דלג לתוכן העמוד

גב' גילה פוס - התנדבות חברתית

גב' גילה פוס - התנדבות חברתית

גילה פוס נולדה באמסטרדם בשנת 1937 להוריה מרים ודב הוכשטיין. ערב מלחמת העולם השנייה עזבו הוריה לברזיל, ובשנת 1940 היגרו לניו יורק. היא בעלת תואר בוגר ומוסמך בביולוגיה ממכללת ברנרד.

ב-1958 נישאה לד"ר אברהם פוס ז"ל ולזוג ארבעה ילדים. בשנת 1970 עלתה המשפחה לירושלים, ובה זיהתה עם בעלה המנוח, את הצורך במערך להכשרה מקצועית בקרב המגזר החרדי המתגורר בבירה, בעיקר כדי לשלבו בשוק העבודה הירושלמי, להשפיע ישירות על הסולם הסוציו-אקונומי ולהזניק את התעשייה הירושלמית המקומית באמצעות כישרונות חדשים. ב-1997 הקימו את השלוחה הראשונה של המרכז החרדי להכשרה מקצועית בשכונת גבעת שאול והיו שותפים בעיצובו. עד היום היא ממשיכה לתרום לניהולו ומקדמת קבלת מלגות, שמאפשרות לסטודנטים ולסטודנטיות לרכוש מקצועות מפרנסים. מאז פתח המרכז את שעריו למדו בו יותר מ-10,000 סטודנטים וסטודנטיות מכל גוני הקשת החרדית והשתלבו במעגלי העבודה.

לצד הפעילות במרכז, עוסקת בהתנדבות בגופים שונים. תחילה התנדבה במשמר האזרחי בעיר ובהמשך בפרויקט קידום בטיפות חלב ובמרכז הרפואי 'שערי צדק', שבו הייתה מהמתנדבות הראשונות בחדרי הלידה ויזמה הקמה של מערך ייעוץ ההנקה ההתנדבותי הראשון בארץ. במערך הזה היא ממשיכה לפעול שנים רבות כיועצת הנקה מתנדבת ומלווה יולדות רבות ברגעיהן המרגשים ואף עוסקת בביקורי הדרכה בבית.

בעת גל העלייה ממדינות חבר העמים נחלצה לרווחת העולים החדשים בעיר ופעלה למילוי צרכיהם הפיזיים באמצעות קרן קליטה ובפעילות עצמאית. כמו כן סייעה לשילוב ילדים ובני נוער במוסדות חינוך מתאימים, במציאת תעסוקה הולמת לעולים והפיכתם לחלק מהמכלול הירושלמי. שנים רבות היא מתנדבת גם בעמותת מלב"ב.

נימוקי הועדה

על פעילותה החברתית לצמצום פערים חברתיים-כלכליים, באמצעות הקמת המרכז החרדי להכשרה מקצועית, על יצירת מסגרת התנדבותית במחלקת היולדות של בית החולים שערי צדק, שבו היא עצמה מתנדבת, ועל מגוון עשייה התנדבותית מוענק לה עיטור הכבוד יקיר ירושלים.