דלג לתוכן העמוד

טקס קריאת שם כיכר ע"ש הרב משה אברהם יפה - "המייג'ור"

במעמד ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ובניו של משה אברהם יפה, חנכו אתמול (ב', 5.12) כיכר על שמו במלחה

הרב משה אברהם יפֶה נולד במנצ'סטר שבאנגליה, התגורר בירושלים והיה מוּכּר גם בכינויו: "המייג'ור".

הרב יפה שימש כרבה של "הבריגדה היהודית", שלחמה לצד הצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. הוא היה פעיל ציוני, שהקים עשרות בתי כנסת ברחבי הארץ, ובהם "היכל שלמה" ובית הכנסת הגדול במרכז העיר.

הרב יפה, שכונה גם בשם "מוריס", תמיד הושיט יד וסייע לכלל. בצעירותו גם היה "לוחם אש", איש שירותי הכבאות. ב- 1943, במלחמת העולם השנייה, התנדב והתגייס לצבא הבריטי, מוּנה לשמש כרב צבאי ויצק לתפקידו תוכן רב.

הרוח והציונות שפיעמו בו הביאו אותו לפעול גם במסגרת המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית. הרב יפה עלה לישראל ומילא תפקידי מפתח בתנועת "המזרחי". הוא היה הרוח החיה מאחורי הקמת "היכל שלמה" ובית הכנסת הגדול בירושלים, ואף עמד בראש הוועד המנהל שלו במשך שנים רבות.

בין מעשיו הרבים, ניתן למנות את פעולותיו להעלאת שארית הפליטה לארץ לאחר השואה ופעילותו לאיתור ילדים יהודים ששרדו את השואה בכל רחבי העולם. המשימה לא הייתה פשוטה, וביוזמה שלימים הפכה לסיפור מוכּר - הם החליטו שהרב יקרא בקול "שמע ישראל" וכך איתרו את הילדים, שבאופן טבעי המשיכו את הפסוקים.

טקס חניכת הכיכר על שמו התקיים אתמול במעמד בניו – אלי יפה, מנהלה המוזיקלי ומנצח מקהלת בית הכנסת הגדול, המלווהָ חזנים מובילים בתפילות ששמן יצא לתהילה, ועורך הדין זָלי יפה, המשמש כיושב ראש בית הכנסת ובכך ממשיך את דרכו של אביו. הכיכר ע"ש הרב משה אברהם יפה ממוקמת בדרך דוד בנבנישתי 1, מלחה (כיכר ארנה).

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "הרב יפה הטביע חותם גדול במעשיו, וגם על בירת מדינת ישראל. היכל שלמה ובית הכנסת הגדול בירושלים, שגם אני פוקד אותם מעת לעת, משמשים סמל בארץ ובעולם. רבים פוקדים את המקומות המיוחדים הללו, מכל רחבי הארץ וגם תיירים מחו"ל. מבנים אלה הוקמו הודות ליוזמתו ופעילותו של הרב משה אברהם יפה. מדובר באדם ערכי, ישר דרך, מאמין וציוני בכל רמ"ח איבריו. אנו גאים בהנצחתו."

צילום: משה אפנזר
צילום: משה אפנזר

אולי יעניין אותך