דלג לתוכן העמוד

ההתקנה ה-10,000 של ערכת "בטוח בבית" נערכה במעונם של זוג ניצולי שואה ירושלמיים

במסגרת המיזם העירוני "בטוח בבית", התבצעה ההתקנה ה- 10,000 של ערכת עזרים למניעת נפילות ותאונות בביתם של הזוג פריצקר, ירושלמים וותיקים ניצולי שואה

לפני כשנתיים החלה עיריית ירושלים בביצוע התוכנית העירונית הייחודית "בטוח בבית", במסגרתה מגיעים אנשי צוות לבתיהם של אזרחים ותיקים מגילאי 70 ומעלה, מקיימים עימם שיחה אישית, וגם מציעים להם את השירותים החברתיים לגיל השלישי (לרבות חוגים ופעילויות באזור מגוריהם), ומתקינים בביתם עזרים למניעת נפילות ותאונות.

ביום שלישי 26.4.22 בשבוע בו חל יום השואה, התבצעה ההתקנה ה- 10,000 בביתם של בני הזוג פריצקר, ניצולי שואה ותושבים וותיקים ירושלמיים. בני הזוג מתגוררים בפסגת זאב, שניהם במקור מאוקראינה.

זיאנה פריצקר הייתה בת שלוש כשנמלטה עם בני משפחתה להרי אורל. זיאנה מספרת שכשהגיעו לא היו שם יהודים, ועם פרץ המלחמה עברו לשם יהודים רבים. היא מספרת בהרחבה על הקור העז שהיה שם, דומה רק לקור הסיבירי (40-/35- מעלות) ועל התנאים הקשיים בהם נאלצו לשרוד. במהלך שהייתם שם הסתתרו בבית חרושת לברזל.

בעלה, אדוארד, היה בן 8 כשברח עם משפחתו לקזחסטן ועבר חוויה קשה מאוד. הוא לא הלך לבית הספר שנתיים כי לא היו לו נעליים, איבד את רוב משפחתו, אמו חלתה, אביו נהרג במלחמה ואחות שנפטרה בשל דלקת נגיפית. שניהם מתארים תקופה קשה ביותר, מספרים על תנאים קשים ועוני כבד.

ההתקנה התבצעה  בנוכחותו של ראש העיר ירושלים, משה ליאון, שציין כי: "ערב יום השואה – אין סמלי יותר מהתקנת האביזרים בביתם של בני הזוג פריצקר, שורדי השואה. תפקידנו לשמור על ההורים שלנו ועל הסבים והסבתות שלנו, ותוכנית ייחודית זו מסייעת להם להימנע מפגיעות מיותרות בתוך בתיהם. עיריית ירושלים מובילה מזה כשנתיים תכנית אסטרטגית לטיפול היקפי באזרחים הוותיקים, דור המייסדים, ההורים של כולנו. אני משוכנע שפרויקט מיוחד זה משפר את איכות חייהם, מחזק את הקשר בין בני הגיל השלישי לעירייה ולשירותים החברתיים ומצמצם את מצבי הסיכון באופן משמעותי".

 

אולי יעניין אותך