דלג לתוכן העמוד

טיול בשוק מחנה יהודה והסביבה

 

 

תחנה 1

מיד בכניסה לשוק הפתוח, החנות השניה מצד שמאל "הלמן" - החנות ההונגרית הוותיקה לעוגות גבינה ומעדני ההונגרים. תיהנו מפירות ירושלים ומריחות השוק הפתוח והשוק הסגור. רוב החנויות בהכשרים מהודרים והחנויות סגורות בשבת.

 

 

תחנה 2

בצד ימין של השוק הפתוח היכנסו לשוק הקטן "השוק של הכורדים". שם תפגשו פירות וירקות שהגיעו ישר מהחקלאי. השוק הכורדי הוא רחוב מעגלי. מהשוק הכורדי יוצאים חזרה לשוק הפתוח.

 

תחנה 3

בפינת השוק הכורדי והשוק הפתוח הגעתם אל "עזורה" ותיק המשאות. פה תקנו "תמרהינדי" משקה העשוי מתמר או הודי או חלק שקדים (פרווה) או משקה ענבים ועוד.

 

תחנה 4

היכנסו לשוק המקורה ושם תטעמו טחינה או חלבה ירושלמית. תבקשו הסבר איך עושים טחינה וחלבה ירושלמית. אחרי שתחצו את השוק תגיעו לרחוב אגריפס.

 

תחנה 5

מולכם ניצב שער הכניסה לשכונת "אהל משה". השכונה הספרדית על שם הנגיד ר' משה מונטיפיורי. על תולדות השכונה הבנויה כמסגרת. חפשו את עץ התות המאפיין את השכונה, ונוחו תחת צילו של העץ הישן, שנמצא כאן כבר מימי הבריטים. בשכונה בתי כנסת עתיקים מלאי הוד ירושלמי.

 

תחנה 6

מכאן נעבור לשכונה ממול, שכונת "מזכרת משה" האשכנזית, גם היא על שם ר' משה מונטיפיורי. שימו לב לסגנון הבניה, בסגנון אירופאי יותר. במרכז השכונה ניצב בית הכנסת של הרב ישכר רוזנטל שנמצא תמיד בבית הכנסת ותמיד אפשר לשמוע ממנו סיפור ירושלמי טוב.

ליד שכונת מזכרת משה יש מספר שכונות ירושלמיות ותיקות: בתי ברוידא, משכנות, כנסת ובתי רנד.

 

תחנה 7

משם אנו מגיעים לשכונת "משכנות ישראל", אל רחוב "רבי אריה" על שם הצדיק הירושלמי רבי אריה לוין זצ"ל. שם תראו את ביתו הקט, דירת חדר שבה היה גר, יהודי צנום וצדיק, חמיו של מרן רבי יוסף שלום אלישיב זצ"ל, בד"כ אפשר לבקר בחדרון ההיסטורי.

משם אנו חוזרים לתחנת הרכבת הקלה ברחוב יפו, ונוסעים תחנה אחת לכיוון שכונת "נחלת שבעה".

 

תחנה 8

כאן תוכלו להתפלל מנחה ומיד אחרי ז ערבית ואולי גם לשמוע שיעור בחסידות ושיעור בספר "בן איש חי"