הקיפוח התקציבי מצד האוצר מחייב תוכנית חירום: 2,150 יפוטרו - עיריית ירושלים

בדרך למתווה פתרון: יוקם צוות בדיקה משותף לעירייה ולאוצר

לאחר שראש העיר ברקת הציג את הבעיות והאתגרים של ירושלים הדורשים סיוע תקציבי בפני יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, סוכם כי יוקם צוות משותף לעירייה ולאוצר לבחינת הסוגיות. במסגרת הצוות, יוצגו צרכיה המיוחדים של עיר הבירה במטרה להסדיר אחת ולתמיד את סוגיות התקצוב.

 

ללא תאריך

03/01/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

 

 

 

 

 

 7.1.18

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הודה היום ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ובירך על התערבותו לפתרון המשבר. "ישבנו הבוקר במשרדו במשך כשעתיים, והצגנו בפניו את הבעיות והאתגרים של ירושלים הדורשים סיוע תקציבי. בעקבות כך, במהלך הפגישה הושג סיכום עם האוצר להקמת צוות משותף לעירייה ולאוצר בליוויו של יו"ר ההסתדרות. זאת במטרה שימצא מתווה לפתרון. אני מאמין ביכולתו של יו"ר ההסתדרות לגשר ולהביא לפתרון המשבר".

 

10 עובדות שמנסים להסתיר מכם על המאבק התקציבי הנחוש למען עתידה של ירושלים - לחצו כאן

 

כל הנתונים המדויקים שמסבירים מדוע יצאנו למאבק על תקציב ראוי לבירת ישראל: גורמים מבניים היוצרים פערים, תת תקינה ומחסור בכוח אדם שייתן שירות לתושבים ועוד. זאת על רקע אי העברת תקציבים ממשרד האוצר שיסייעו לירושלים לצמוח ולשגשג - ולא ללכת לאחור. היחשפו לנתונים המלאים במצגת שהצגנו היום ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן  - לחצו כאן.

 

בעקבות הודעת ההסתדרות על שביתה בשל אי העברת תקציב לירושלים
על ידי משרד האוצר, מה שגורר פיטורי אלפי עובדים ופגיעה קשה בתושבים - כל שירותינו שובתים (כולל טיפות חלב), למעט מערכת החינוך שפועלת כסדרה.

 

4.1.18

בעקבות גזרות כחלון מקצצים בניקיון ותחזוקת העיר והשכונות : 65 מיליון ₪ של תקציבי ניקיון יקוצצו, תיסגר יחידת השיטור העירוני ויצומצמו תחזוקת המרחב הציבורי העיר וההשקעה בשכונות. כ-400 עובדי מינהל התפעול עומדים בפני פיטורים בשל סירוב כחלון להעביר לירושלים את התקציבים הנדרשים לה

 

בעקבות סירובו של כחלון להעביר את התקציבים הדרושים, החליטה הנהלת העירייה על קיצוץ עמוק של 65 מיליון ₪ בתקציבים שמיועדים לניקיון העיר, להפעלת יחידת השיטור העירוני, לתחזוקת המרחב הציבורי בירושלים, לתחזוקת גני משחקים, לטיפול בפארקים, לאחזקת שטחים פתוחים ועוד. הקיצוץ החד נובע ממצב החירום אליו נקלעה העירייה, דבר שחייב אותה להציג תכנית חירום חלופית, מתוך אחריות לניהול העיר.

בשל הקיצוצים 400 עובדי מינהל התפעול צפויים להיות מפוטרים: למעלה מ-300 עובדי ניקיון ותברואה, 50 עובדי יחידת השיטור העירוני, עשרה עובדים אגף אכיפה ושיטור, 17 רכזי ביטחון במינהלים הקהילתיים ועוד.

הקיצוץ הקשה יביא גם לצמצום משמעותי בפעילות התחזוקה בעיר: פגיעה אנושה וחסרת תקדים במערך הניקיון בעיר, צמצום מסלולי ניקיון וטיאוט ידני וצמצום איסוף האשפה מכל רחבי העיר. סגירת יחידת השיטור העירוני לחלוטין תביא לפגיעה בביטחון ובמרקם החיים בעיר. כמו כן, תיפגע המוכנות לחירום במינהלים הקהילתיים ובביטחון בשכונות קו התפר, תיפגע באבטחה בצהרונים בעיר וייפגעו האכיפה והשמירה על הסדר ועל איכות חיי התושבים.

בנוסף לכך, תחול פגיעה אנושה בתחזוקת גני המשחקים והפארקים בעיר, פגיעה קשה בתחזוקת כבישים ומדרכות, פגיעה קשה בתחזוקת מערך התאורה בעיר ופגיעה קשה בתחזוקת המרחב הציבורי, גני המשחקים והשטחים הירוקים בעיר.

 

בעקבות גזרות כחלון מקצצים בתרבות ובספורט: ביטול אירועי הספורט שתוכננו לחודש ינואר, ביטול 45 אירועים בשכונות העיר וקיצוץ של 70 מיליון ₪ בתמיכות במוסדות התרבות, באגודות הספורט, בתנועות הנוער, במינהלים הקהילתיים, בצעירים ובתחום התיירות בירושלים

בעקבות סירובו של כחלון להעביר תקציבים, החליטה הנהלת העירייה על ביטול כל אירועי התרבות והספורט שהיו מתוכננים להתקיים החודש ברחבי הבירה ובוטלו 45 אירועים בשכונות ועשרות אירועי תרבות בספריות העירוניות. ביטול האירועים נובע ממצב החירום אליו נקלעה העירייה, דבר שחייב אותה להציג תכנית חירום חלופית, מתוך אחריות לניהול העיר.

בין האירועים שיבוטלו: אירועי ספורט בשכונות, ליגת כדורסל שכונות וכדורסל בתי כנסת, אליפויות בתי ספר, טורניר מכללות כדורגל, מפעלי שחייה במגזר החרדי, ליגות וחוגים במזרח העיר ואירוע הדגל החורפי במרכז העיר: שאון חורף.

ראש-העיר ירושלים, ניר ברקת, ציין כי "כחלון נושא באחריות לפגיעה בכל התחומים בעיר ובמשפחות רבות. אחרי הישגים גדולים אליהם הגענו בתחום התרבות ,אנחנו חוזרים שנים רבות אחורה. נמשיך  להילחם למען ירושלים, ונעשה הכל למנוע את הפגיעה הקשה בירושלים".

 

כחלון לא מעביר את התקציב – והורי ירושלים יצטרכו לשלם מאות שקלים מכיסם על שירותי הצהרונים וגני הילדים

 

בעקבות גזירות משרד האוצר במאבקו נגד עיריית ירושלים ובשל העובדה שהמשרד לא אישר תקצוב להפעלת מסגרות "ניצנים" לשנת 2018, ייאלצו הורים רבים בירושלים להשלים מאות שקלים בחודש מכיסם עבור שירותי הצהרונים שהופעלו עד כה לטובת התושבים.

במכתב שנשלח על-ידי אביב קינן, ראש מינהל החינוך בעיריית ירושלים למינהלים הקהילתיים, לחברת משכ"ל, לאגודת רנה קאסן ורשתות החינוך בנוגע לתכנית ניצנים נכתב:

 "האוצר לא אישר תקצוב הפעלת מסגרות ניצנים לשנת 2018. העלות החודשית להפעלת התכנית בירושלים הינה כ-20 מיליון ש״ח לחודש. בהיעדר הרשאה תקציבית ממדינת ישראל לשנת 2018 להפעלת התוכנית, אין כיסוי כספי להפעלתה, על כל המשתמע מכך".

בתכנית ניצנים רשומים 36,500 ילדים בשלושת המגזרים, הן בגני הילדים והן בכיתות א'-ב'.

בחודשים האחרונים ניסינו להגיע להבנות עם משרד האוצר ואף הצגנו את דו"ח חברת "מקינזי" שהוכיח כי לעירייה אתגרי תקציב מובנים,  על אף שהיא עצמה מתנהלת ביעילות. עם כישלון ניסיונות המשא ומתן עם האוצר הונפה חרב הקיצוצים על שירותים עירוניים רבים, בהם שירותי החינוך לגיל הרך. נמשיך להילחם למען תושבי ירושלים נגד גזרות כחלון.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי "כחלון נושא באחריות לפגיעה בילדי ירושלים והוריהם שיאלצו לשלם סכומי עתק מכיסם על חינוך. אני אמשיך להילחם למען ירושלים ואעשה הכל על מנת לפתור את המשבר ולעשות כמיטב יכולתי על מנת  למנוע את הפגיעה במסגרות החינוך ואת השבתת העיר. כחלון חייב לגלות מנהיגות ולצאת מהמחבוא שלו על מנת שנוכל לפתור את המשבר".

1,000 עובדים כבר קיבלו מכתבי פיטורים והוחלט על קיצוץ של 250 מיליון ₪ בחינוך, בתרבות, ברווחה, בתחזוקה ובתברואה.

 

למעלה מ-1,000 עובדים כבר קיבלו מכתבי פיטורים, בהם 317 עובדי תברואה, 64 עובדי השיטור העירוני, 160 עובדי טיפות חלב, 18 עובדי רשות התעסוקה, 21 עובדי רשות הקליטה, 11 עובדי הנהלה ופיתוח ועובדים מאגפים נוספים. בנוסף לכך, במסגרת קיצוץ 250 מיליון ₪ בשל תוכנית החירום שאנו נדרשים אליה, הוחלט על  קיצוץ של 65 מיליון ₪ בתקציב מינהל החינוך שמשמעותו ביטול תכניות חינוכיות, ביטול התמיכה בצהרונים ועוד; קיצוץ של 70 מיליון ₪ במינהל תרבות שמשמעותו ביטול כל אירועי התרבות בחודש, קיצוץ תמיכות במוסדות תרבות, באגודות ספורט, בתנועות נוער, במינהלים הקהילתיים, בצעירים ובתיירות; קיצוץ של 35 מיליון ₪ ברווחה שמשמעותו ביטול עשרות משרות של עובדים סוציאליים, סגירת טיפות החלב בעיר, ביטול תמיכות לעמותות רווחה וסיוע לנזקקים, סגירת רשות הקליטה ורשות התעסוקה וקיצוץ של 65 מיליון ₪ במינהל תפעול שמשמעותו פגיעה קשה בניקיון העיר, פיטורי מאות עובדי ניקיון ותברואה, צמצום תחזוקה בגני המשחקים ובביטוח אבטחת צהרונים וביטול השיטור העירוני.

 

3.1.2018 

 

סירובו של כחלון להכיר בצרכיה המיוחדים של עיר הבירה ולהסדיר אחת ולתמיד את הקיפוח התקציבי מחייב אותנו, עם תחילת השנה, להציג תכנית חירום מתוך אחריות לניהול העיר: נערכים לפיטורי 2,150 עובדים וקיצוץ עמוק בשירותי העירייה ב-2018. 

ראש העיר ברקת לשר כחלון: "אתה, משה כחלון, תישא באחריות הישירה לגורלן של מאות משפחות ירושלמיות שיאבדו את פרנסתן, ולפגיעה אישית באיכות חייהם וברווחתם של 900,000 תושבי ירושלים"

 

 

 

מכתב שהפיצו ראש העיר, ניר ברקת ומנכ"ל העירייה, אמנון מרחב לעובדי העירייה בנושא הקיפוח התקציבי וההיערכות לפיטורים הצפויים - לחץ כאן .

  

 

במסגרת תוכנית החירום עקב הקיפוח התקציבי של משרד האוצר, נערכת העירייה לפיטורי 2,150 עובדים בכל האגפים ובחברות העירוניות. 2,000 מילדי החינוך החרדי יישארו ללא גנים בשנת הלימודים הקרובה, סניפי טיפות החלב ייסגרו ויפוטרו כלל הרופאים והאחיות. לצד זאת, תבוטל האבטחה בצהרונים לילדי הגנים ובתי הספר היסודיים בכל רחבי העיר, כולל בשכונות התפר. זאת לצד סגירת השיטור העירוני. נוסף לכך, יחול קיצוץ של 60% בשירותי הניקיון, יבוטלו התמיכות התקציביות בתנועות הנוער, יבוטלו עשרות תוכניות חינוכיות ותבוטל תוכנית לבניית 2,000 כיתות לימוד חדשות בעיר. עוד ייסגרו רשות הקליטה, רשות התעסוקה ורשות הצעירים העירוניות ויקוצצו משרות עובדים סוציאליים לצד קיצוצים נוספים.
 
ראש העיר, ניר ברקת, הדגיש כי "דרישת האוצר לפיטורים וקיצוצים בשירותים העירוניים תנחית מכה אנושה על תושבי ירושלים, שיקבלו פחות חינוך ופחות שירותים באופן שיביא לפגיעה אנושה בבירת ישראל. במשך חודשים ארוכים נאבקתי בכל כוחי כדי למנוע את רוע הגזירה. לצערי ולאכזבתי המרה, כחלון בחר להתעלם ולצפצף על 51 חברי כנסת מכל סיעות הבית התומכים בחוק לתקצוב ראוי לירושלים, מנע באיומים דיון של חברי ועדת הכספים והשיב ריקם את שרי הממשלה שפנו וניסו למצוא פתרון למשבר.

הצעדים הללו נעשים בלב כבד ובתחושה קשה מאוד, וזאת לאחר שכחלון לא הותיר לנו כל ברירה אחרת. גם עכשיו ולמרות שכבר התחלנו את שנת 2018 בלי תקציב מאושר, אני פונה אליך באופן אישי, משה כחלון: למען ירושלים - שים בצד את כל העניינים הפוליטיים והאישיים ובטל את הקיצוץ. אני מוכן להתייצב בכל שעה ובכל מקום שתקרא לי כדי למנוע את הפגיעה הכואבת והקשה הזו בבירת ישראל. אם חלילה תמשיך לאטום את ליבך ואת אוזניך, אתה - משה כחלון, תישא באחריות הישירה לגורלן של מאות משפחות ירושלמיות שיאבדו את פרנסתן, ולפגיעה אישית באיכות חייהם וברווחתם של 900,000 תושבי ירושלים".

הפיטורים והקיצוצים הנרחבים יתבצעו במידה ומשרד האוצר לא יעביר את התקציבים הנדרשים להמשך הפעילות העירונית. לצערנו, שר האוצר ובכירי האוצר מנהלים מלחמה פוליטית על גבם של תושבי ירושלים - שתוצאתה פגיעה אנושה בירושלים ובתושביה . זה מביא לכך שתושב ירושלמי מקבל 30% פחות משאר תושבי הארץ. זהו מאבק על עתידה של ירושלים ששותפים לו עובדי העירייה, הסתדרות מרחב ירושלים, ועדי ההורים, המינהלים הקהילתיים ברחבי העיר וכל אוהבי ירושלים ששולחים לשר האוצר אמירה חדה וברורה: די להפקרת ירושלים.

 


חזור