הונחה אבן הפינה לאנדרטת חללי צוק איתן - עיריית ירושלים

הונחה אבן הפינה לאנדרטת חללי צוק איתן

במעמד ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, והמשפחות השכולות הונחה אתמול (שני) אבן הפינה להקמת אנדרטה לזכר חיילי מבצע צוק איתן הירושלמים שנפלו בקרב. ראש העיר ברקת: "אחד עשר הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם עולם ומלואו. האנדרטה תהיה אנדרטה חיה במקום המשרה אווירה של חיים, המשכיות ומבט לעתיד – זו המורשת שלהם".​

ללא תאריך

11/07/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

טקס הנחת אבן הפינה להקמת אנדרטה לזכרם של 11 חיילי מבצע צוק איתן שנפלו על הגנת הארץ ונקברו בירושלים התקיים אתמול. הטקס התקיים בפאתי עמק הצבאים במעמד ראש העיר ירושלים, ניר ברקת; המשפחות השכולות; סגנית ראש העיר, יעל ענתבי ומכובדים נוספים.

במלאות ארבע שנים למבצע צוק איתן יחלו העבודות להקמת האנדרטה לזכרם של אחד עשר החללים הקבורים בירושלים. מדובר ביוזמה של ראש העיר ברקת ובהמשך להבטחתו למשפחות השכולות. כאשר ביקר אותן בניחום אבלים לפני ארבע שנים, ובשיחות אחרות עמן, הן הביעו את כמיהתן להנצחת יקיריהם באמצעות אנדרטה בסביבה בה קיימת נראות וחיות. במקום בו תוקם האנדרטה יוקם פארק אתגרי לילדי העיר, ויחד עם עמק הצבאים המשודרג המקום יהווה מקום בילוי ופעילות למשפחות רבות עם ילדיהן.

האדריכלים הירושלמים עודד וקורן אבידני נבחרו להקים את האנדרטה, בשיתוף המשפחות השכולות. ההורים השכולים קיבלו מספר חלופות לסקיצות ולבסוף נבחרה אנדרטת "הבית" – אנדרטה בצורת בית בשילוב אבנים ירושלמיות, שעליהן יוטבעו סמלים המציינים כל אחד מהנופלים בהתאם לבחירת המשפחות. הפרויקט משותף לעיריית ירושלים, צוות תוכנית אב לתחבורה, חברת וסטודיו אבידני ירושלים.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי "לפני ארבע שנים, ב-8.7.14, מדינת ישראל יצאה למבצע צוק איתן. עזה הוכתה שוק על ירך, אך תמורת שלום יישובי הנגב שילמנו את המחיר היקר ביותר: 68 מחיילינו לא שבו. אחד עשר מהם קבורים כאן, באדמתה של ירושלים. אחד עשר הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם – עולם ומלואו. הם הגיעו מכל קצוות החברה הישראלית, וביניהם חיברו שורשים עמוקים של אהבת העם והארץ, חינוך ציוני וערכים שעליהם גדלו. אבל יותר מכל חיברה ביניהם ירושלים, שכל אחד מהם היה קשור אליה בקשר עמוק משלו. האנדרטה שאנחנו מניחים לה היום את אבן הפינה בפארק הצבאים המחודש היא ראשונה מסוגה בירושלים. היא תהיה אנדרטה חיה במקום המשרה אווירה של חיים, אווירה של המשכיות ומבט לעתיד. מקום של מנוחה, של מחשבה ושקט, ולצד זאת נושבת בו רוח של חיים, של צמיחה ושל התחדשות. תהליך הבנייה של האנדרטה היה ייחודי, ושילב הן את ההנצחה הקבוצתית והן את ההיבט האישי, המיוחד לכל נופל. מי שיעמוד פה יוכל לדמיין ולחלום שהוא שומע את קולם של החיילים שלנו אומרים: 'תמשיכו. תמשיכו בעשייה, תמשיכו בבניין, תמשיכו את מה שאנחנו לא הספקנו– תמשיכו בחיים'. זו המורשת שלהם, וזו המורשת של ירושלים."​


חזור