חנוכת מסלול המקוואות החדש באתר העופל – עיריית ירושלים

חנוכת מסלול המקוואות החדש באתר העופל

בין חול לקודש במסלול העלייה לרגל: חנוכת מסלול המקוואות החדש באתר העופל שבגן הלאומי סביב חומות ירושלים.​

תצוגת תאריך

07/02/2017

01/01/1970 00:00

תמונה1

​שר ירושלים ומורשת חה"כ זאב אלקין , ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מנכ"ל רט"ג שאול גולדשטיין, מנכ"ל פמ"י בני סאסי, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות ד"ר יובל ברוך והתורם מר קווין ברמייסטר יוזמת "ירושלים 5800", יחנכו ביום חמישי, י"ג שבט התשע"ז, 9.2.17, בשעה 9:30 את מסלול המקוואות החדש והחוויתי שבגן העופל.

באתר העופל שבגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, בתחום הגן הלאומי סובב חומות ירושלים, נחנך מסלול חדש, העובר בין מקוואות טהרה בני 2000 שנה, אשר שימשו את עולי הרגל לבית המקדש. מסלול המקוואות נבנה ושומר בשנים האחרונות ע"י רשות העתיקות בתרומתו הנדיבה של מר קווין ברמייסטר, והוא חוויתי, מעגלי ומודולרי. המסלול הובלט - כך שניתן להבינו בתוך המורכבות ההיסטורית והארכיאולוגית של אתר העופל, אשר היה מיושב ברציפות מתקופת הברזל ועד לתקופה הצלבנית.

המבקרים במסלול המקוואות החדש, יעברו על גבי גשרים ומדרגות "המרחפים" בין שרידי מבנים ומתקנים, ומלווים בהסבר ארכיאולוגי, היסטורי והלכתי. כך, ניתן ללמוד על מאפייני המקוואות ותפקידם בחברה היהודית של ימי בית שני בכלל, ובאזור זה, של נתיב עולי הרגל, בפרט. לאורך המסלול פינות צל, תצפית והתכנסות.

חלקו הראשון של המסלול החדש הינו "שביל ירידה": לצד החומה העות'מאנית הדרומית, החיצונית להר הבית, יורדים לכיוון דרום כמו על "ציר זמן" אל מתחמי המחשה, הכוללים העמקה ולמידה של הממצאים, ובכלל זה תצוגת כלי אבן והסבר על טהרת כלים, בגדים וחפצים. בדרך עורכים היכרות עם הלכות המקווה, הפעלת המקווה ובורות המים.

חלקו השני של המסלול הינו "שביל העפלה" בו מעפילים המבקרים בליווי מראות והסברים, בנתיב חוויתי, ששיאו במראה המפעים של מדרגות מעלות חולדה המונומנטליות והשער הכפול שבכותל הדרומי של הר הבית. יהודי שהגיע לנקודה זו בימי קדם יכול היה להיכנס אל המתחם המקודש ולקיים את מצוות העלייה לרגל.

לפרטים, סיורים מיוחדים ואירועים: פיתוח מזרח ירושלים אתרי תיירות, טל. 02-6277550\

 

צילום התמונה: אסף פרץ, רשות העתיקות


חזור