נחנכה האנדרטה לזכר חללי מבצע צוק איתן בירושלים

נחנכה האנדרטה לזכר חללי מבצע צוק איתן

​​​​​ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, והמשפחות השכולות חנכו בשבוע שעבר (חמישי) את האנדרטה לזכרם של חללי מבצע צוק איתן. ראש העיר ברקת: "11 הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם עולם ומלואו. ירושלים לא שוכחת את בניה – נזכור את הבנים, ונמשיך את החיים"


 

ללא תאריך

28/10/2018

01/01/1970 02:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

​טקס חנוכת האנדרטה לזכר 11 חללי מבצע צוק איתן שנפלו על הגנת הארץ ונקברו בירושלים נערך ביום חמישי שעבר, ט"ז בחשוון התשע"ט, 25.10.18. הטקס התקיים בפאתי עמק הצבאים במעמד ראש העיר ירושלים, ניר ברקת; יו"ר אגף ההנצחה במשרד הביטחון, אריה מועלם; רע"ן נפגעים מקחצ"ר, סא"ל ענבר קפלן; המשפחות השכולות ומכובדים נוספים.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי "11 הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם עולם ומלואו. האנדרטה שהוקמה בפארק הצבאים המחודש, נבנתה בהמון מחשבה ומצליחה לשלב בתוכה את הסיפור האישי של כל אחד מהבנים לצד הסיפור הלאומי. היא מנציחה את הזיכרון ולצד זאת מאפשרת חיים. תלמידים ומשפחות צעירות יגיעו לכאן - יישבו, ינוחו, ילדים ישחקו ויצחקו. החיים יימשכו. זו צוואתם של הנופלים, שאותה אנחנו נחושים למלא. ירושלים לא שוכחת את בניה - נזכור את הבנים, ונמשיך את החיים".


הקמת האנדרטה היא יוזמה של ראש העיר ברקת, זאת בהמשך להבטחתו למשפחות השכולות בעת  ביקור ניחום אבלים לפני ארבע שנים. בשיחות עם המשפחות השכולות הן הביעו את כמיהתן להנצחת יקיריהן באמצעות אנדרטה, ובסביבה בה קיימת נראות וחיות. בהתאם לשאיפת המשפחות, במקום בו הוקמה האנדרטה יוקם פארק אתגרי לילדי העיר ויחד עם עמק הצבאים המשודרג הוא יהווה מקום בילוי ופעילות למשפחות רבות עם ילדיהם.


 

אנדרטה שמשלבת את הסיפור האישי של הלוחמים לצד הסיפור הלאומי


 

האדריכלים הירושלמים עודד וקורן אבידני נבחרו להקים את האנדרטה בשיתוף המשפחות השכולות. ההורים השכולים קיבלו מספר חלופות לסקיצות, ולבסוף נבחרה אנדרטת "הבית". מדובר אנדרטה בצורת בית בשילוב אבנים ירושלמיות. על האבנים הוטבעו סמלים המציינים כל אחד מהנופלים ושייכים לו, בהתאם לבחירת המשפחות. 


האנדרטה עשויה מפלדת  "קורטן" (שנראית כמו חלודה), ובאובייקט נוסף שולבה אבן טבעית וחול. הייחוד של פלדת הקורטן היא שתהליך החילוד שהיא עוברת פוסק לאחר זמן מה, בניגוד לברזל למשל. בעיני האדריכלים, העבודה על האנדרטה הולידה חידוש בתחום: מחד, האנדרטה היא ציבורית. אולם, מנגד - יש בה משהו פרטי הנוגע לכל משפחה. כל משפחה יכולה למצוא באנדרטה את הבן הפרטי שלה.


ראש העיר ברקת ציין כי " בשמונה ביולי 2014 מדינת ישראל יצאה למבצע צוק איתן. עזה הוכתה שוק על ירך; אך תמורת שלום יישובי הנגב שילמנו את המחיר היקר ביותר: שישים ושמונה מחיילינו לא שבו. אחד עשר מהם קבורים כאן, באדמתה של ירושלים. אחד עשר הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם – עולם ומלואו. הם הגיעו מכל קצוות החברה הישראלית, וביניהם חיברו שורשים עמוקים של אהבת העם והארץ, חינוך ציוני וערכים שעליהם גדלו. אבל יותר מכל חיברה ביניהם ירושלים, שכל אחד מהם היה קשור אליה בקשר עמוק משלו".


​הפרויקט משותף לעיריית ירושלים, לצוות תוכנית-אב לתחבורה, לחברת מוריה ולסטודיו אבידני ירושלים.


 


חזור