דלג לתוכן העמוד

טיול במרכז העיר

תחנה 1

מול בית חולים שערי צדק הישן נמצאת שכונת "שערי ירושלים" שכונתה, "אבו בצל". שכונה שבנה יצחק ליפקין, יהודי אשכנזי שהיה סוחר בבצל ולכן נקראה השכונה על שם המקצוע שלו והוא בנה את השכונה ליוצאי עדות המזרח מהעיר העתיקה. זו הייתה התקופה שיהודים פרצו את חומות ירושלים ובנו שכונות מחוץ לחומות. שתי שכונות נבנו בצמוד אחת לשנייה, "שערי ירושלים" ו"אהל שלמה" והם ניצבו למעשה על אם הדרך ליפו. השכונות הוקמו בסגנון של שכונות חצר, כאשר במרכז הוצב בור מים. הדירות היו 2 חדרים, עם חצר מקורה מטבחון ושירותים, וחצר לגידול תבלינים וצמחי נוי. עם בנית הרכבת הקלה נהרסו חלק מהבתים וגם חלק מהווי של השכונה נעלם.כשמו כן הוא מוביל אל העיר יפו דרך רחוב יפו. הערבים קוראים לשער 'באב אל חליל', שער חברון כי משם מובילה הדרך לעיר חברון. מכאן נכנס גנרל אלנבי אחרי שהבריטים כבשו את ירושלים. שימו לב לפריצה בשער שנפרץ בחומה על ידי הקיסר וילהלם טל שנכנס דרך הפרצה עם סוסו כשבראשו כידון. כיום נכנסים דרכה נכנסים כלי רכב.

תחנה 2

תרדו לרחוב אגריפס דרך רחוב שערי צדק והגעתם אל שכונת נחלאות הבנויה מ-31 שכונות בסגנון בניה ספרדי שמתפרשות בין רחוב יפו לרחוב אגריפס. שכונת 'שבת צדק' למשל, הוקמה על ידי ועד עדת הספרדים, כדי להוציא תושבים עניים מ'ימין משה' אל השכונה שנקראה "שכונת הפחים" או "חארת אל טאנק". ברחוב אחד קטן יש שלושה בתי כנסת. של הכורדים, של הספרדים ושל יוצאי נציבין וקמישלי שבתורכיה.

תחנה 3

בשכונה יש לא מעט פינות מוצלות ונחמדות לישיבה ולמנוחה, ומשם תוכלו להמשיך לשוק מחנה יהודה וליהנות מהריחות, הצבעים, מכוס תמרהינדי טובה אצל עזורה, ואם יש לכם זמן תנגבו חומוס אצל רחמו, תראו איך עושים טחינה ירושלמית אמיתית וחלווה עסיסית.

תחנה 4

משם לרחוב אגריפס ונבקר בישיבת המקובלים 'נהר שלום' של המקובל רבי בניהו שמואלי. אם הגעתם אחרי השעה 11 בבוקר אפשר לנסות ולקבל גם ברכה מהרב. הישיבה הוקמה על ידי זקן המקובלים רבי מרדכי שרעבי זצ"ל. בסמוך לבניין הישיבה ניצב "בנין עיני" שמכונה בירושלים "הבניין המקולל". לפי האגדה, המקובל רבי מרדכי שרעבי קילל את הבניין בעקבות העובדה שכשנבנה היה גבוה מאוד לעומת בתי השכונה וחסם את אור השמש. לאחר שהקבלן סירב להפסיק את הבנייה הרב הטיל קללה על המקום, והתוצאה הייתה לא פשוטה: רוב העסקים שנפתחו פשטו את הרגל ונסגרו. הגורל הזה לא פסח על תנועת 'כך' שמשרדיה היו במקום והיא הוצאה מחוץ לחוק...

תחנה 5

מיד לאחר מכן מתפרשות עוד שכונות הסמוכות זו לזו: זיכרון יוסף, זכרון יעקב, שב"ת אחי"ם ועוד. וזו שכונה מעניינת כי ראשי התיבות שלה היא, שפניוליים, בגדדים, תימנים, אורפלים, חלאבים, יוונים, מוגרבים. משם תמשיכו לשכונת אהל משה, חפשו את עץ התות ולידו בית הכנסת המפואר עם הכיפה גדולה שם תפגשו את הפייטן הירושלמי מוני ארמוזה. בשכונות האלו נמצאים עוד בתי כנסת מפורסמים: עדס, קהילת יאנינה, חסד ורחמים, צעירי פרס, שאולי, בראשי, ובית הכנסת של הכורדים.

תחנה 6

משם תמשיכו לשכונת אבן ישראל - השכונה הראשונה שנבנתה במתחם נחלאות. השכונה בהקמתה הייתה יוקרתית וניטעו בה עצים, ונבנה בה גן מיוחד, תנור שכונתי גדול לנשות השכונה, ובור מים מרווח, אולם ברבות השנים השכונה הוזנחה ומכל העושר של ימים עברו לא נותר הרבה. את השכונה חוצה רחוב משיח בורכוב. בשכונה גרו מנכבדי ירושלים, הרב יעקב שאול אלישר שהיה הרב הראשי והראשון לציון ועוד. בקרו גם ב'בית היתומים הספרדי' ו'בית הכנסת של המחתרות'.

תחנה 7

משם נמשיך ונחצה את רחוב יפו, שכונת זכרון משה, גאולה ונגיע לשכונת הבוכרים. שכונת הבוכרים יושבת כמובלעת בין השכונות מאה שערים, גאולה, זכרון משה ובית ישראל. שכונת הבוכרים הייתה בתחילתה בעיר העתיקה. חכם יעקב מאיר, שהיה ראשון לציון ורב ראשי, ראה את המצוקה של  יהודי בוכרה שחווה קשיים בחינוך ילדיהם, והחליט להקים להם שכונה במרחק מהעיר העתיקה. השכונה בנויה מחצרות למשפחות הבוכרים. אחד הבתים המפוארים בשכונה הוא "בית המשיח"  ברחוב עזרא. הבית שבנה אדון יהודיוף וחמיו אדון חפץ, נבנה כדי לקדם את בואו של המשיח, (על הבניין אפשר לראות עד היום גרפיטי: "הלאה האימפריאליזם האנגלי") הבניין עבר הרבה גלגולים מהשלטון התורכי לידי השלטון האנגלי והישראלי וכיום נמצא בו בית ספר של חב"ד. אמרנו "בית המשיח", לא?...

תחנה 8

משם תמשיכו לבית הכנסת מוסיוף - המרכז הרוחני של תנועת ש"ס. בית הכנסת נבנה בשנת תרנ"ד ובמקום נבנו 10 חדרי תפילה ובכל יום מתפללים במתחם למעלה מ-3,000 איש. מסורת משפחתית אומרת שאחד מהאבנים מצד צפון של בית הכנסת היא מנדבך מהכותל המערבי. רבים מגדולי התורה התפללו במקום, הרבנים יעקב שאול אלישר, הרב יהודה אשלג, מרן רבי מרדכי אליהו, מרן רבי עובדיה יוסף ועוד..

תחנה 9

משם תמשיכו לבית הכנסת בבא תמא ברחוב הבוכרים 4. אם רציתם לשמוע נוסח בוכרי מקורי אז  זהו הבית הכנסת הבוכרי המוביל שבו התפללו רבני השכונה יוצאי בוכרה. פנים בית הכנסת בנוי כמו בית הכנסת הארי הקדוש. על קיר בית הכנסת הצפוני, ציור מעשי ידי ר' בלומברג, האמן בן שכונת מאה שערים שעבודותיו מתנוססות גם בבית הכנסת אהל יצחק של חסידות חב"ד במאה שערים.

תחנה 10

משם תרדו במורד רחוב יחזקאל ומול השוק ניצב עץ אקליפטוס המפריד בין החלק של הבוכרי של השכונה והחלק הפרסי של השכונה. כשבנו את שכונת הבוכרים בקשו הפרסים שיבנו גם להם חלק בירושלים, ואכן בנו להם חלק השכונה, אבל הציבו עץ שישמש כסימן להפרדה בין השכונות. משם לסיום הסיור, המשיכו לציונו של מרן רבי עובדיה יוסף זצ"ל הנמצא במרחק הליכה של עשר דקות.