עיריית ירושלים זוכה בפרס על תוכניתה לחילוץ מעוני - עיריית ירושלים

עיריית ירושלים זוכה בפרס על תוכניתה לחילוץ מעוני

פרס היזמות העירונית מטעם הקרן ע"ש רוני פיינשטיין ניתן לעירייה על תוכניתה החדשנית לחילוץ מעוני​

ללא תאריך

22/04/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

עיריית ירושלים זכתה בפרס בגין פיתוח התוכנית "אפיקי הצלחה" - תוכנית עירונית חדשנית וראשונה מסוגה לחילוץ מעוני, המבוססת על נתונים ומדידה. מדובר בתוכנית הוליסטית המותאמת לקהלי יעד שנים ומגוונים, שפותחה ביוזמת ראש העיר ברקת. כמו כן, התוכנית מעניקה מעניקה סל מענים משולב לשיפור מצבם הכלכלי-חברתי של משפחות בעלות הכנסה נמוכה (מתחת לקו העוני או בקרבתו); הכוללת קידום מקצועי תעסוקתי, יעוץ וליווי בניהול התקציב המשפחתי, סיוע במיצוי הזכויות השונות והעצמה אישית ומשפחתית.


התוכנית פותחה ע"י מינהל קהילה בעיריית ירושלים, יחד עם הביטוח הלאומי ומשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים וכן שותפים נוספים. זאת לנוכח היקפי העוני בעיר עימם הם נדרשים להתמודד. בעיריית ירושלים מסבירים כי התוכנית והגישה העומדת מאחוריה יכולים להיות מאומצים ומשוכפלים לרשויות נוספות, כאשר את הראייה ההוליסטית והאינטגרטיבית ניתן לאמץ בכל יישוב ושכונה. את הניתוח והנתונים קל יותר לאמץ ברשויות גדולות, ובמידה והמדינה מתגייסת - ניתן לעשות זאת בכל יישוב.


ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, הסביר כי "התוכנית שפיתחנו לחילוץ מעוני מותאמת תרבותית למגוון סוגי קהלים, ונותנת שירות לאוכלוסייה המודרת ביותר בעיר - שלא תמיד מודעת לזכויותיה. הכלי הייחודי מאפשר לנו לנצל באופן מיטבי את התקציבים לתוכניות ההתמודדות עם העוני, תוך שאנחנו מאתרים את התושבים באמצעות שירותים עירוניים שונים כמו מערכת החינוך, טיפות החלב, שירותי הרווחה, מתנ"סים ועוד. הטיפול הרב ממדי בעוני מאפשר לעירייה טיפול בהיבטים נוספים של משפחות מורכבות החיות בעוני, מבלי להצטמצם אך ורק לפן הכלכלי. מעבר לכך, התכנית מעודדת בקרב עובדי העירייה חדשנות וחשיבה רחבה; ואף מעלה את תחושת המסוגלות והסיכוי להצליח וליצור שינוי של ממש בחיי התושב".


אמנון מרחב, מנכ"ל עיריית ירושלים, ציין כי "התוכנית הינה פרויקט פורץ דרך שיזמנו ואנחנו מוציאים לפועל בעיריית ירושלים. היא מממשת את המדיניות האסטרטגית של העירייה לחיזוק מגזרים ואוכלוסיות בעיר ומשקפת חדשנות ויצירתיות בתהליכי עבודה, בתכנים ובאמצעים".
גיל ריבוש, ראש מינהל קהילה בעיריית ירושלים, אמר כי ״אפיקי הצלחה היא תכנית חדשנית שמוכיחה במונחים כלכליים וכמותיים שתוכניות חילוץ מעוני הן השקעה של ממש - ולא הוצאה כספית. התוכנית מביאה לידי ביטוי את היכולת של רשות מקומית לפגוש את התושב בנקודות רבות בחיים, לרכז עבורו שירותים ומענים ולשפר את איכות חייו. הצוותים שלנו, יחד עם השותפים, מביאים תוצאות פורצות דרך וגאווה גדולה".

 

עיריית ירושלים במקום הראשון בהשוואה לכ-30 בארץ

עיריית ירושלים התמודדה על הפרס יחד עם עוד כ- 30 רשויות שונות מרחבי הארץ. הפרס הוענק בטקס חגיגי שהתקיים בשבוע האחרון בבית השלטון המקומי בת"א. מנכ"ל העירייה, מר אמנון מרחב, קיבל את הפרס בשם עיריית ירושלים.
הפרס ניתן לזכרו של עו"ד פיינשטיין, אשר שימש כמנכ"ל עיריית ירושלים במשך שנים ארוכות והלך לעולמו. למעשה, הוא היה מי שייסד את מוסד המנכ"לות ברשויות המקומיות. לאחר פטירתו, הקימו בני משפחתו וחבריו את הקרן לזכרו, המעניקה פרס שנתי לפרויקט ייחודי בחדשנות וניהול אותו יוזמים מנכ"לים או מזכירים ברשויות ומועצות מקומיות. הפרס ניתן למיזמים המביאים לידי ביטוי הצטיינות, חדשנות ויזמות בניהול, שיפור השירותים העירוניים והקהילתיים בדגש על נושאים חברתיים.

קרדיט לתמונה: יעל צור​


חזור