דלג לתוכן העמוד

מר שמחה רז - כותב את ירושלים ואנשיה

מר שמחה רז - כותב את ירושלים ואנשיה

שמחה רז נולד ב-1931, דור שמיני בירושלים. את השכלתו התורנית רכש בישיבת "מרכז הרב" ובה הוסמך לרבנות. שנים רבות ערך תוכניות ספרותיות ברשות השידור, בגלי צה"ל ובערוץ 7. לאחר עשרים שנות עבודה כמנכ"ל 'הברית העברית העולמית' יצא לשליחות חינוכית לקייפטאון, דרום אפריקה.

במרוצת השנים חיבר 28 ספרים. באמצעותם חיבב על רבבות קוראיו נושאים הקשורים בעיר הקודש ובחכמיה. בספריו הוא מציג דמויות מגוונות בירושלים, בהם גדולי העיר שהיו מופת והשראה לרבים. בין הדמויות, הצדיק הירושלמי רבי אריה לוין זצ"ל; הראי"ה קוק, בנו הרצ"י קוק והרב מאיר יהודה גץ. ספריו תורגמו לאנגלית, לצרפתית ולרוסית. ספריו הם גם המקור למאות הסיורים הנערכים בירושלים, בעקבות הדמויות שחשף בספריו, ובהם משתתפים חיילים, מורים, מבוגרים וילדים.

בספריו הוציא אותם מצנעת עולמם, עולם התלמידים והקרובים, והביא אותם לידיעת הציבור, ובכך חיבר את ירושלים של מטה עם ירושלים של מעלה.

ספריו הקנו נכסי-רוח, שהשפיעו ומשפיעים על איכות חייהם של רבים המעידים על מערכות היחסים בין אדם לחברו ובין איש לאשתו, שנשתפרה לאין-ערוך כתוצאה מקריאה בספריו. מתוך העמקה בדמויות הירושלמיות שבספריו, הביא לתודעתם של המונים מבני העיר את הערכים הנעלים של אהבת הרע, גמילות חסד, סובלנות, מסירות נפש והארת פנים והעניק תובנות חדשות, בנכונות להאזין לזולת, לדון אותו לכף זכות ולסייע לו במצוקותיו. במרוצת שנות פעילותו ביטא, חיזק והעצים את הזהות היהודית ואת אהבת העם והארץ, במיוחד את האהבה לירושלים, והפיץ את תורת ירושלים גם אל מחוץ לעיר - לא רק בספריו, אלא גם בהרצאות שנשא בפני אלפים רבים, גם מעל גלי האתר שבוע אחר שבוע.

בשנת תשמ"ט הוענק לו "פרס היצירה" על שם ראש הממשלה. באותה שנה זכה גם בפרס השר לענייני דת.

נימוקי הועדה

על כתיבתו הענפה על ירושלים ועל אנשיה, על חינוך דורות רבים לאהבת הארץ וירושלים ועלייה אליה והאדרת שמה של ירושלים בקרב תושביה, בקרב אזרחי ישראל ובקרב יהדות התפוצות מוענק לו עיטור הכבוד יקיר ירושלים.