ירושלמים זכו בתחרות מדענים של מוזיאון המדע- עיריית ירושלים

ירושלמים זכו בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של מוזיאון המדע

חמישה זוכים מירושלים התברגו למקומות הראשונים בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של מוזיאון המדע בירושלים​

ללא תאריך

08/04/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

מוזיאון המדע

תמונה1

מעל מחצית העבודות של תלמידי מערכת החינוך הירושלמית שעלו לשלב הגמר בתחרות המדענים והמפתחים הצעירים של המוזיאון זכו בפרסים. הזוכים ייצגו את ישראל בתחרויות עולמית.

במקום ראשון זכה איתי עדן מהתיכון ליד האוניברסיטה (ליד"ה), תלמיד תכנית אלפא של מרכז מדעני העתיד, על עבודתו בנושא תיארוך פליאומגנטי של קיר לבני-בוץ בתל מגידו. במקום שני זכתה נעמי ברונר מהתיכון הישראלי למדעים ואומנויות על עבודתה בנושא קלאופטרה: שינוי בתפיסת האישה המזרחית בעת החדשה. במקום שני זכה הלל שוחט מליד"ה, תלמיד תכנית אלפא של מרכז מדעני העתיד, על עבודתו בנושא פיתוח דיו מבוסס נחושת להדפסת אלקטרוניקה.

במקום שלישי זכה מיכאל קינן מתיכון הימלפרב, תלמיד תכנית אלפא של מרכז מדעני העתיד, על עבודתו בנושא הקלדה עם חיזוי מילים לחולים משותקים. במקום שלישי זכה לב רז סיטון ממכללת אורט גבעת רם, על עבודתו בנושא השתקה של כרומוזום X בתאי גזע פלוריפוטנטיים. בפרס מיוחד ע"ש נועם כנפו זכה יהל כספי מהתיכון הישראלי למדעים ואומנויות, על עבודתו בנושא הטרמה תחבירית והמבנה הסביל בעברית ישראלית.

בצל"שים זכו אבישי אלה מהתיכון הישראלי למדעים ואומנויות, על עבודתו בנושא דאו בתקופת 'המלחמות הלוחמות' – התועלת שבחוסר התועלת; שחרית פילזר מהרטמן בנות, תלמידת תכנית אלפא של מרכז מדעני העתיד, על עבודתה באפיון חריגות בתפקוד מנגנונים מוחיים בבסיס תסמונת קדם וסתית; ואליעזר פיקאר ממכללת אורט גבעת רם, על עבודתו בנושא משפט החסם התחתון עבור פאונים סימפליציאליים.

 

בנוסף, עלו לשלב הגמר עבודות של שמונה תלמידים נוספים ממערכת החינוך הירושלמית: דניאל סלומון, תומר בן שמעון, יעל בן שלום ואיתמר דוד מהתיכון הישראלי למדעים ואומנויות; יונתן שוקרון מליד"ה, עילי לסלו מאור תורה בנים ונגה גולדשטיין מפלך.

טקס ההכרזה על הזוכים התקיים בכנסת במעמד שר המדע, מר אופיר אקוניס; ויו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, חה"כ אורי מקלב.

איתי עדן ונעמי ברונר ייצגו את ישראל בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של האיחוד האירופי. הלל שוחט ולב רז סיטון ייצגו את ישראל בתחרות אינטל אייסף בארה"ב. מיכאל קינן ושחרית פילזר ישתתפו במחנה מדעי באירוח ממשלת גרמניה ויהל כספי ישתתף בפורום שוויצרי לכישרונות.

מחקר המעודד מצוינות במדע ובטכנולוגיה

השנה מציינת תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל 21 שנה לקיומה. התחרות התקיימה כחלק מאירועי השבוע הלאומי למדע, ומתחרים בה פרויקטים מחקריים והנדסיים של תלמידי תיכון מכל הארץ. התחרות מהווה חלק מתוכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי לעידוד שיתוף הפעולה בין מדענים צעירים באירופה ושל התחרות הבינלאומית למדענים צעירים בארה"ב בחסות אינטל. התחרות מוזנת מ"למידה מבוססת פרויקטים", מפתחת את החשיבה היצירתית ומעודדת מצוינות בתחומי המדע והטכנולוגיה.

התחרות מנוהלת ע"י מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים ומתקיימת בתמיכת מינהל טכנולוגיה תקשוב ומערכות מידע במשרד החינוך, משפחת גורן – מונטי – פרארי באמצעות הקרן לירושלים, האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וחברת אינטל.

57 תלמידים מרחבי הארץ השתתפו בתחרות מדענים ומפתחים צעירים 2018 והציגו 40 פרויקטים מדעיים שעלו לגמר התחרות.

 

בין הפרויקטים הבולטים: משקפיים עם עוצמת עדשה ניתנת לשינוי, מערכת אופטית לזיהוי מחלות עיניים, טיהור שפכים, מערכת ביתית לניטור ולטיפול בהפרעות שינה, זיהוי רמות סוכר בדם באמצעות נשיפה, טיפול חדשני באוסטאופורוזיס ועוד.

התחרות פונה לתלמידי תיכון בכיתות י'- י"ב מכל הארץ, הנמצאים בשלבי ביצוע וכתיבה של עבודות מחקר ופרויקטים טכנולוגיים מעולים בהיקף של חמש יחידות לימוד בתחומי פיזיקה, כימיה, מתמטיקה, מדעי החיים והסביבה, טכנולוגיה והנדסה, מדעי המחשב, היסטוריה ומדעי החברה או תחומים משולבים.

קרדיט לתמונות: אבי חיון​


חזור