יתרונות הגינה הקהילתית לעיר ולקהילה - עיריית ירושלים

יתרונות הגינה הקהילתית לעיר ולקהילה

לפי הארגון האמריקאי לגינות קהילתיות ה- American Community Gardening Association (ACGA) הגינות הקהילתיות עוזרות לשפר את איכות החיים של האנשים בכך שהן מהוות זירה לאינטראקציה חברתית, מעודדות הסתמכות עצמית, מיפות את השכונה, יוצרות אוכל מזין, מקלות על התקציב המשפחתי ומאפשרות פעילות גופנית באוויר הצח.

גינות קהילתיות הופכות שטחים מוזנחים המהווים מפגע סביבתי, לשטחים ירוקים מטופחים המשמשים לפעילויות חברה ופנאי. באתר האינטרנט של עיריית טורונטו נאמר בין השאר: ''גינות קהילתיות מהוות סביבה בטוחה ויפה למפגש חברתי בין שכנים, לגידול ירקות, פירות וצמחי נוי ומרפא. הגננים לוקחים אחריות על ארגון, תחזוקה וניהול שוטף של שטח הגינה. ההשתתפות בונה מיומנויות חברתיות ויוצרת פיתוח קהילתי חיובי לאנשים הבאים מרקע חברתי-כלכלי שונה.'' מאז תחילת הפרויקט ב – 1997, רשם פרויקט הגינות הקהילתיות בטורונטו מספר הישגים חברתיים:

אנשי שכונה חוזרים לבלות בשטחים ציבוריים ירוקים, בתי הספר מנצלים את הגינות הקהילתיות לשיעורי טבע, קשישים מנצלים את הגינות הקהילתיות למפגשים חברתיים ולפעילות גופנית בחיק הטבע.
הסביבה ירוקה ומטופחת יותר וגאוות המקום של הקהילה מתחזקת.

את יתרונות הגינה הקהילתית ניתן לחלק לשלושה תחומים: פיתוח קהילתי, בריאות, וטיפוח סביבתי.

שיפור חזות השכונה

'הורקת העיר' ((city greening הוא שם נרדף לגינה קהילתית. לפי Gordon (1990:2) הגינות הקהילתיות יוצרות תהליך של חיבור מחדש בין תושבי הערים לחיים אקולוגיים בריאים. הערים הצפיפות והחיים במבנים רבי קומות יצרו ניתוק בין האדם לטבע.

הגינה הקהילתית יכולה להיות כולה יוזמת התושבים, כולה יוזמת הרשות המקומית או שילוב של שניהם (Ashelford, 1993:1). בתהליך הזה מרוויחים כולם: התושבים מקבלים סביבה נקיה ומטופחת יותר תוך חיזוק תחושת השייכות והאחריות כלפי הסביבה, העירייה זוכה לשיתוף תושבים בשמירה על הסביבה ובטיפוחה, שותפות שאם תצליח יכולה להתרחב לתחומי עשייה נוספים.

בריאות גופנית ונפשית

ארגון הקשישים של ורג'יניה למען הסביבה The Virginia Senior Environment Corps הוקם ב 1999 מתוך מטרה להקים גינות קהילתיות להעסקת מתנדבים קשישים. המטרה המוצהרת הייתה מתן הזדמנות לקשישים לצאת מהבדידות, להיות מעורבים בחיי קהילה, לתרום לשמירת הניקיון הסביבתי ולהרגיש שיש ערך לעשייתם. חלק מהקשישים עובד בגינון בשיתוף עם ילדי בתי ספר משכבות גיל שונות.

Joyce Schillen מדגישה את היתרונות הבריאותיים של עבודת גינון בסמיכות לבית עבור אנשים מוגבלים. העובדה שהגינה הקהילתית קטנה בממדיה מאפשרת גם לאדם המוגבל פיזית לקחת חלק בתהליך הקהילתי/חברתי. עבודת הגינון ''מנצלת את כל קבוצות השרירים העיקריות השורפות קלוריות'' diabetic-lifestyle.com)).

לדעת Hungate (1996) החשיבות העיקרית של הגינות הקהילתיות עבור הקשישים היא בהורדת רמות הלחץ הנפשי. Relf (1995:1) מדגשיה שה''גינון הוא מקור לסיפוק אישי ולגאווה עצמית. הוא מספק הנאה אסתטית והזדמנות להקל על הלחצים היום-יומיים. הגינון היא מסכמת, הוא טיפול מניעתי אידיאלי נגד מתחים, העוזר לקידום איכות החיים של הפרט'' 

פיתוח קהילתי

ב – 1977 ראו תושבי מרכז מנהטן, ניו יורק, שבשטח הציבורי שהיה עזוב ומוזנח למעלה משלושים שנה, צמחו לפתע עגבניות גדולות ואדומות. השטח שבבעלות העירייה ניתן עבור הקמה של גינה קהילתית לקבוצת תושבים שהתארגנה לטפל ולטפח את החלקה. העירייה פינתה את הזבל והגרוטאות וגידרה את השטח ואילו התושבים התארגנו לרכוש שתילים ולעבד את האדמה בהתנדבות. היום הגינה משמשת את הקהילה למסיבות, לפיקניקים ולסדנאות איכות הסביבה לכל הגילאים .(www.clintoncommunitygarden.org)

לדעת Marie Quinton נכת רגליים ממדינת ורמונט, ''התועלת החשובה של הגינה הקהילתית היא ההזדמנות לשותפות. בחלוקת עבודות הגינון בין המתנדבים השונים צומחים לא רק הגידולים החקלאיים אלא גם חברויות בין אנשים. עבודת הגינון מספקת רקע לשיחה, למציאת מכנה משותף בין שכנים, בין בני דור שונים ובין אנשים בעלי מיומנויות ויכולות שונות'' (Quinton, 1996). גם Warman מדגיש את האינטראקציה החברתית המתפתחת כאלמנט המרכזי בגינה הקהילתית.