כביש 21: תשובה לפקקים בצפון ירושלים - עיריית ירושלים

כביש 21: תשובה לפקקים בצפון ירושלים

​כחלק מהפרויקט התחבורתי בצפון ירושלים – כביש 21 יקל באופן משמעותי על עומסי התנועה בצומת הגבעה הצרפתית, יפחית את פקקי התנועה מפסגת זאב למרכז העיר ויגדיל את הנגישות לשכונות צפון העיר – בית חנינא, פסגת זאב ונווה יעקב

תצוגת תאריך

14/02/2017

31/12/1969 18:00

המשתתפים בפתיחת כביש 21. צילום: ששון תירם

תמונה1

כביש 21 נפתח היום לתנועה במעמד ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, מנכ"ל חברת מוריה, דורון נויוירט ונכבדים נוספים. הפרויקט התחבורתי של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה, בביצוע חברת מוריה ובניהול ינון מליחי מחברת עדי הדר, מחבר בין כביש יגאל ידין (כביש 9) לבין צומת יקותיאל אדם-בית חנינא. אורכם של הקטעים שנפתחו עד כה בכביש 21, המצטרף למערך התחבורה בירושלים, הינם כ- 3.5 ק"מ. הם כוללים כביש דו-מסלולי עם שני נתיבים בכל מסלול.

אנו פועלים לתקצוב הקטע הנוסף מול משרדי התחבורה והאוצר, במטרה לחבר את הקטעים שנמשכו בהמשכו המזרחי של רח' סיירת דוכיפת (עבד אל חמיד שומאן), המתחבר לכביש 443.

עד כה הושקעו בפרויקט כביש 21 כ-80 מיליון ₪ לאורך כ-3.5 שנים. הכביש צפוי לשרת את כלל התנועה בצפון ירושלים המתנקזת כיום לבית חנינא, ולהקל באופן משמעותי על העומסים בצומת הגבעה הצרפתית ובצפון העיר.

בנוסף, מדובר בציר תנועה נוסף מפסגת זאב לכיוון מרכז העיר – אשר עוקף את צומת הגבעה הצרפתית ובכך מצמצם את הפקקים. זאת לצד מתן שירות לשכונות הסמוכות: בית חנינא, שועפאט ורמת שלמה, אשר יחזו בשיפור זרימת התנועה והנגישות באזור בכלל ובאזורן בפרט. הציר יהווה גם חיבור נוסף מדרום לכיוון עטרות.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ציין כ: "כביש 21 מהווה נדבך נוסף במהפכה התחבורתית שמקדם משרד התחבורה בכל רחבי הארץ, ובכללם גם במטרופולינים הגדולים. מדובר בפרויקט נוסף של משרד התחבורה, שיתרום לפיתוח ירושלים כולה וישפר את זרימת התנועה בבירה. כמו כן, הוא יקל משמעותית על העומסים בצפון העיר".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי "פתיחת כביש 21 היא חלק מהתכנית לשיפור מערך התנועה והתחבורה בצפון העיר והכניסות לירושלים, אשר יביאו להקלה משמעותית בעומסי התנועה, יפחיתו בפקקי התנועה מצפון העיר למרכזה וינגישו את התנועה אל צפון העיר".

סגנית ראש העיר, יעל ענתבי, אמרה הודתה לאגף תושי"ה, לצוות תכנית אב לתחבורה ולחברת מוריה "שהבינו את החשיבות של יציאה נוספת מפסגת זאב, אשר תעקוף את צומת הגבעה הצרפתית, ושהקדימו את ביצוע החיבור ליקותיאל אדם. כולי תקווה שהכביש החדש יקטין את נפח התנועה בעוזי נרקיס ובצומת הגבעה הצרפתית".

דורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה, הסביר כי "אנו שמחים על השלמתו של כביש 21 ופתיחתו לתנועה. חברת מוריה שמחה להיות חלק מרכזי בתנופה המואצת של פיתוח התשתיות התחבורתיות בירושלים הן בצפון העיר והן בחלקה הדרומי. כביש 21 הינו חלק נוסף ממכלול ההשקעות התחבורתיות של עיריית ירושלים וחברת מוריה בצפון ירושלים, ויסייע לזרימת התנועה באזור ובשיפור הנגישות אל השכונות הצפוניות בעיר".

 צילום תמונה:  ארנון בוסאני


חזור