ראש העיר ברקת חנך את יחידת הקו-ליבינג בספרא - עיריית ירושלים

ראש העיר ברקת חנך את יחידת הקו-ליבינג בספרא

​יחידת הדיור שנבנתה במטרה להציג את פתרון הנדל"ן עבור אוכלוסיית הצעירים בבירה ובכל הערים הגדולות בישראל נחנכה השבוע ע"י ראש העיר ברקת: "מודל הקו-ליבינג מתאים לבירה באופן מושלם. מעבר לפונקציונליות ולחיסכון האדיר בהוצאות – הוא יוצר קהילה חמה ותוססת"

ללא תאריך

31/07/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, חנך בכיכר ספרא את יחידת הדיור שנבנתה במטרה להציג את פתרון הנדל"ן עבור אוכלוסיית הצעירים בבירה ובכל הערים הגדולות בישראל.

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, הדגיש כי "ירושלים היא המובילה בארץ בנושא הקהילות. מבחינה זו מודל הקו-ליבינג, מתאים לבירה באופן מושלם. מעבר לפונקציונליות ולחיסכון האדיר בהוצאות המתאפשר בדיור שיתופי; הקו-ליבינג יוצר קהילה חמה ותוססת, ואין עיר מתאימה יותר מירושלים ליישום מודליים חברתיים וקהילתיים. ביצענו בעשור האחרון מהלכים רבים בתחומי התעסוקה, התרבות והלימודים עבור הצעירים - פתרון דיור הוא הדבר המתבקש הבא. אין לי ספק שמציון תצא תורה, וגם כי הדירה והמודלים שנקים כאן יתרחבו לשאר הארץ".

תמונה קוליבינג 

פרויקט המגורים בכיכר ספרא מתאפשר הודות לשיתוף פעולה מיוחד בין צוות החדשנות של עיריית ירושלים, משרד השיכון, משרד ירושלים ומורשת, והרשות לפיתוח ירושלים.

על פרויקט הקו-ליבינג של עיריית ירושלים:

ב- 30 ליולי הקימה עיריית ירושלים דירה לדוגמא במיקום מרכזי והומה אדם בכיכר ספרא. גודלה של הדירה לדוגמא הוא 25 מ"ר בלבד, והיא תדמה דירה בפרויקט עתידי מסוג Co-Living. הקמת הדירה בכיכר היא חלק ממהלך של עיריית ירושלים, שמתמקד בנושא הדיור לאוכלוסיית ה-"לא משפחות" - במטרה להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי ואצל מקבלי ההחלטות.

בעיריית ירושלים מסבירים כי גיל הנישואין ההולך ועולה הגדיל משמעותית את חתך האוכלוסייה הנחשב "צעיר": הלא-משפחות והמבוגרים הצעירים – אשר יש צורך לספק לו פתרונות דיור שהולמים את צרכיו הייחודיים. כלומר - מגורים בשכירות בעלות נמוכה, ועם זאת בעלי מימד קהילתי ושיתופי. אולם, בעוד תוכניות ממשלה פועלות למצוא פתרונות דיור למשפחות צעירות - שכבת גיל זו נותרת ללא מענה. ניתוח של נתוני הלמ"ס שפורסם לאחרונה מלמד כי רק 2% מהדירות הנבנות כיום הן דירות שתי חדרים, ורובן פונות לשוק היוקרה.

תמונה קוליבינג 

בדיקה שנערכה על ידי צוות החדשנות של עיריית ירושלים העלה כי מתוך 54,000 סטודנטים וצעירים בירושלים - 44,000 חיים לבד או עם שותפים. כמו כן, מנתונים בסקר צעירים שנערך בשנת 2017 בעיר ירושלים עולה כי ירושלמי בגילאי 24-37 מחליף דירה בממוצע אחת בשנה, ומעדיף להתגורר בסמיכות לאנשים "כמוהו".

על רקע זה, ביוזמת צוות החדשנות של העיר, עיריית ירושלים החליטה לעשות לטרנד הקו-ליבינג עלייה לישראל. על פי מודל דיור חדשני זה, שהחל בלונדון והתפתח בהצלחה גם במנהטן ובוושינגטון - המגורים המשותפים מתנהלים בשכירות בלבד. הם מופעלים ע"י חברת ניהול היוצרת מעטפת מלאה לדייר ואחראית על הכל - מהתפעול הלוגיסטי ועד ליצירת חוויה ושירותי-קהילה. הפתרונות העיצוביים הפונקציונליים המוטמעים בדירות מעין אלו מאפשרים לדייר פרטיות, שקט ומרחב; אשר מפצים על גודל הדירה. נוסף ליחידות הדיור הקטנות יש לדיירים אזורים משותפים רחבים, הכוללים בין השאר חדר כביסה, אזורי ישיבה, אזורי מטבח מצוידים, חדר כושר וחלל לאירועים קטנים או התכנסויות של הקהילה המתגבשת.

 


חזור