מתחם בצלאל החדש ממשיך להיבנות – עיריית ירושלים

מתחם בצלאל החדש ממשיך להיבנות

הועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה את מתן ההיתר להקמת משכן האקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" במגרש הרוסים.​

תצוגת תאריך

29/03/2017

31/12/1969 18:00

מתחם בצלאל החדש

תמונה1

הועדה המקומית לתכנון ובנייה בעירייה אישרה היום (רביעי) את מתן ההיתר להקמת משכן האקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" במתחם מגרש הרוסים במרכז העיר. העברת האקדמיה למרכז העיר תאפשר לסטודנטים סביבת לימודים עירונית, קהילתית ומגוונת. זאת כחלק מהתוכנית להתחדשות מרכז העיר, הרואה בהשבת אלפי הסטודנטים מהאקדמיה בצלאל למרכזה של ירושלים כנדבך חשוב בתכנית. הסטודנטים יהנו מיתרונות המגורים במרכז העיר ויתרמו לפיתוחו. בנוסף, יזכו המבקרים הרבים במרכז העיר מהארץ ומהעולם ליהנות ממרכז תרבות פורה ותוסס.

ראש העיר, ניר ברקת, ציין כי "החזרת מוסד חשוב כמו בצלאל עם אלפי סטודנטים למרכז העיר ימשיך להחיות ולמנף את מרכז העיר, אשר הפך בשנים האחרונות להיות מרכז הומה, תוסס ומתקדם - אטרקטיבי יותר לצעירים, סטודנטים ואומנים רבים. אקדמיית בצלאל מצטרפת לפרויקטים הנוספים שאנו מקימים במרכז העיר כמו קמפוס ירושלים לאומנות, מעונות הסטודנטים באגרון ועוד, כחלק ממגמת עיריית ירושלים למשוך צעירים אל מרכז העיר, לטובת חיזוק העסקים ומרכזי הבילוי והישארותם בירושלים בתום לימודיהם".


מתחם בצלאל החדש 

קצת היסטוריה:

האקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" הוקמה בירושלים בשנת 1906 ברחוב שמואל הנגיד של היום. עם הזמן צר היה המקום מלהכיל את הסטודנטים והמבקרים הרבים, ובתחילת שנות ה-90 הוחלט להעבירה להר הצופים. לפני כ- 10 שנים הוחלט להחזיר את בית הספר לעיצוב "בצלאל" למרכז העיר, במטרה להפוך את המוסד הוותיק והחשוב לחלק אינטגראלי מהווי מרכז העיר המתפתח.

במהלך השנים האחרונות התקשה גם המתחם בהר הצופים להכיל את כמות התלמידים. צורך זה, יחד עם הרצון לפעול בסביבת עבודה עירונית שתאפשר יצירה המחוברת לקהילה ולחברה (במקביל להתפתחותו של מרכז העיר) - הכשירו את הקרקע להחזרתו של המוסד למרכז העיר. השבתו של מתחם בצלאל למרכז העיר תניב תרומה רבה לפיתוחם של ענפי התרבות והאמנות בעיר. המוסד מהווה מקור גאווה לעיר ולעירייה, והאינטרס העירוני הינו לשמור על המוסד כמוביל בתחומו.


אודות התכנית:

התכנית ממוקמת במגרש הרוסים על שטח של כ-10,394 מ"ר, הנמצא בבעלות מנהל מקרקעי ישראל והוקצה לאקדמיית בצלאל ע"י המדינה. במסגרת התוכנית יאוחדו המגרשים השונים באזור למגרש אחד בשטח של כ-9,177 מ"ר, אשר ישמש את המוסד האקדמי.

 

הדמיות: ניר קוץ אדריכלים.


חזור