משלבים ידיים לטיפול בנוער בסיכון – עיריית ירושלים

משלבים ידיים לטיפול בנוער בסיכון

הצגנו מודל חדשני בכנס מקצועי בשיתוף פעולה עם המגזר השלישי ועמותות בשטח, אשר כינס יחד כ-100 בעלי תפקידים עירוניים וממשלתיים. סיכמנו שנתיים של עבודה אינטנסיבית, כשפנינו לתכנון צעדי הפעולה הבאים בנושא הטיפול בנוער בסיכון בירושלים.

תצוגת תאריך

27/09/2017

31/12/1969 18:00

נגישות :

 

לפרטים נוספים :

תמונה1

בשיתוף עם צוות החדשנות בירושלים, "JLM I-Team", קיימנו השבוע כנס פורץ דרך בנושא בני נוער חסרי בית. בכנס נפגשנו למעלה ממאה בעלי עניין, עובדי שטח ושותפים מירושלים ומחוצה לה, במטרה לסכם תובנות בעקבות שנתיים של עבודה אינטנסיבית על מודל השותפות החדשה בעיר. בועידה לקחו חלק גם צעירים אשר היו בעברם חסרי בית, ויחד עם אנשי המקצוע השתתפו בסדנת רעיונאות אשר הפיקה מאות רעיונות חדשניים לצעדים הבאים בסיוע לנערים חסרי הבית של ירושלים.

המודל החדשני שפותח בירושלים, המביא לראשונה לשיתוף פעולה בין העירייה והמגזר השלישי ובין המטה והשטח - הוא חידוש עצום ובשורה רעננה עבור העוסקים בתחום. תחת הכותרת "לעבוד מתוך היש" הניחו משתתפי הוועידה את הנוער חסר הבית במרכז, והסתכלו על הקשיים והאתגרים מנקודת המבט שלהם. שלל הפתרונות והרעיונות שהועלו במהלך הכנס עתידים לשמש בסיס לעבודה בשנים הבאות.

ראש העיר, ניר ברקת, הדגיש כי "עיריית ירושלים לוקחת אחריות להובלת תהליך מעמיק בנושא צעירים ונוער בסיכון, ואנו רואים בארגוני המגזר השלישי שותפים מרכזיים בכך. אין לי ספק כי התהליך שיזמנו והצוות שהקמנו ישפר את השפעת הטיפול בנוער בסיכון באופן ניכר. אני גאה לומר כי העבודה המושקעת בירושלים בכל הנוגע לנוער בסיכון מצילה חיים".

 

 

צחי גולן, מנהל החטיבה לקידום נוער וצעירים במנח"י, ציין כי "הכנס שהתקיים השבוע נותן גיבוי, מרחיב ומשכלל את ארגז הכלים והמענים שבידי עובדי הרחוב המסורים של עיריית ירושלים, המסתובבים בלילות ובזירות לא בטוחות."

שירה, לשעבר נערה בסיכון וכיום פעילה בעלם הודתה לנוכחים: "הנוכחות שלנו בחיים של נער או נערה הם קריטיים. אם יש לנו דקה וחצי מולם, צריך לנצל את זה באנרגיה חיובית ואפשר להציל חיים בדקה וחצי האלה ולדבר תכל'ס מתוך נוכחות - מהלב, מהבטן...תעשו פחות ותהיו יותר. תגיעו לעבודה ותהיו שם, איתם. כל מילה ומילה שנאמרה מהלב, נשארת שם. תודה רבה לראש העיר שבאת וכינסת – זה יעשה שינוי. בהצלחה."

 

צעד נוסף בטיפול העירוני בנוער בסיכון

הכנס הוא צעד נוסף שמגיע לאחר מינויה של הגב' ליאור ילין פרוינד, שהיא מרכזת עירונית בירושלים לתחום נוער בסיכון באופן ראשון מסוגו בארץ. במסגרת תפקידה היא מובילה שיתופי פעולה, תהליכי שיתוף מקצועי במידע ותהליכי מדידת ביצועים והצלחות. מינוי זה הינו אחד מתוך שלושה מינויים נוספים של מנהלים ייעודיים שיתאמו וייעלו את עבודת הטיפול בנוער הנמצא על רצף הסיכון בעיר: אחד למגזר הערבי, אחד למגזר החרדי ואחד למגזר הכללי. השלושה יעסקו בכל הנוגע לתיאום ולטיפול בנוער שנמצא על רצף הסיכון ברחבי העיר, לרבות פעילויות של צוותי אסטרטגיה ושטח, שולחנות עגולים בשכונות ודאגה לייצור מסד נתונים מקיף אשר יאפשר יעילות מקסימלית בהבטחת טיפול הולם וארוך טווח בנוער בסיכון בעיר.

בירושלים מתגוררים עשרות אלפי בני נוער בסיכון, אשר נעים על הציר שבין נערים ונערות המתגוררים בבית אך נמנעים מלהגיע לבתי הספר לבין מכורים לסמים אשר מתגוררים ברחוב והם נעדרי צרכים בסיסיים. ראש העיר, ניר ברקת, זיהה כי בכל הנוגע לטיפול בהם - המידע הנחוץ אינו עובר בין הארגונים, עבודת הנתונים אינה מספקת ואין מי שירכז את העבודה סביב התחום ברמה העירונית. הוא הבין שמדובר באתגר גדול עבור ירושלים בשל ריבוי הגופים בנושא. לפיכך, החל לפעול כבר בשנת 2015 וגייס לשם כך את צוות החדשנות העירונית בירושלים במטרה ליצור מסגרת אחת מאוחדת המבוססת על מחקרי עומק, מיפוי אוכלוסייה וארגוני סיוע הפועלים בעיר, שיתוף פעולה בין העירייה לבין ארגונים לא ממשלתיים והכי חשוב - מטרה אחת משותפת: רווחה וחיים בכבוד לנוער הירושלמי.

שרון אפריל, מנהלת צוות חדשנות עירונית ירושלים, אמרה כי "תהליכים ארוכים ומעמיקים בזירה העירונית , בשילוב בין העירייה והמגזר השלישי, יכולים להביא לתוצאות יוצאות דופן. כשבעלי עניין במטה ובשטח נפגשים סביב שולחן ומדברים מנקודת המבט של הנער או נערה, דברים מדהימים יכולים לקרות. זה מה שאנחנו רואים כאן היום."

צילום: אביגיל פיפרנו-באר


 
 
חזור