מענק בלעדי של 30 מיליון ₪ לחמש תוכניות "פינוי-בינוי" – עיריית ירושלים

מענק בלעדי של 30 מיליון ₪ לחמש תוכניות "פינוי-בינוי"

​מענק של משרד הבינוי והשיכון בשיתוף משרד האוצר מצטרף למאמצי עיריית ירושלים לקידום מואץ של תחום ההתחדשות העירונית, ומגיע לשיא במתן מענק בלעדי בסך כולל של 30 מיליון ₪.

תצוגת תאריך

29/12/2016

31/12/1969 18:00

תמונה1

​משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר ועיריית ירושלים - באמצעות חברת מוריה, ממשיכים לקדם באופן מואץ את תחום ההתחדשות העירונית בירושלים. המשרד הודיע השבוע על הפרויקטים הזוכים במענק המיוחד בהתחדשות עירונית בירושלים למתחמי פינוי-בינוי, בסך כולל של 30 מיליון ₪. המענק, שהינו בלעדי וייחודי רק לעיר ירושלים, חולק לחמישה פרויקטים של התחדשות עירונית בירושלים במסגרת "קול קורא" שהוציא משרד הבינוי השיכון לקבלת המענק בעיר בשנה שעברה.

הפרויקטים שזכו במענק:

  1. רחוב קלנר בקריית היובל (קבוצת פלא נדל"ן).
  2. רחוב סן מרטין 23-25 בקטמונים (חברת אפריקה התחדשות עירונית).
  3. רחוב בוליביה 14 בקריית היובל (חברת אפריקה התחדשות עירונית).
  4. רחוב הנטקה 78-84 בקריית יובל (חברת מנרב).
  5. רחוב שטרן 37-41 בקריית היובל (חברת קדמת היובל).

קבלת המענק המיוחד אפשרה ליזמים של חמשת הפרויקטים שנבחרו (המציעים בסך הכללי תוספת של 1,139 יחידות דיור) להפחית את הצפיפות המרובה בפרויקטים אלו, כך שתושבי מתחמי "פינוי-בינוי" ייהנו מפרויקטים בעלי צפיפות מעוטה בהשוואה לתכנון הראשוני טרם קבלת המענק.

המענק המיוחד הינו מימוש של החלטת הממשלה מיום ירושלים 2014, לפיה יינתנו ליזמים/קבלנים בתחום ההתחדשות העירונית בירושלים בלבד, על פי קריטריונים של המשרדים השונים - מענק מיוחד של עד 80,000 אלף שקלים על כל יחידת דיור שתפונה בפרויקטים של התחדשות עירונית במתחמי "פינוי-בינוי", המאופיינים בין היתר בצפיפות גבוהה, בערכי קרקע נמוכים, בשכונות בעלות רקע סוציו-אקונומי נמוך, בתחשיב כלכלי נמוך. נדרש גם סף מינימלי של הסכמה עקרונית מצד הדיירים לפרויקט.

משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר נרתמו לתקצוב מענק בלעדי להתחדשות העירונית בירושלים מתוקף החלטת ממשלה בנושא, ובתיאום עם ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדרג המקצועי בעירייה ומינהלת התחדשות העירונית בחברת מוריה - לפתרון כשל השוק בתחום.

המענק הכספי שיוענק ליזמים מצטרף לסיוע הנרחב של העירייה וסל הטבות ייחודיות עליהן החליטה, במטרה לקדם באופן מואץ את תחום התחדשות עירונית בירושלים, על פי מדיניות ראש העיר ברקת. בין היתר הוחלט על מתן פטור גורף מהיטל השבחה בפרויקט "פינוי-בינוי" שימומשו ב-7 השנים הקרובות, והוחלט כי יינתן מסלול ירוק ומהיר לפרויקט "פינוי-בינוי" שיכלול הליכי אישור לפרויקטים והסרת חסמים בירוקרטים. בנוסף, נקבעו בירושלים חמישה מתחמים מוכרזים ל"פינוי-בינוי" עם תכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת, המגדירים את המדיניות ואת הזכויות בשטח. עוד הוקם צוות בין-משרדי משותף לעירייה, לועדה המחוזית ולמשרד השיכון לבדיקה וקידום של כל יוזמה להתחדשות עירונית, החל משלב הייזום.

 

 

 

יש לציין כי לצורך קידום פרויקט התחדשות עירונית בירושלים הקים ראש העיר מינהלת ייעודית לתחום ההתחדשות העירונית בחברת מוריה - החברה לפיתוח ירושלים. המינהלת מלווה את היזמים והתושבים המעוניינים בפרויקטים של התחדשות עירונית באופן צמוד ומקצועי לכל אורך התהליך - החל משלב התכנון ועד לשלב סיום הפרויקט. היא תומכת ומלווה את ניהול הפרויקט, מסייעת ליזמים בהסרת חסמים בירוקרטיים ומעניקה סיוע מקצועי בחינם. בנוסף, המינהלת מעניקה לתושבים חבילת סיוע ייחודית הכוללת בדיקות היתכנות ראשונית, ליווי תכנוני, סיוע אדריכלי וחוות דעת מקצועיות ללא תשלום.

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי "בחודשים האחרונים קידמנו את תחומי ההתחדשות העירוניות ושיקום השכונות בכל רחבי הארץ בתכניות בעלות משמעות חברתית. לירושלים, בירת ישראל, ישנה חשיבות מיוחדת, ואנחנו מרכזים בה מאמצים רבים. הפרויקט הייחודי בתחום ההתחדשות בעיר עתיד לחזק את תושבי ירושלים, ולשפר את שכונותיה. אנחנו מתכוונים להמשיך ולהשקיע בבירה, בתהליכים של התחדשות עירונית, בנייה חדשה, שיקום וחיזוק שכונות ודיור ציבורי".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי "אנחנו שמחים להיות פורצי דרך בארץ ולתמרץ את היזמים והתושבים, שהינם הלקוחות של העירייה לחדש את פניה של ירושלים במתווה בו כולם רק מרווחים". ברקת הוסיף כי "תחום ההתחדשות העירונית מהווה את אחד הכלים המרכזיים שלנו להגדלת היצע הדיור בבירה ולחידוש יחידות דיור ישנות, תוך ניצול יעיל יותר של הקרקע. התחדשות עירונית באמצעות 'פינוי-בינוי' היא הזדמנות פיזית וחברתית ליצירת סביבת מגורים איכותית, נעימה, חווייתית וקהילתית עם שירותים חברתיים משודרגים בה. כמו כן, התכניות יביאו לחידוש תשתיות עירוניות וסטנדרט מגורים גבוה שתואם צרכים עכשוויים, ליצירת מרחב ציבורי איכותי יותר, לפתרון בעיות תנועה וחנייה וישפרו משמעותית את איכות החיים בעיר, לרבות במתחמים המצויים בשכונות במצב סוציו אקונומי נמוך ובשכונות בעלות תשתיות ישנות".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני, הסביר כי "משרד הבינוי והשיכון רואה חשיבות גדולה בקידום תהליכי ההתחדשות העירונית גם, ואפילו דווקא - במקומות בהם קיים קושי כלכלי למימושם. זאת מתוך הבנה כי מעבר לתוספת יחידות הדיור למשק ולחידוש המרקם הבנוי, תהליכי ההתחדשות העירונית נועדו בראש ובראשונה בכדי לשפר את איכות חייהם של התושבים במתחמים המתחדשים".

דורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה, אמר כי "ההתחדשות העירונית בירושלים נמצאת בתנופה אדירה - בהתאם לחזונו של ראש העיר, ניר ברקת ובעידודו. המענק הכספי שמוענק רק בירושלים בפרויקטים של התחדשות עירונית במתחמי פינוי בינוי מצטרף לשורה של כלים מעשיים ייחודיים ומשמעותיים, העומדים לרשותם של יזמים וקבלנים לקידומה המואץ של התחדשות עירונית בעיר. יחד עם מדיניות תכנון ברורה ועבודה חברתית עם התושבים- אין סיבה שירושלים לא תוביל את תחום התחדשות עירונית בישראל".

הדמיות באדיבות דלה- פרגולה אדריכלים


חזור