפורם של יהודי צפון מקדוניה, ולהתחבר אל זיכרונם וגבורתם."

אחד מיוזמי פרויקט הרימון הוא דן אורין, מנהל מחלקת הבלקנים, בעת שכיהן כשגריר ישראל לצפון מקדוניה.
בדבריו באירוע אמר אורין ש"הרימון לזכר יהודי מקדוניה ממשיך את המאמץ שנמשך למעלה משבע שנים לספר את הסיפור של הקהילה הקטנה בדרכים יצירתיות, מאמץ לו שותפים גורמים רבים המתבצע בשותפות קרובה עם עמותת מורשת קהילת ביטולה מונסטיר ונשאיתה, ד"ר רחל לוי דרומר, שהנחתה את הטקס."

צילום: אביר סולטן

אולי יעניין אותך