דלג לתוכן העמוד

הרב אברהם ישראל גליס - דת ומורשת ישראל

הרב אברהם ישראל גליס נולד בירושלים בשנת 1951 והוא דור עשירי בירושלים – בנו של הרב יעקב גליס, שהיה אחד מעורכי עיתון המודיע. הוא גדל והתחנך בשכונת מאה שערים, ובה למד בתלמוד תורה והמשיך בלימודיו אצל סבו, הרב יעקב מלמד קלמנוביץ, ובתלמוד תורה עץ חיים. הוריו עמדו על כך שילמד גם לימודים כלליים, ולכן למד גם בבית הספר שילה ואחר כך בישיבת תפארת צבי ובישיבת חברון.

שנים רבות הוא עוסק בעבודה עיתונאית, והיה כתב ורכז מערכת בעיתון יתד נאמן ובהמשך כתב בשבועונים משפחה וערב שבת. 16 שנים היה חבר בצוות התוכנית מלווה מלכה ברשת ב' בכל מוצאי שבת. ברדיו קול חי הוא מגיש את התוכנית גליס מירושלים. בזכות הרצאותיו על ירושלים, תושביה ורבניה הוא מוכר בתואר "איש ירושלים" ונחשב למְסַפר סיפורים ולעורך טישים מבוקש בקרב קהלים שונים בארץ ובעולם.

שנים רבות היה חבר המועצה הישראלית לקולנוע מטעם הציבור החרדי והקים את השלוחה החרדית בבית הספר מעלה לאמנות. יושב ראש עמותת מקלט באומנות בירושלים, שמסייעת ליוצרים ואומנים שחזרו בתשובה, וחבר הנהלה בעמותת זוכרים, המלווה נפגעים בפעולות האיבה מקרב הציבור הדתי והחרדי.

במרוצת השנים כתב ספרים על ירושלים, בהם שבעים שנות תורה ומוסר: מסלבודקא לחברון וירושלים, כנסת ישראל: ישיבת חברון כנסת ישראל – קווים לתולדותיה מסלבודקא ועד לגבעת מרדכי, מדריך כרטא לקברי צדיקים בארץ ישראל, הוד והדר: ספר אלבומי על בתי הכנסת בארץ ישראל וספרו האחרון האיש שלנו בירושלים – מסיפוריה של העיר.

נימוקי הוועדה

על פעילותו להעלאת שמה של העיר ירושלים בארץ ובעולם, על פעילותו למען העיר באמצעות סיפורים, הרצאות, פרלמנטים ומפגשים, על היותו גשר בין הציבור החרדי לחילוני, על העלאת קרנם של הקולנוע והאומנות החרדיים ועל התנדבותו בארגונים בעיר מוענק לו עיטור הכבוד יקיר ירושלים