המכביה ה- 20, ספורט - עיריית ירושלים

ראש העיר השיק את המכביה ה-20 בירושלים

​ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, וראשי המכביה השיקו את המכביה ה-20 שתתקיים בירושלים בסימן 50 שנים לאיחוד העיר. המכביה תתקיים בין התאריכים 4- 18 ביולי בהשתתפות כ-10,000 ספורטאים מ-80 מדינות.

ללא תאריך

14/06/2017

31/12/1969 18:00

תמונה מכביה1

תמונה1

ראש העיר ברקת; ראשי המכביה; יו"ר תנועת מכבי העולמית, יאיר המבורגר; יו"ר המכביה אמיר פלד; יחד עם מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, השיקו היום את המכביה- 20 באירוע שהתקיים בגג מלון ממילא על רקע חומות העיר העתיקה בירושלים. באירוע נכחו גם הספורטאים האולימפיים אורי ששון, אריק זאבי, נטע ריבקין ומורן סמואל.

 

המכביה ה-20 תיערך השנה בסימן 50 שנים לאיחודה של ירושלים, ותהיה הגדולה ביותר עם מספר שיא של כ-10,000 ספורטאים מ-80 מדינות. האורחים שיגיעו מחו"ל לרגל המכביה עתידים להכניס לקופת התיירות של ירושלים כ-350 מיליון ₪ בשבועיים. עוד נחשף במסיבת העיתונאים כי שבעה ספורטאים יהודים מובילים ישתתפו בהדלקת לפיד המכביה: אורי ששון, אנתוני ארווין, ירדן ג'רבי, מורן סמואל, נטע ריבקין, עמרי כספי ופביאן ז'ילו. מלבד מדליסט הזהב האולימפי ז'ילו, יגיעו למכביה גם עוד שלושה זוכי מדליית זהב באולימפיאדה: אנתוני ארווין, ג'ייסון ליזאק ולני קרייזלברג.


 

ראש העיר, ניר ברקת, הדגיש כי "החזרנו את המכביה למקומה הטבעי- ירושלים בירת ישראל. בשנת החמישים לאיחודה, קיום משחקי המכביה ה- 20 בעיר הם עדות לעוצמתה של בירת ישראל. עשרות אלפי הספורטאים והאורחים שיגיעו הם ההוכחה החזקה ביותר לעוצמתה ולחשיבותה של ירושלים בירת ישראל. אנו נמשיך לפתח ולקדם את העיר ירושלים בכל התחומים כדי שגם בעוד עשרות שנים נארח את המכביות בבירת ישראל המאוחדת".


 

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, ציין כי "משרד התרבות והספורט בראשות השרה מירי רגב גאה ושמח להיות בחזית העשייה הממשלתית שתומכת, מתקצבת ומלווה את המכביה - המפעל החברתי הציוני הספורטיבי מהמשמעותיים שמתקיימים במדינת ישראל. משרד התרבות והספורט מגויס כולו כדי להבטיח את הצלחת המכביה. העמדנו תקציבים חסרי תקדים לתשתיות וכך תרמנו גם לעיר ירושלים - בירתנו הנצחית, ולתושביה. העמדנו תקציב מרשים ופורץ דרך ונרתמנו לפתרון משברים שצצו ועלו מתוך האמונה העמוקה בחשיבות המכביה". 


 

עוד הוסיף מנכ"ל משרד התרבות והספורט כי "המכביה מחזקת את הזיקה, האחווה, הסולידריות וההבנה בין הקהילות היהודיות בעולם והיא מביאה לידי ביטוי באופן מרשים את ההבנה שהספורט הוא כלי חברתי וגשר בין אנשים. אין כמו ביקור במדינת ישראל כדי לסייע בהבנה של חשיבות הקיום היהודי כאן במדינתו והיכרות עם החיים מדינת ישראל. ביקור אחד של אלפי האתלטים היהודים מרחבי העולם מעצים את הזיקה למדינה ואת השייכות לעולם היהודי יותר מאלף נאומים ומעשרות תמונות, ומכאן החשיבות העצומה שיש למכביה ותרומתה לחזון הגדול שמאחורי מפעל הציונות".


 

יו"ר המכביה, אמיר פלד, אמר כי "המכביה היא האירוע המרגש של השנה. היא מרכזת בתוכה את כל הערכים שבהם אני מאמין – ציונות, יהדות, אחווה, קירוב לבבות וספורט".


80 מדינות, לב אחד 


 

המכביה היא אירוע הספורט השלישי בגודלו בעולם. המוטו המרכזי של המכביה השנה הוא "80 מדינות, לב אחד". כ-7,000 ספורטאים מ-80 מדינות מכל העולם, וכ-2,500 ספורטאים מישראל ישתתפו במכביה ויתחרו ב-40 ענפי ספורט שונים בארבע קטגוריות - נוער, פתוחה, מאסטר ופאראלימפי. בנוסף יתקיימו אירועי ספורט משולבים עם הציבור הרחב, דוגמת המכבי-מן ותחרות שחייה במים פתוחים, שבהם ישתתפו אלפי ספורטאים נוספים.


 

המכביה מייצרת כ- 150 אלף לינות ביותר מ-30 בתי מלון ובתי הארחה ברחבי הארץ, 15 אלף ימי טיולים באתרים, מסעדות ופעילויות שונות בכל הארץ, 4,700 הסעות באוטובוסים וכמיליון בקבוקי מים.


 
 תמונה מכביה 3

ירושלים נבחרה כעיר המארחת המרכזית לאירועי המכביה השנה, שראשיתה בטקס פתיחה מרהיב ב-6.7.2017 באיצטדיון טדי. משום שכ-3,000 ספורטאים ישתתפו ב- 14 ענפי ספורט בעיר, אולמות ספורט שודרגו וחודשו. אחת הזירות המסקרנות בתחרויות תהיה בהיכל הפיס ארנה בבירה, שם ייערכו משחקי ההוקי קרח החל מה-5 ביולי. בימים הקרובים תחל הקמת משטח מיוחד להוקי קרח.  כמו כן, לראשונה יתקיימו תחרויות האתלטיקה הקלה בירושלים באצטדיון האתלטיקה בגבעת רם אשר שודרג, וכעת ניתן לארח בו תחרויות לאומיות ובינלאומיות. 

לצד זאת, מרכז ספורט חדש ע"ש משפחת קראפט הכולל שלושה מגרשים ומתקנים הוקם בעיר. משחקי הכדורגל  יתקיימו בבית וגן ובמגרשים נוספים שהוקמו ושודרגו בבירה, ותחרויות הכדורעף יתקיימו במגוון אולמות בבירה (הגמר ייערך באולם דנמרק). טקס נעילת המכביה יתקיים ב-18 ביולי בלטרון כפתיח לחגיגות 70 למדינת ישראל.

מלבד האירועים בירושלים, בעיר חיפה הוקם כפר נוער ספורטיבי במתחם שבין הספורטק לגן הקונגרסים. במהלך משחקי המכביה ישהו בו כ-2,000 בני נוער מרחבי העולם. בכפר הנוער יתקיימו פעילויות ואירועים משותפים לספורטאי המכביה ולבני הנוער מצפון הארץ. כמו כן, לאורך השנים נרקם שיתוף פעולה צמוד ב ין צה"ל למכביה, אשר יארח  את ספורטאי המכביה בבסיסיו, יפגיש אותם עם חיילי צה"ל, ישלב חיילים בודדים מהמדינות השונות בפעילויות המכביה, יאפשר הצצה וחיבור לערכים עליהם מושתתים הצבא והחברה הישראלית ויאפשר השתתפות של חייל צה"ל בחלק מהטקסים והאירועים.


 

אירועים מרכזיים במכביה הפתוחים לקהל הרחב:​

7.7.2017, יום שישי:

קבלת שבת ראשונה: מתחם התחנה בירושלים ונמל תל-אביב

קבלת שבת מיוחדת במינה תיערך במתחם תחנת הרכבת הישנה של ירושלים ובנמל תל-אביב, ותהא הראשונה מתוך שתי סעודות שבת שהמכביה תארח. 


 
מסיבת רחוב בירושלים

בשעות אחה"צ נערוך מסיבה ברחוב הכי משוגע וכיפי בעיר! כולם מוזמנים להצטרף אלינו לרחוב בן יהודה: לרקוד, להכיר חברים, להירגע ולאכול מהשווארמה והרוגעלך הכי טובים שיש למדינת ישראל להציע. הופעות חיות ינעימו את זמנכם ויקפיצו את כולם.


 
9.7.2017, יום ראשון:
אירוע HUB בחיפה:

ה-HUB יארח אירוע בסגנון ישראלי עם מיטב האוכל הישראלי, המוזיקה והבידור. 

כתובת: רחוב צביה ויצחק 1, ליד קאנטרי קלאב ספורטן, בין השעות 18:00-21:00 .


 
10.7.2017, יום שני:
מרוץ לילה של המכביה בירושלים

כל מתחרי המכביה מוזמנים להשתתף במרוץ לילי ולבחור בין מקצים של חמישה, עשרה ו-21 ק"מ. הריצה תיערך ברחבי ירושלים ותסתיים במסיבה גדולה במתחם התחנה. ההזנקה בשעה 19:30.


 
12.7.2017, יום רביעי:
מסיבת אורות בחיפה

כל ספורטאי מכביית הנוער מוזמנים למתחם הספורט למסיבה נוצצת במיוחד. להקת מיומנה ודי ג'יי סקאזי המצליח יקפיצו בהופעה חיה, אוכל ושתייה יסופקו במקום ע"י המכבייה ואמנים של ציור גוף וקעקועים צבעוניים (אך זמניים) ייצבעו בין ריקוד לריקוד. המסיבה תיערך באצטדיון סמי עופר בחיפה בשעה 19:00.


 
טקס יקיר המכביה במוזיאון ת"א

אירוע יקיר מכבי מציין תרומה משמעותית של אנשים אשר עשו רבות לאורך השנים למען תנועת מכבי ולמען העם היהודי בתפוצות ובישראל. בלי אנשים חשובים אלו, לא היינו חוגגים כאן היום את המכביה ה-20. השנה יתקיים האירוע במוזיאון תל אביב לאמנות, ומרכיבי האירוע השונים יהיו ברוח אמנותית. זו תהיה הזדמנות לשמוע את סיפור העשייה של יקירי מכבי לשנה זו, להתרשם מרוחב היריעה ומהמגוון המרשים של העושים במלאכה ולקבל השראה להמשך הדרך. האירוע יתקיים באגף החדש של מוזיאון תל אביב בשעה 19:30.


 
13.7.2017, יום חמישי:
מסיבת רחוב אורבנית

המכביה בשיתוף מגזין Time Out Tel-Aviv מארגנים לכם מסיבת רחוב בלתי נשכחת. רחובותיה העתיקים של יפו יקומו לתחיה ויציגו גלריות פתוחות, תערוכות של אמנים מקומיים ואירועי ספיד-דייטינג. בואו למסיבת הרחוב שלנו ותחגגו עם החבר'ה של תל אביב! המסיבה תתקיים בעיר העתיקה של יפו, בין השעות 18:00-23:00.


 
טקס בר-בת מצווה בכותל המערבי

זוהי מסורת חדשה יחסית במכביה, שמאפשרת לכם לחקור את השורשים היהודיים במקום הכי יהודי שיש ולקיים טקס בר או בת מצווה למי שטרם הייתה לו הזדמנות. המכביה מארגנת שני אירועי בר-בת מצווה: הראשון ייערך ב-13.7, והשני ב-17.7. לכבוד המאורע, יתקיים טקס מיוחד במינו בכותל המערבי שבעיר העתיקה של ירושלים.


 
14.7.2017, יום שישי:
יום הנוער בתל-אביב

הספורטאים של המכביה הצעירה מוזמנים לחוות יום שלם גדוש בחוויות תל אביביות. בין הפעילויות: הירגעות על החוף, ביקור בשוק וטעימה מן האוכל המשובח ביותר שיש לתל אביב להציע. אוטובוסים יצאו בשעות בוקר מה-HUB  שבחיפה. 

קבלת שבת שנייה במתחם התחנה בירושלים ובנמל ת"א.

 
15.7.2017, מוצאי שבת:
גמר הוקי קרח

לכבוד המכביה ה-20 ולראשונה בתולדות העיר, הקמנו אולם הוקי קרח מקצועי ויחיד מסוגו בארץ, אשר יאפשר את קיומן של התחרויות בענף זה גם בעיר הבירה. בואו לצפות בנבחרות ההוקי המובילות, בקרב על הזהב. כל המשחקים ייערכו באצטדיון פיס-ארנה.

 
16.7.2017, יום ראשון:
משחקי הגמר בכל ענפי הספורט הקבוצתיים.
 
17.7.2017, יום שני:
טקס בר-בת מצווה שני בכותל המערבי.
 

טקס סיום המכביה

מופע ענק, מלא קצב ואנרגיות שילוו את עשרת אלפים הספורטאים לעוד זמן רב לאחר מכן.

המופע יכיל מסיבה תחת הכותרת "Higher. Better. Together" ויתמקד בשאלה איך אפשר לשאוף הכי גבוה, להשיג את הכי טוב - אבל הכי ביחד שאפשר, לצד ערכי העם היהודי, הציונות וערכי מכבי? זהו האתגר הגדול ביותר, שיבוא לידי ביטוי בספורט, בתמונות האקסטרים מהמשחקים הגדולים, בעבודה הקשה והכי חשוב- בחיבור של 80 המדינות ללב אחד. הטקס ייערך בלטרון, שעה 19:00.

 

ענפי הספורט במכביה:​

במכביה ה- 20 יתקיימו תחרויות ב- 40 ענפי ספורט (לעומת 28 במשחקים האולימפיים) ובין היתר בשני ענפי ספורט חדשים: לקרוס וברידג'. התחרויות יתקיימו בכל רחבי הארץ, בלמעלה מ- 120 מתקנים ב- 68 קומפלקסים.

 

התחרות הגדולה ביותר היא תחרות הכדורגל עם 1,401 ספורטאים מ- 20 מדינות. אחריה בדירוג הם ענפי השחייה עם 712 שחיינים ושחייניות מ- 34 מדינות, הטניס עם 537 טניסאים וטניסאיות מ- 35 מדינות והכדורסל עם 466 כדורסלנים וכדורסלניות מ-13 מדינות.


תמונה מכביה4

אחת התחרויות המרתקות במכביה היא תחרות המכבי מן, בה משתתפים מתחרים בארבע תחרויות: ריצת חצי מרתון, טריאתלון, רכיבה ושחייה במים פתוחים. בתחרות ישתתפו 140 ספורטאים מ-19 מדינות.

בגזרת המשחקים הפאראלימפיים ניתן למצוא את כדורסל כיסאות הגלגלים, טניס שולחן ושחייה.

 

התחברו לערוצי המכבייה:

באינסטגרם: #maccabiah

 

חזור