שכונת גילה נוסדה בשנת 1971 בדרום מערב העיר בשיפולי הר גילה, עליו שכונת העיירה הערבית הנוצרית בית ג'אלה.

קצת היסטוריה

לפי הסברה, נמצאת השכונה במקומה של גילה המקראית. השכונה החדשה נבנתה בבנייה מודרנית המשלבת אלמנטים השאובים מן הסגנון המזרחי האופייני לעיר העתיקה בירושלים: חצרות ושערים גבוהים.

השם גילה מופיע בתנ''ך בכתיב חסר – גלה (יהושע ט''ו, 51) כאחת הערים בנחלת יהודה. מגילה בא אחיתופל, יועץ דוד: ''וישלח אבשלום את אחיתופל הגילוני יועץ דוד מעירו גילה'' (שמואל ב', ט''ו, 12). לפי אחת הסברות מקומה של גילה המקראית בבית ג'אלה, אבל אין סימוכין לדבר. רוב החוקרים סבורים כי היתה מצויה במרכז הר חברון דרומה לירושלים. למרות הויכוח הוחלט לקרוא לשכונה שהוקם על ההר בשם גילה.

על גב השלוחה מצויים שרידים ארכאולוגים רבים מתקופות שונות: מעל למרכז המסחרי ברחוב הגננת מצויים מצודה ומתקנים חקלאיים מתקופת בית ראשון. בחורבות בית ארזה, המצויים בין גבעות קנדה לפארק גילה, חורבות חווה חקלאית, קברים ומתקנים מתקופת בית שני והתקופה הרומית הביזנטית וכן שרידים רבים אחרים על גב השלוחה ובמורדותיה.

המבנה הטופוגרפי של השכונה יוצר בניה פרוסה (ומכאן פיזור האוכלוסייה על פני כל השכונה). השכונה תוכננה על בסיס של חמישה מתחמי משנה, שבכל אחד מהם כ1,500- יחידות דיור, ומהווה למעשה יחידה תיפקודית שבמרכזה מוסדות ציבור כגון: בתי ספר, גני ילדים, שטחי משחק ומוסדות דת. תכנונה של השכונה שם דגש על מרחבים גדולים בין יחידות הבינוי השונות, שנועדו לתרום לשיפור איכות החיים של תושבי השכונה וליצור שטחי נוי וגן למכביר. כמו כן, בולט מספרם הרב של סגנונות בניה המנסים להשתלב במבנה הטופוגרפי ולתת לשכונה צביון מיוחד.

בשכונה מצויים שני פארקים מרכזיים: הראשון הוא פארק גילה בקצה גילה ה', המשמש כנקודה מרכזית לתכנון ולפיתוח שירותי נופש ומחנאות בשכונה. הפארק השני הוא פארק שיידנברג הנמצא בצמוד לרחוב הגננת, המשמש במוקד פעילות חשוב לכלל השכונה. זאת לצד גינות רבות הפזורות בין המבנים השונים ומשמשות כראיות ירוקות בתוך השכונה.

מספר התושבים בגילה מגיע היום לכ-32,000 איש, ומבחינה זו ניתן להתייחס אליה כעיר שכונה. שכונת גילה שימשה מראשיתה כשכונה קולטת עליה, גם בגלל קיומו של מרכז קליטה גדול בלב אזור גילה א' שפעל במשך שנים רבות. עולים רבים בחרו לקבוע בשכונה את ביתם, וניתן היום למצוא בה קהילות גדולות של עולים מאירן, צרפת, דרום אמריקה, סוריה ומהמדינות שהרכיבו את ברית המועצות. במשך העשור האחרון גילה קלטה מעל 14% מכלל העולים שהגיעו לעיר.