דלג לתוכן העמוד

נחנכה כיכר ע"ש חסיד אומות העולם - אריסטידס דה סוזה מנדס

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, חנך היום (ג', 8.11) כיכר על שם אריסטידס דה סוזה מנדס, חסיד אומות עולם, שכיהן כקונסול הכללי של פורטוגל בבורדו שבצרפת * מנדס הוציא אשרות ודרכונים לפליטים שנמלטו מגרמניה הנאצית ובכללם יהודים

הכיכר, שממוקמת ברחוב זנגביל 1 פינת רחוב תורה ועבודה בשכונת קריית יובל, נחנכה במעמד ראש העיר ירושלים - משה ליאון, שגריר פורטוגל בישראל - חורחה קאברל, מנהל מחלקת חסידי אומות העולם ביד ושם - ד"ר יואל זיסנויין, בני משפחת מנדס, שגרירת ישראל בפורטוגל לשעבר - הגב' קולט אביטל ומשתתפים נוספים.

במסגרת הפעולות לשתילה בתום שנת השמיטה, ביצעה עיריית ירושלים עבודות לשדרוג הכיכר והאי תנועה, החלפת הדשא סינטטי, שתילת דשא חדש וכ-6,000 פרחי עונה במגוון צבעים וסוגים. 

מנדס נולד בפורטוגל בשנת 1885 ונפטר ב-3 באפריל, 1954 בגיל 69. במהלך שנות עבודתו כדיפלומט פורטוגזי שימש כקונסול הכללי של פורטוגל בעיר בורדו שבצרפת. הוא התריס נגד פקודות משטרו הפשסיטי של העריץ אנטוניו דה אוליביירה סלזאר בזמן מלחמת העולם השנייה ופעל להנפקת אשרות ודרכונים עבור פליטים שנמלטו מציפורני הנאצים, בכללם יהודים.

בשל כך נענש סוזה מנדס על ידי משטר סלזאר והושעה מפעילותו למשך שנה אחת, וכן איבד מחצית משכרו. למרות זאת, הוא מעולם לא גורש משירות החוץ ולא נאלץ לפרוש, ולאחר שנה קיבל משכורת מלאה עבור תפקידו כקונסול עד לפטירתו ב-1954.

בזכות פעולותיו של מנדס, ניצלו כ- 30,000 פליטים, כשליש מהם יהודים. הוא הוכר בשנת 1966 על ידי 'יד ושם' כחסיד אומות העולם על מאמציו להצלת פליטים יהודים מרדיפות הנאצים בניגוד להוראות ממשלתו, והיה לדיפלומט הראשון שזכה לכבוד הזה.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "זה כבוד גדול לעיר הבירה של העם היהודי לחנוך היום את הכיכר על שם מנדס, חסיד אומות עולם, שסיכן את חייו והציל יהודים רבים מאימת הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה. היום, גדולתו וגבורתו של מנדס יונצחו בגאווה בעיר ירושלים לדורי דורות. עיריית ירושלים תמשיך להבליט את פעולותיהם ולהנציח את זכרם של האנשים היקרים שפעלו להצלת העם היהודי בתפוצות ובארץ ותרמו למדינתנו, לעירנו ולתושביה."

צילום: ארנון בוסאני
צילום: ארנון בוסאני

אולי יעניין אותך