דלג לתוכן העמוד

הרב אליהו מדינה - דת ומורשת ישראל

הרב אליהו מדינה נולד בקזבלנקה שבמרוקו בשנת 1944. בילדותו למד בבית הספר אוצר התורה ואחר כך בישיבת תומכי תמימים של חב"ד. ב- 1960 עבר עם משפחתו לצרפת ומשם עלה לארץ במסגרת עליית הנוער. בהגיעם לארץ השתקעה המשפחה בבית שמש, והוא החל ללמוד בישיבת כפר הרא"ה. לאחר שנה עלה לירושלים והחל את לימודיו בישיבת פורת יוסף בשכונת קטמון.

בשנת 1970 עבר להתגורר עם רעייתו ברובע היהודי שבעיר העתיקה. שנים רבות למד בכולל הוראה ודיינות ובישיבת פורת יוסף במשכנה החדש בעיר העתיקה וכן בישיבת המקובלים בית אל, שבה מסר שיעורים בהלכה.

מאז בואו לרובע היהודי שימש רב ושליח ציבור של בתי הכנסת הספרדיים בשכונה ומָסר מדי יום, בהתנדבות, שיעורי תורה. כ- 20 שנה היה הרב של שכונת הרובע, ללא כל תמורה ושכר, ובביתו פעל כולל אברכים וכן גמ"ח לשמלות כלה ולבגדים חדשים לילדים ממשפחות במצוקה. לצד עבודתו סייע למשפחות צעירות לרכוש דירות בירושלים באמצעות תרומות שקיבל לשם כך מנדיבים בחו"ל. בשנים האלה שימש שוחט בבית המטבחיים של ירושלים והיה מוהל, סופר סת"ם ולימד חזנות בנוסח הירושלמי. כמו כן לימד ללא תמורה, תלמידים המבקשים לקבל הסמכה לשוחטים.

על אף שפרש לגמלאות הוא ממשיך בעיסוקיו ברובע היהודי ומשמש בפועל כרב בבתי הכנסת, שליח ציבור ותוקע בשופר, מעביר שיעורי תורה לעולים חדשים בשכונת בית וגן וממשיך להפעיל את כולל האברכים כתר דוד.

נימוקי הוועדה

על פעילותו בניהול חיי הדת ברובע היהודי, על הקמה והפעלה של מפעלי חסד למשפחות ירושלמיות במצוקה ועל פועלו בהתנדבות להנחלת המורשת לתושבי העיר ולעולים המתגוררים בה מוענק לו עיטור הכבוד יקיר ירושלים