כיכר ציון מתחדשת: סובלנות וכבוד הדדי יוטמעו בעיצוב חדש – עיריית ירושלים

כיכר ציון מתחדשת: סובלנות וכבוד הדדי יוטמעו בעיצוב חדש

בטקס חגיגי בהשתתפות ראש העיר ברקת ואמה של שירה בנקי ז"ל, הציגו לראשונה הזוכים בתחרות עיצוב כיכר ציון המתחדשת את תוכניתם להפיכת הכיכר למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי.​

תצוגת תאריך

29/12/2016

31/12/1969 18:00

תחרות כיכר ציון - המקום הראשון - הדמיה יגאל טרטקובסקי

תמונה1

​חידוש פניה של כיכר ציון המיתולוגית יוצא לדרך: ביום חמישי שעבר (22.12.16), התקיים טקס חגיגי בהשתתפות ראש העיר, ניר ברקת, ואישים בכירים נוספים, בו הוכרזו רשמית הזוכים בתחרות עיצובה המחודש של כיכר ציון המיתולוגית. שתי האדריכליות והאדריכל הירושלמיים הצעירים, שזכו בתחרות, קיבלו פרס על סך 35 אלף ₪ וחשפו לראשונה בפני הקהל הרחב את פניה החדשים של כיכר ציון. מיקה, אמה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה במצעד הגאווה שהתקיים בעיר והוזמנה ע"י ברקת להיות שותפה בבחירת העיצוב המנצח - הייתה אורחת הכבוד בטקס.

"קרחת יער אורבנית" היא ההצעה שנבחרה לעיצוב כיכר ציון בירושלים – פרי תכנונם של של האדריכלים שזכו בתחרות אותה הובילה עיריית ירושלים באמצעות 'עדן' – החברה לפיתוח מרכז העיר ירושלים. מטרת התחרות הייתה לבחון תכנון ופיתוח מחודשים של מרחב כיכר ציון ההיסטורית במטרה לחזק את מרכז העיר ולחדש את הכיכר.

תחרות כיכר ציון - המקום הראשון - הדמיה יגאל טרטקובסקי 

הדמיה לתכנית במקום הראשון

משפחתה של שירה בנקי ז״ל, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים, פנתה לראש העיר ניר ברקת בבקשה לחשוב איך אפשר לקדם סובלנות במסגרת כיכר ציון - שהייתה המקום המרכזי לאבל על שירה בימי השבעה. ברקת אימץ את ההצעה, והחליט לצרף את מיקה בנקי כיועצת מיוחדת לראש העיר בוועדת השיפוט שבחרה את ההצעה הזוכה. התחרות בוצעה בשיתוף "עמותת אדריכלים מאוחדים".

בשנים האחרונות מקדמת חברת 'עדן' את התכנית העירונית להתחדשות המרחב הציבורי, ובראשה עבודות הרכבת הקלה, שהגיעו לסיומן בשנת 2009, אשר הפכו את רחוב יפו למדרחוב הארוך בארץ.

סביב הכיכר התפתחו תוכניות שימור ובנייה של בתי מלון, בוטיקים, הוספת אזורי מסחר ושדרוג ופיתוח רחובות, וכעת גם התוכנית לחידושה של הכיכר המזוהה כל כך עם העיר יוצאת לדרך. כל אלה נעשים יד ביד ובתמיכה של עיריית ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת.

אל גמר התחרות הגיעו שלוש הצעות מפי שלושה צוותים, ובמקום הראשון זכתה ההצעה "קרחת יער אורבנית", המציעה להפוך את הכיכר למקום ישיבה נוח, נעים ומוצל; כיכר שהיא גם מקום התכנסות, אירועים ומופעים - וכל פעילות מיוחדת המקדמת חיבורים.

התכנון המוצע פותח את קווי המבט מהרחובות הסמוכים, סוגר את הכיכר לתנועת הולכי רגל בלבד, משתמש בריצוף הקיים באזור, ומאפשר ישיבה נעימה ביחידים ובקבוצות תחת נוף ירוק של עצים מגוונים. האדריכלים הזוכים - מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל ומעין טוקי כרמל, החיים בירושלים, מספרים כי הם "מכירים את מרכז העיר ביום ובלילה, בחום, בקור ואפילו בשלג. החזון שלנו: כיכר שהופכת למקום שנעים להיות בו ביומיום ושאפשר לקיים בו כל כך הרבה אירועים שונים."

ראש העיר, מר ניר ברקת, הדגיש כי "עיצובה המחודש של כיכר ציון, עליו החלטנו יחד עם משפחת בנקי - יהפוך את הכיכר למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי. התחדשותה של הכיכר היא עוד שלב בחידושו וחיזוקו של מרכז העיר, שעבר מהפך בשנים האחרונות וחוזר למקומו כמרכז העסקים והפנאי של ירושלים".

סגן ראש העיר, עופר ברקוביץ, אמר בטקס כי "אנו ממשיכים את מגמת ההתחדשות של מרכז העיר. כיכר ציון, הכיכר ההיסטורית והמרכזית - תהפוך למקום נעים יותר, סובלני יותר, ירוק יותר ומוצל יותר בתוכנית החדשה מקום מפגש, סמל להתחדשות האורבנית בירושלים. אני רוצה לברך על התחרות העניינית ולהודות לכלל האדריכלים שהשקיעו ונתנו מזמנם. נמשיך לקדם את מרכז העיר תוך חיזוק תשתיות התרבות ואירועי תרבות, חיזוק עסקים וקהילות עסקים, מיצבים מודרניים ועוד - כדי להפוך את מרכז ירושלים למרכז תוסס ויצירתי."

תחרות כיכר ציון - הדמיה לתכנית שזכתה במקום ה- 2הדמיה לתכנית במקום שני

 

הדמייה: יגאל טרטקובסקי


חזור