דלג לתוכן העמוד

תגלית מרעישה: נחשפו בורות מים מימי האימפריה העות'מאנית בעבודות במתחם שערי צדק הישן

בורות מים מימי האימפריה העות'מאנית נחשפו לאחרונה במסגרת פרויקט "מידטאון ירושלים", הממוקם במתחם מבנה "שערי צדק" הישן בירושלים, שנעשה בשיתוף ובאחריות צוותי מחלקת השימור והתכנון של עיריית ירושלים.

 

אחד ממאפייני האדריכלות בבירה בעבר היו בורות תת-קרקעיים לאיסוף מי גשמים מגגות וחצרות. על פי תוכניות בנייה מקוריות מהמאה ה-19, נודע כי בורות מים גדולים נבנו בתחום מבנה בית החולים ההיסטורי "שערי צדק", אך טיבם ומצבם של הבורות, לוט בערפל. כחלק מתהליך השימור שעובר המתחם ורתימתו לצורכי הבנייה החדשנית, הוחלט להסיר את האבק מעל האלמנטים העתיקים של המבנה. המשימה הייתה לגלות האם בורות המים המרהיבים והעתיקים של בניין "שערי צדק ההיסטורי" עוד עומדים על תילם.

בתהליך גילוי הבורות הובאו למתחם צוותי בדיקת רדאר חודר קרקע מטעם ישראל קנדה – "מידטאון ירושלים", למיפוי שכבות תת-קרקעיות ונעשתה חפירה זהירה לחשיפת מיקום פתחי בורות המים אשר צופו שכבת בטון דקה, עטוית אדמה וצמחיה. לאחר זיהוי הפתחים, גלשו הצוותים באמצעות חבלים אל תוך הבורות, לצורך מדידות והתרשמות ממצבם.

לגולשים חיכתה תמונה מרהיבה: שני חללים גדולים, שכל אחד מהם כ- 12 מטר אורך, 6-7 מטר רוחב וגובה של לפחות 6 מטרים. הבורות שרדו בשלמותם. פנים הבורות היה מטויח במקור ונשמר כולו, וכלל חלל קורה בשלושה קמרונות צולבים (מדובר באלמנט בנייה עתיק ונפוץ באדריכלות הרומית והגותית. קמרון צולב הנו שם לחיפוי תקרה בצורת צלעות היוצאות מפינות המרובע של החלל, אל הפינות הנגדיות - ונפגשות בפסגה המחודדת).

הצוותים המודדים סיפרו כי מי הגשמים העומדים בבורות ושורשי העץ המשתלשלים לתוכם העצימו את המסתורין והקסם שבמבנה, אשר נדמה לפתע כמעין מערה. בד בבד, צורת התקרה המרשימה וסגנון הבניה שיוו לחלל כולו נופך מיוחד, המזכיר קתדרלה עתיקה.

לדברי הצוותים, חשיפת הבורות מכניסה את הצועדים בו לימים עברו: פסיעה בחלל גדול ורחב ושמיעה של הד הצועדים. סגנון הבנייה העתיק של התקרה והקירות מעצים את תחושת ההדר ומגרה את הדמיון, מלווה בניחוח של חיים אחרים. עולם עתיק, זר וקסום שפועם בלב ליבם של החיים המודרניים בירושלים. פעם היו כאן בורות מים

עתיקים שענו על צרכים קיומיים של הקהילות השונות שגרו בירושלים והיום - החיים ההיסטוריים מפעפעים אל היומיום המודרני באמצעות שילוב של פרויקט "מידטאון ירושלים" הייחודי והחדשני הכולל מתחם מגורים, מלונאות, קהילה ומסחר מודרני וחדשני, המשלב מבנים ואלמנטים היסטוריים - המוקם בימים אלו בירושלים.

כאמור, חשיפת הפרויקט נעשתה על-ידי צוות "מידטאון ירושלים" של חברת ישראל קנדה, המקימים בימים אלו את מיזם הדגל של החברה שצפוי לקום על שטחו של בית החולים "שערי צדק הישן" – מבנה היסטורי המהווה אבן דרך ייחודית באדריכלות הירושלמית. 

עם התקדמות מיזם "מידטאון ירושלים", צפויים הבורות לעבור הליך שימור משמעותי ובעתיד יוכלו להוות חלק חשוב ומרשים מכל מבנה שיוקם במקום, ולהעניק נופך עתיק, פועם וקסום למתחם כולו.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "חשיפת בורות המים מימי האימפריה העות'מאנית היא נדבך נוסף בגילוי סודות מעברה של ירושלים ההיסטורית. שילוב ישן בחדש – היסטורי במודרני, הופך את ירושלים לעיר מלאה בקסם אדריכלי סוחף ומרגש".

  

תמונות מחשיפת הבורות – קרדיט לחברת "מידטאון ירושלים".

08/07/2021