דלג לתוכן העמוד

הרב נתן גרינברג - קידום אוכלוסיות מוחלשות

הרב נתן גרינברג - קידום אוכלוסיות מוחלשות

הרב חיים נתן גרינברג נולד בירושלים בשנת 1938 לרב שמואל ספרא ולרבנית בתיה גרינברג, דור שביעי בירושלים מצד משפחתה של אימו. למד בישיבת חסידים ברכסים ומשנת 1963 החל ללמוד בישיבת חברון בירושלים. מאז נישואיו לרבנית עטל לבית גולדברג הוא מתגורר בירושלים. לזוג שבעה בנים ובת אחת, נכדים ונינים.

בשנות החמישים והשישים היה פעיל מרכזי בארגון "חבר הפעילים". באשדוד, והקים גני ילדים בחינוך העצמאי. את דרכו הפוליטית החל בשנת 1983 כאשר הריץ לעיריית ירושלים, עם ידידו הקרוב הרב שמשון פוליקמן ועם הרב אברהם רביץ, את הרשימה החרדית העצמאית תל"י. במסגרת זו פעל לפיתוח מבני ציבור בירושלים ולהנגשתם לאוכלוסיות השונות בעיר.

בשנת 1987 מונה לסגן המנהל הכללי של המוסד לביטוח לאומי וליושב ראש הקרן לפיתוח שירותים. בתפקיד זה כיהן כ-17 שנה ובמסגרתו ניהל פרוייקטים רבים למען ציבור הנכים והוביל מהפיכה בחקיקה בביטוח הלאומי. בין היתר, קידם את הנגשת מנהרות הכותל המערבי בירושלים לנכים וקידם פרויקטים באמצעות העברת תקציבים רבים למוסדות הנכים בירושלים. בין הפרויקטים שתמך בפעילותם: עלי שיח, סולם, עלה, ועזר מציון.

שנים רבות כיהן כיושב ראש ועד ההורים בתלמוד תורה המסורה. ועד היום מפעיל את ארגון "צאן קדושים" לילדים בעיר. כמו כן פעל לפתרון מצוקת הדיור לזוגות צעירים. בין היוזמות שהגה, רכישת עשרות דירות בפריפריה והורדת עלות הדירות לזוגות הצעירים במגזר החרדי. ב-1983 היה מיוזמי ומקימי העיר החרדית עמנואל.

במסגרת תפקידיו הציבוריים נפגש עם נשיא מצרים חוסני מובארק וכן נסע עם הראשון לציון הרב עובדיה יוסף לארצות הברית לפגישה עם הנשיא רונלד רייגן. באותה עת סייע רבות ליהודי התפוצות ובעיקר ליהודי ברית המועצות. ביתו תמיד היה פתוח לרווחה לעולים ולבני משפחותיהם.

לצד הפעילויות האלה היה מהוגי היוזמה להעניק אות הוקרה לקשישים, אשר הגיעו לגיל מאה.

נימוקי הועדה

על פעילותו לרווחת תושבי ירושלים לטובת נכים ועל פעילותו למען יהודי ברית המועצות מוענק לו עיטור הכבוד יקיר ירושלים.