דלג לתוכן העמוד

מר עזרא יכין - פורץ דרך ירושלמי

מר עזרא יכין - פורץ דרך ירושלמי

עזרא יכין נולד בשנת 1927 ביפו לאב יליד ירושלים ואם ילידת משפחה אמידה מאלכסנדריה שבמצרים והבן הרביעי משישה ילדים שנולדו למשפחה. בימי ינקותו, בשיא מאורעות תרפ"ט, המון ערבי מקטמון התאסף מול הבית, שהיה בקצה הדרומי של השכונה, ועמד לפרוץ אליו. משפחת יכין התחבאה באחד החדרים וניסתה להשתיק את עזרא, בן השנה וחצי, אשר פרץ בבכי. הפורעים, ששמעו את הבכי, החלו לפרוץ את הדלת, אך בדיוק אז אחד הפורעים זרק אבן גדולה לחלון בקומה השנייה. האבן שהחטיאה ופגעה בקיר, חזרה אליו בעוצמה, ופצעה אותו אנושות. ההמון שנתקף בהלה, פינה את הפצוע, והתפזר. בהמשך, ההמון שב עם נשים וזקנים שבאו לשדוד רכוש, ושוב עמדו לפרוץ לבית ולרצוח את המשפחה. רגע לפני הפריצה, אחת הנשים הערביות צעקה על ההמון שהוא מבזבז זמן על שכונה של עניים חסרי רכוש ושכדאי להם לעקוב אחריה לשכונת רחביה, שם מתגוררים יהודים עשירים. ההמון עזב את הבית ופנה לרחביה, וכך שוב ניצלה המשפחה.

מזלו שיחק לו גם כשהצטרף לשורות הלח"י והשתתף במבצעים ובקרבות רבים. את פעילותו בלח"י החל כשהיה בן 15 כמדביק של עיתון המחתרת על קירות. כמו כן ניצל את עבודתו בבית הדואר בירושלים לגישוש ואיסוף ידיעות מודיעיניות. תחילה כונה "דתן", ולאחר שהבריטים חשפו בית מסתור של המחתרת, שהכיל פנקסים עם אחדים מהשמות המחתרתיים, שונה כינויו ל"אלחנן". לימים שינה את כינויו ל "אלנקם" לאחר שחברו הטוב אלכסנדר רובוביץ נחטף, נחקר ונרצח בימי הבריטים, כשנעצר בשישה במאי 1947.

במלחמת העצמאות, השתתף בקרבות רבים, בהם ניסיון הפריצה לעיר העתיקה ביולי 1948. הקרב מכונה 'גג המוות' ובמהלכו נהרגו ארבעה לוחמי לח"י. כאשר התקרבה קבוצת הלוחמים, והוא בתוכה אל חומות העיר העתיקה, החלה הפגזה מאסיבית לכיוונם ופגז התפוצץ במרחק אפסי מהלוחמים, ממנו נפגע בעינו הימנית. בזמן שהלוחמים החישו אותו על אלונקה לקבלת טיפול ראשוני, התפוצץ פגז נוסף. ראשו, שפנה לכיוון הפיצוץ, ספג רסיס שחדר חלקית את כיפת הגולגולת. הוא הובהל לבית החולים 'שערי צדק', שם נותח. בניתוח שנמשך כמעט יום שלם, ובדוח הרפואי ציין הרופא, ד"ר בלר, שלכל אורכו דלף נוזל המוח בעקבות הפציעה בראש. בדרך נס הניתוח עבר בהצלחה מלאה, אך עינו הימנית התעוורה.

 כעבור שנים היה ממייסדי 'בית השבעה', מבנה שבו מתגוררות משפחות יהודיות בין משפחות ערביות בכפר בית חנינא, שם מתגורר עד היום.

עשרות שנים עזרא יכין מספר את סיפור חייו על רקע פעילותו בלח"י ומרצה על תולדות עם ישראל ועל דת ומורשת ומופיע בכל הארץ. בעקבות הרצאותיו בצה"ל הוא נחשב ל'מילואימניק' הוותיק ביותר.

נימוקי הועדה

על פעילותו בלח"י מגיל 15 דרך השתתפותו במלחמת העצמאות בקרבות על ירושלים ועל ספריו ופעילותו להעברת האהבה לעיר מוענק לו עיטור הכבוד יקיר ירושלים.