חשיפת לפיד המכביה ה-20 בסימן 50 שנים לאיחוד העיר – עיריית ירושלים

חשיפת לפיד המכביה ה-20 בסימן 50 שנים לאיחוד העיר

​ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ציין בטקס חשיפת הלפיד בבית הנשיא כי "2,000 שנים לפני שהאו"ם בכלל הוקם, כבר נלחמו המכבים בגבורה על ירושלים. בשנת היובל לאיחוד עיר הנצח יעלו אלפי ספורטאי העולם היהודי למכבייה בירושלים, וישדרו בכך מסר נחרץ לכל מי שמבקש להחליש את מעמדה של בירת ישראל"

תצוגת תאריך

29/12/2016

31/12/1969 18:00

תמונה1

לפיד המכביה ה-20 נחשף השבוע במעמד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין וראש העיר ירושלים, מר ניר ברקת בטקס מיוחד בבית הנשיא. המכביה ה-20 תתקיים השנה בירושלים לרגל 50 שנים לאיחוד העיר בחודש יולי 2017. הג'ודוקא הישראלי, זוכה מדליית ארד באולימפיאדת ריו – אורי ששון, ואסף יסעור העניקו את הלפיד לנשיא המדינה ריבלין, לראש העיר ברקת וליו"ר המכביה אמיר פלד. בטקס השתתפו גם ראשי ערים ונציגי המכביה מהארץ.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים באירוע ואמר: "כמה סמלי הוא מירוץ הלפיד אשר מתקיים דווקא בחג האורות: חגה של הגבורה היהודית, נצחונו של הרוח על החומר. זהו חג, אשר בדומה למרוץ הלפיד - מסמל את ערכי הציונות והלאום היהודי, מדגיש את החירות, את המשכיות קיום העם בארצו, את האור ואהבת המולדת ואת הנחישות האלמותית. למעלה מאלפיים שנה שאנו זוכרים ומזכירים את סיפורי גבורת המכבים- ניצחון המעטים על הרבים, ניצחונה של האמונה על הספק. הגבורה והנחישות היהודית איננה מתבטאת רק בגבורתם של לוחמים בשדה הקרב, זוהי גם גבורה ציבורית ואזרחית, אישית וקולקטיבית. יומיומית, שגרתית. כזו שנוגעת לכל תחומי החיים. הגבורה לרצות ולהגיע לישראל - על אף דיווחים לא אוהדים בחדשות. התעוזה לקחת חלק באירועים ישראליים, על אף ביקורות והתנגדות מגורמים שונים ומשונים. הנחישות להתחבר למורשת היהודית, להרגיש חלק מהעם היהודי בארץ ישראל. זו איננה גבורה של הגוף לבדו, זו גבורתה של הרוח. זו התעצמותה של הנפש. אני שולח ברכות חמות לכל באי המכבייה העשרים, אשר בבואם והשתתפותם, עושים שירות אמיץ לספורט, למדינת ישראל, ולאזרחיה."

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש בטקס חשיפת לפיד המכביה בבית הנשיא כי "2,000 שנה לפני שהאו"ם בכלל הוקם, כבר נלחמו המכבים בגבורה על ירושלים, ולכן - שום החלטה לא תזיז אותנו מפה. בשנת היובל לאיחוד עיר הנצח יעלו אלפי ספורטאי העולם היהודי למכבייה בירושלים, וישדרו בכך מסר נחרץ לכל מי שמבקש להחליש את מעמדה של בירת ישראל. ירושלים המאוחדת היא לב ליבו של העם היהודי ובירתה של מדינת ישראל".

אמיר פלד, יו"ר המכביה, אמר בטקס כי "השקת לפיד המכביה על ידי נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לקראת יציאתו למסע ברחבי העולם היהודי ובעריה המרכזיות של המכביה בארץ - ובראשן ירושלים - מהווה שיא בפתיחת אירועי המכביה ה- 20. זהו הלפיד שיכנס ב- 6 ביולי לאיצטדיון טדי בעיר, וידליק את אש המשחקים. כ-10,000 ספורטאים מלמעלה מ-80 מדינות ישתתפו במכביה. בנוסף, ילוו את הספורטאים מחו"ל למעלה מ-20,000 אוהדים ובני משפחות. מארגני המכביה מתחייבים לעשות את כל הניתן להפוך את האירוע הזה לגדול, למרשים ולמכובד ביותר שנערך אי פעם בישראל"

צילום: ג'קי לוי.


חזור