השקה בהפתעה: כיכר ציון המחודשת עם סטפן לגר -עיריית ירושלים

השקה בהפתעה: כיכר ציון המחודשת עם סטפן לגר

ספסלים, שקעי טעינה חשמליים, במות ישיבה מיוחדות, ערוגות, ריצוף מחודש, עצים מסוגים שונים ותאורת לילה מיוחדת: כיכר ציון כבר חדשה לגמרי! חנכנו אותה במעמד ראש העיר, ניר ברקת ועם הופעה מיוחדת של סטפן לגר​

תצוגת תאריך

16/10/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

כיכר ציון המחודשת

תמונה1

כיכר ציון ההיסטורית, שהוקמה עוד ב-1924, הושקה מחדש אתמול (שני) באירוע מיוחד עם ראש העיר ירושלים, ניר ברקת ועם הופעה בהפתעה של הזמר סטפן לגר שהקפיץ אלפי ירושלמים וירושלמיות.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי "כיכר ציון היא הלב של ירושלים המתחדשת ותושבי ירושלים מתחדשים היום בכיכר חדשה, מעוצבת, מודרנית, מוצלת ומוארת. העיצוב החדש של כיכר ציון הופך אותה למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי. התחדשותה של הכיכר היא עוד שלב בחידושו וחיזוקו של מרכז העיר, שעבר מהפך בשנים האחרונות וחוזר למקומו כמרכז העסקים והפנאי של ירושלים. ירושלים – תתחדשי!".


כיכר ציון המחודשת עם סטפן לגר
 
כיכר ציון המחודשת עוצבה ונבנתה מחדש במסגרת תחרות אדריכלים שיזמה עיריית ירושלים בשיתוף "עדן", החברה לפיתוח כלכלי בירושלים, במטרה לחדש את מראה הכיכר ההיסטורית. האדריכלים מיה עתידיה, תמיר מנצור-כרמל ומעיין טוקי-כרמל זכו בתחרות שהתקיימה בשיתוף עם עמותת "אדריכלים מאוחדים".

ועדת השיפוט של תחרות האדריכלים כללה את אמה של שירה בנקי ז"ל, השופטת מיקה בנקי. משפחתה של שירה פנתה לראש העיר ניר ברקת לאחר הרצח במצעד הגאווה, בבקשה לחשוב על דרכים לקדם סובלנות במסגרת ככר ציון - שהייתה המקום המרכזי לאבל על שירה בימי השבעה. ברקת אימץ את ההצעה והחליט לצרף את מיקה בנקי כיועצת מיוחדת לראש העיר בוועדת השיפוט, שבחרה את ההצעה הזוכה.
 
כיכר ציון המחודשת עם סטפן לגר

התכנון החדש של כיכר ציון נועד להפוך אותה נעימה למעבר ולשהייה; ובמקביל לאפשר בה את שאר הפעילויות כגון מופעים, מסיבות, שווקים ומעגלי שיח. הכיכר משתלבת עם רחוב יפו המחודש, ומחברת בינו לבין מדרחוב בן יהודה השוקק ונחלת שבעה. הכיכר במתכונתה החדשה מעניקה מענה לאוכלוסיות השונות הפוקדות את האזור: קשישים העוצרים לנוח במהלך היום, אנשים השותים קפה בנעימים או יושבים עם המחשב הנייד, צעירים הנפגשים אחרי הצהריים עם חבריהם, משפחות עם ילדים שמחפשות מרחב בטוח ומהנה וקבוצות תיירים שמבקרות במרכז העיר


הולכי הרגל במרכז עם פינות ישיבה מוצללות ושקעי טעינה

במסגרת חידוש הכיכר, נערכו בה כמה שינויים בולטים:
· הכיכר מוקדשת להולכי רגל בלבד. תנועת כלי הרכב תוגבל ותנוטר ע"י מחסום חכם ברחוב שמאי.
· במות ישיבה המותאמות באופן ייחודי לכיכר נותנות מענה לבודדים, לזוגות ולקבוצות קטנות וגדולות לרגעי הפוגה. בנוסף, התקנו גם שקעי טעינה לטלפונים ולמחשבים ניידים.
· מדרגות העלייה לרחבת הבנק הוחלפו במעין תיאטרון ישיבה הצופה אל מרכז הכיכר, ומאפשר קיום מופעים בנוסף לשימוש היום-יומי.

כיכר ציון המחודשת עם סטפן לגר
· המרחב מואר במערכת גופים תלויים שמשווים לכיכר מראה מיוחד גם בלילה.
· נטענו עצים תמירים מסוגים שונים כך שייווצר צל על מקומות הישיבה ויתפתח מיקרו-אקלים נעים שימשוך את הבאים למרכז העיר. העצים שניטעו כוללים עצים נשירים, עצים ירוקי עד ועצים בעלי פריחה מגוונת – לצד ערוגות מוריקות.
מנכ"ל חברת עדן, אלון שפייזר, ציין כי "כיכר ציון היא סמל לעבר, להווה ולעתיד של מרכז העיר. הכיכר המחודשת מצדיעה להיסטוריה של המקום, ובמקביל מתאימה ומנגישה את האזור לקהלים חדשים. היא משפרת משמעותית את חווית השיטוט לירושלמים ולמגיעים מחוץ לעיר. כיכר ציון המחודשת תהיה מקום מפגש ציבורי, תרבותי ובינאישי לכלל הקבוצות בירושלים".


חזור