דלג לתוכן העמוד

גב' נחמה פרושאור - שגרירת רווחה לקשישי העיר

גב' נחמה פרושאור - שגרירת רווחה לקשישי העיר

נחמה פרושאור נולדה בשנת 1932 בכפר הס שבשרון כבת לעולי העלייה השלישית, ציוניים מרוסיה, ממקימי "התיישבות האלף" של תנועת המושבים. ב-1950 התגייסה לצה"ל, וסיימה לימודים בקורס אחיות מוסמכות ובקורס חדר ניתוח בתל-השומר. בהמשך סיימה קורס קצינות והשתתפה בצוות ההקמה של חדרי הניתוח בצריפין. בשנת 1955 נישאה לאורי פרושאור ז"ל, אשר עבד שנים רבות במשרד החוץ במשרות שונות, ממזכיר ראשון ועד לשגריר ישראל במדינות שונות בעולם. את שנותיה, בעת השליחויות מחוץ לישראל, הקדישה לעבודה ציבורית וקירוב לבבות בין הקהילות היהודיות בגולה. חמישים שנה היא ירושלמית, אם לשלושה ילדים, סבתא לשמונה נכדים ואחות מוסמכת במקצועה.

בשנת 1969 הקימה את המרכז לקשיש בשכונת קטמון ובמזרח ירושלים. גם לאחר פרישתה המשיכה בפעילות התנדבותית למען הקהילה הגריאטרית ויזמה בדיקות עיניים לגילוי גלוקומה אצל קשישים וטיפולים כירופודיסטים במתנ"ס מורשה. בשנות השמונים הקימה בשיתוף עיריית ירושלים את המרכז לסיוע לקשישים בעיר, שבמסגרתו פותח מודל של ״קשיש לקשיש״, שבו קשישים בריאים מאמצים קשישים תשושים ובודדים. המודל יצר מעגלים של עזרה הדדית, שתרמה לאיכות החיים של אוכלוסיית הקשישים הנזקקת.

שנים רבות היא עורכת ביקורי בית לקשישים המרותקים למיטה ומסייעת להם. בין היתר, היא מדריכה את אוכלוסיית הקשישים בכל הנוגע לזכויותיהם ולשירותים שהרשויות מציעות להם.

כיום, בת 88, היא ממשיכה לדאוג לרווחתם של בני גיל הזהב ונמצאת ארבע פעמים בשבוע במתנ"ס מורשה שבשכונת מוסררה כדי להמשיך ולספק פעילות לבני הגיל השלישי והרביעי. נוסף על כך היא מרצה בהתנדבות על תזונה ועל בריאות וכן מדריכה שיעורי התעמלות לקשישים.

נימוקי הועדה

על פעילותה למען ירושלים בקרב הקהילות היהודיות בעולם ועל פעילותה למען קשישים בירושלים בתפקידה כאחות בריאות הציבור בעיריית ירושלים וכמתנדבת מוענק לה עיטור הכבוד יקיר ירושלים.