דלג לתוכן העמוד

הרבנית מלכה בינה - פריצת דרך בהעצמת נשים

הרבנית מלכה בינה - פריצת דרך בהעצמת נשים

הרבנית מלכה בינה נולדה בבולטימור שבמדינת מרילנד בשנת 1950. בהיותה בת 21 בחרה לעלות בגפה מארצות הברית ולקשור את גורלה עם מדינת ישראל והעיר ירושלים.

למדה במכללה בירושלים, ובה סיימה בהצטיינות את לימודיה והייתה מורה מוערכת במוסדות 'אוולינה' ו'ברוריה'. בסוף שנות השבעים יצאה מטעם משרד ראש הממשלה לשליחות בפרויקט חינוכי-חברתי בעבור יהודי ברית המועצות.

לרבנית היה חלום להקים מרחב תרבותי תורני לנשים בירושלים. ככל שפעלה בתחומי לימוד והוראת היהדות, כך גדלה התובנה שיש צימאון ורצון של נשים להתפתח במקצועות התורה שבעל- פה. באותה העת לא היו מוסדות לנשים שעסקו בכך. הרבנית החלה למסד את הרעיון לפני יותר משלושה עשורים, כאשר הקימה חוג נשים מצומצם, שהתנהל בבית שבשכונת רחביה. במהפכה שקטה וכנגד מוסכמות וסיכויים צמח החוג הזה למוסד הידוע "מתן" – מרכז תורני לנשים. בית המדרש שהקימה וניהלה, חצה זה מכבר את גבולות ירושלים, אחרי שהוקמו כעשרה סניפים נוספים ברחבי הארץ. תוכניות נוספות להוראה ותוכנית בת המצווה חצו גם יבשות ומופעלות במאות קהילות אורתודוקסיות, קונסרבטיביות, רפורמיות וחילוניות. ב"מתן" לומדות יותר מ-1000 נשים מידי שבוע, המובילות שינויים חברתיים. "מתן" הינו אבן שואבת לנשות ירושלים, הן אלה החפצות ללמוד תורה לשמה, והן אלה החפצות להוביל הוראה או מחקר תורני. בניצוחה על "מתן" היא תורמת לעיצוב חיי הרוח בירושלים ומעבר לה, משפיעה על למדנות הנשים בתחומי היהדות וההלכה ומעצימה ומשלבת אותן בהמשך האדרת העולם התורני, הרוחני והתרבותי.

נימוקי הועדה

על הקמת "מתן" – מכון תורני לנשים אשר נועד לשמש מוסד ללימודי תורה לתלמידות רבות מגיל העשרה ועד נשים מבוגרות, על פעילותה הרבה בתחום העצמת הנשים בעיר ועל קידום הוראת לימודי הקודש במגוון מוסדות בעיר מוענק לה עיטור הכבוד יקיר ירושלים.