המהפכה בתלפיות יוצאת לדרך - עיריית ירושלים

מהפכה בתלפיות: ממוסכים להייטק ותרבות

תלפיות הולכת ומתהווה כשכונת הייטק ותרבות מתפתחת: מחסן יודאיקה וחנות אזעקות הפכו להאב של מלנוקס, סופרמרקט רמי לוי הפך למשרדי אנרג'י גלובל, קונצרטים מתנגנים בחניונים וסצינת ההייטק צומחת​

ללא תאריך

19/10/2017

31/12/1969 22:00

נגישות :

 

לפרטים נוספים :

תמונה1

​אחד מהפרויקטים התכנוניים המשמעותיים ביותר שידעה הבירה יוצא לדרך באמצעות חברת "עדן" לפיתוח כלכלי של העיר. האבים, חברות היי-טק צעירות, תהליכי פלייסמייקינג וקהילת יזמות טכנולוגית הם רק כמה מן החידושים באזור העסקי של תלפיות, כחלק מהמגמה לחולל שינוי באזור ולגוון את התמהיל הקיים.


הפרויקט ישנה לחלוטין את פני תלפיות ויסב את האזור ממתחם תעשייה גדול למתחם אורבני חדשני, המהווה חממה לסטארט-אפים; לחברות היי-טק; למוסדות תרבות ולמקומות בילוי. גם נושא החניה והתנועה יזכה לטיפול ממוקד, בין השאר באמצעות הרכבת הקלה שתעבור במקום, לצד פתרונות מתקדמים לנגישות ולתנועה.

 כך ייראה רחוב פייר קניג בעתיד. הדמייה: חברת טוטם.

 

התהליך לשינוי פני האזור כבר החל, וכך למשל חללים אשר שימשו כמחסן יודאיקה וחנות להתקנת אזעקות הפכו להאב "פיקו פרטנרס" המשמש את עובדיה הירושלמים של חברת "מלנוקס"; חנות של רמי לוי הפכה למשרדי "אנרג'י גלובל" המספקת אנרגיה סולארית לאפריקה ומשרדים של "קפה הלל" הפכו להאב "המרחב היצירתי The Creative Space"- המכוון לאנשי מקצוע ועסקים קטנים בתחומי תוכן (כולל וידאו ואנימציה), עיצוב וניו-מדיה.


ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ערך לאחרונה סיור עבודה במקום והסביר כי "החלטנו להפוך את אזור תלפיות למרכז היי-טק ותרבות עדכנית המוביל בישראל. תלפיות תהפוך לשכונה תוססת ולמוקד משיכה לחברות ולמשקיעים מחד ולצעירים מאידך, שיזכו לערך מוסף משמעותי ביותר במיקום אידיאלי מבחינתם – אשר יספק פתרונות עסקיים, נגישות ותחבורה כפי שמעולם לא היו באזור. אני מאמין בתוכניות שפיתחנו לקידום האזור, שאת הסנוניות הראשונות שלהן כבר ניתן לראות ולהרגיש בשטח. אנחנו משקיעים תקציבים ומאמצים רבים בכך, ומימוש הפוטנציאל וההזדמנות הטמון באזור הוא רק עניין של זמן."

השקעה של 350 מיליון ₪ לאורך 15 שנים

בפרויקט נשקיע כ- 350 מיליון ₪ לאורך 15 שנה. במקביל, האגף לקידום עסקים יצר קשרים עמוקים עם בעלי הנכסים באזור תלפיות מחד ועם חברות הסטארט אפ מאידך - והביא לחיבור ביניהם: בסיס לפריחת האזור. כך למשל חיברו בין sixdof space (חברה מתחום ה-VR ) לבין הבעלים של בית היצרנים. במקרה של חברת מלנוקס נתנו מענה לצרכי החברה, אשר חיפשה מקום קבע לעובדיה הירושלמים. האגף לקידום עסקים חיבר בינה לבין האב "פיקו פרטנרס" מרחוב יד חרוצים, ובעקבות חיבור זה נפתח המשרד כבר בשנת 2016.
בין חברות ההיי-טק אשר כבר בחרו להשתקע באזור ניתן למנות את: Energy global, PICO Partnets , Mellanox טכנולוגיות, Sixsdof space הפועלת בתחום ה-VR , ו-touchwood design.

 

צילום: ארנון בוסאני.

 

מנכ"ל עדן (החברה לפיתוח כלכלי של ירושלים), אלון שפייזר, ציין כי "המהפכה שאנו מובילים יחד עם עיריית ירושלים בתלפיות היא עוגן מרכזי באסטרטגיית הפיתוח הכלכלי של ירושלים. מדובר בעבודות תשתית, בשינוי מוחלט של המרחב הציבורי, בשינוי ייעוד קרקע, בהפיכת האזור לאבן שואבת לצעירים, בחברות סטארט אפ וביוצרים מתחומי התרבות. זהו פרויקט שחולש על תחומים רבים ומגוונים. גייסנו את מיטב המוחות בכדי לייצר מרחב פורה שעליו תהיה גאוותנו כירושלמים וכישראלים. אלו שיבחרו למקם עסקיהם בתלפיות ותושבי ירושלים יזכו תוך פרק זמן קצר, יחסית לפרויקט כה מורכב, לפתרונות תחבורה בדמות קווים חדשים של הרכבת הקלה שיעברו באזור, חניונים ומהפכה תשתיתית שתמתח לא רק את פני האזור - אלא תחבר את תלפיות לירושלים ולישראל כולה."


בחברת "עדן" הדגישו כי הפוטנציאל הטמון בתלפיות עצום. "אנו מדברים על זכויות בנייה ב-2 מיליון מ"ר, על תוכנית להוספת 1.6 מיליון מ"ר לשטחי תעסוקה ומסחר ועל הפחתת שטחי תעשייה ומלאכה. בנוסף, מדובר בשדרוג חסר תקדים של המרחב הציבורי – פיתוח של דרכים, מדרכות, קווי רכבת, שבילי אופניים, שטחים ירוקים ושטחי ציבור. זו תכנית רב-שנתית ומורכבת, ואת הדחפורים נוכל לראות בשטח כבר בהמשך השנה. בסיום הפרויקט, תלפיות תהפוך לאחד ממרכזי הפיתוח העסקי המובילים בישראל וכתוצאה מכך גם למרכז קהילתי ותרבותי חשוב. בכוונתנו לייצר אקו סיסטם שלם במתחם, שישפיע לא רק על הסביבה המיידית של ירושלים אלא יהיה בעל ערך לאומי למדינת ישראל כולה",  הבהיר שפייזר. בנוסף לניהול פרויקט זה, ב"עדן" מקדמים בימים אלה פרויקט אסטרטגי נוסף בירושלים – מתחם הכניסה לעיר, כמו גם המשך ניהול המתחמים במרכז העיר.

 

תרבות מקומית בחניונים וברחובות

ניצנים ראשונים לפיתוח תחום התרבות באזור ניתן לראות גם כן. רק לאחרונה נסתיימה סדרת אירועי ערב אשר הציעה למבקרים ערבי שירה, הופעות מוזיקליות של אמנים כגון מרגלית צנעני וג'רבה גרוב, מופע קפואירה, תחרויות שש-בש ועוד - כולם בסימן דו קיום ודיאלוג בין יהודים וערבים. במקביל לאירוע התרבותי קיבלו בעלי העסקים בו התקיימו האירועים במה לספר אודות העסק שלהם, לחשוף אותו לקהל וכן להעניק מחירים מיוחדים לבאי האירוע.

השבוע, תחת הכותרת "קונצרט לתלפיות" קיימנו אירוע של הקאמרטה הישראלית ירושלים בחניון ברחוב פועלי צדק 2. הקונצרט היה פתוח בחינם לקהל הרחב ואירח את חמי רודנר, מיטל טרבלסי וקרן הדר תחת שרביטו של המנצח רוני פורת. 


 
 
חזור