דלג לתוכן העמוד

גברת דניאלה גולן - דת ומורשת ישראל / חינוך

דניאלה גולן נולדה בישראל בשנת 1953. בעלת תואר בוגר ומוסמך במדעי החיים מטעם האוניברסיטה העברית ותואר מוסמך במנהל עסקים מטעם אוניברסיטת תל-אביב ואף מורה מוסמכת.

בהיותה בת 25 חזרה בתשובה, ובעידודו של הרבי מליובאוויטש הקימה ב 1989- את מרכז אור חיה – המרכז העולמי לאישה היהודייה, מתוך מטרה לאפשֵר לכל אישה ללמוד מקצועות שונים בתחומי החסידות ופנימיות התורה. במרכז, שפועל ברח' ישעיהו בירושלים, היא פעילה בהתנדבות מלאה.

שנים רבות לימדה ביולוגיה באולפנת חורב ובאולפנת בית וגן. כאשת חינוך זיהתה את הצורך במסגרת לימודית לצעירות ופיתחה מסלולי לימוד מגוונים, בהם מסלול על-תיכוני הכולל פנימייה ומשלב לימודי קודש עם הכנה להקמת בית בישראל ומסגרות לצעירות עולות ממדינות חבר העמים, שהגיעו לארץ בלי משפחה. נוסף על כך פתחה סמינר לבנות חרדיות, המשלב לימודי מקצוע. במרוצת השנים הוסיפה פעילויות הכוללות שיעורים בארבע שפות, סיורים, כינוסי תורה לנשים מכל הארץ ופעילויות חברתיות חוצות-מגזרים. לאחר מותו של בנה משה בתאונת דרכים בשנת 2007 הקימה פנימייה חדשה לסטודנטיות. עקב בקשות רבות של בנות להצטרף לפעילויות רכשה ברחוב דוד ילין בניין חדש, המשמש כפנימייה. עם תחילת הלחימה באוקראינה החל המרכז לקלוט נשים פליטות ולאפשר להן למצוא בארץ מקלט שבו יתעמקו בתורה.

לצד הפעילות במרכז שהקימה הייתה פעילה ביזמות וניהול פרויקט נדל"ן בדטרויט ובניהול חברת טורנובסקי בע"מ – חברה בבעלות משפחתה. שנים רבות היא ניהלה את הדפוס המשפחתי, דפוס טורנובסקי, שמעסיק עשרות רבות של עובדים, בהם בעלי מוגבלויות. היא הייתה דירקטורית בחברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי בירושלים ודירקטורית בחברת פרזות.

נימוקי הוועדה

על היוזמה וההקמה של אור חיה – מרכז תרבותי-חברתי- תורני להעצמת נשים בלימודי התורה, על סיוע לעמותות ולעולות חדשות ועל עשייה לפיתוח הרובע היהודי ומתן סיוע למשפחות ירושלמיות רבות מוענק לה עיטור הכבוד יקיר ירושלים