חניכת רחוב ע"ש רא"ל אמנון ליפקין שחק -עיריית ירושלים

חניכת רחוב ע"ש רא"ל אמנון ליפקין שחק

​נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין; ראש העיר ירושלים, ניר ברקת; ואלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, חנכו אתמול רחוב בשכונת פסגת זאב ע"ש רא"ל אמנון ליפקין שחק, הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל. הטקס נערך בהשתתפות משפחת ליפקין-שחק ומכובדים נוספים

ללא תאריך

30/04/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

בעת חניכת הרחוב, ציין הנשיא ריבלין כי "אמנון היה סמל, אגדה. לוחם ללא חת ומפקד נערץ. לא כולם יודעים, אולי לא מספיק יודעים, על השורשים הירושלמיים של אמנון. אמנון נולד וגדל בתל אביב, אבל עבורי ועבור רבים - הוא היה ונשאר ירושלמי. אתם יודעים, הייתה 'תחרות' בין משפחת ליפקין (משפחתו של אמנון) למשפחת ריבלין מי מהן ותיקה יותר בירושלים. ובעיקר – מי בונה יותר בעיר ירושלים (זו כמובן הייתה תחרות שנולדה מתוך האהבה לעשייה ובעיקר האהבה לירושלים)".

עוד אמר ריבלין כי "אבי סבו של אמנון, יצחק ליפקין, הקים את שכונת שערי ירושלים ואת שכונת אוהל שלמה הסמוכה. אמנון היה מזן מיוחד. ישר (יש יאמרו ישר מדי). הגון. חריף. חכם. ציוני אדיר. הוא לא פחד מכלום ולא מאף אחד. נלחם על העקרונות שלו. נאמן תמיד לערכיו. גם כאיש צבא, בשדה הקרב, וגם בשדה הפוליטי. הוא ידע שיש לזה מחיר. עם כל ההילה שהייתה סביבו אמנון שמר תמיד על מידה גדולה של ענווה. לא לחמתי כתף אל כתף עם אמנון, ואף לא ראיתי איתו עין בעין את הדרך לפתרון הסכסוך היהודי ערבי. אך נושא אחד הציב אותנו באותו המתרס: המחויבות לפעול למען מדינת ישראל,  עם ישראל, ולחיזוק הדמוקרטיה הישראלית".

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש כי " רב אלוף אמנון ליפקין שחק היה מפקדי הנערץ, איש חזון ושר בממשלת ישראל. אמנון עומד בשורה הראשונה של מפקדי צה"ל בכל הדורות. מפקד קר רוח ואמיץ, אסטרטג מבריק ומנהיג דגול.  כשהיה מח"ט הצנחנים, בשנת 79, השתתפתי תחת פיקודו במבצע מנורה לטיהור קִינֵי מחבלים בלבנון. כל המשימות בוצעו בהצלחה. רוח המפקד הייתה: עומדים במשימה, מְבַצעים בכל מחיר – וחוזרים בשלום. זו הייתה הרוח של אמנון, וזו הייתה המורשת של חטיבת הצנחנים.
אמנון היה מאותם המנהיגים שהאחריות לעתידה של המדינה בוערת בהם, והמשיך לשרת אותה כחבר כנסת וכשר בממשלת ישראל".

בנושא הקשר הירושלמי של רא"ל אמנון ליפקין שחק, סיפר ראש העיר ברקת כי "הוא היה נין של יצחק ליפקין, שהקים שתי שכונות בירושלים. היום אנו סוגרים מעגל שנפתח לפני יותר ממאה ועשרים שנה, וקוראים רחוב על שמו של אמנון, אחד מצאצאיו של יצחק ליפקין - בונה ירושלים.  העיר ירושלים מוקירה את זכרם של גיבורי ישראל. אנו קוראים רחוב על שמו של רב אלוף אמנון ליפקין שחק כאן בשכונת פסגת זאב, סמוך לרחוב סיירת דוכיפת, שעליה פיקד. הדורות הבאים אחריו ישכילו ללמוד עליו, ועל פועלו למען ישראל."

חייו של רא"ל אמנון ליפקין שחק

רא"ל אמנון ליפקין-שחק היה הרמטכ"ל ה -15 של צה"ל, לוחם עז רוח בקרבות האש ובמלחמה על השלום. אדם אוהב אדם, קשוב לזולתו ומאמין בהידברות ובכבוד לאחר. 
הוא נולד בתל אביב בשנת 1944, היה חניך הפנימיה הצבאית בחיפה, התגייס לחטיבת הצנחנים ומילא בחטיבה את כל תפקידי הפיקוד, ממפקד מחלקה ועד מח"ט.

הוא הוביל מבצעים רבים, ופעמיים קיבל את עיטור העוז - על תפקודו במבצע כארמה בירדן (1968) ובמבצע "אביב נעורים"  בלבנון (1973). בשנת 1991 עמד בראש מבצע שלמה להעלאת יהודי אתיופיה.הוא פיקד על אוגדת שריון, כיהן כאלוף פיקוד המרכז, ראש אגף המודיעין, סגן הרמטכ"ל, וב-1 בינואר 1995 הועלה לדרגת רב אלוף והתמנה לראש המטה הכללי.
 
בקיץ 1998 פרש מצה"ל, הקים את מפלגת המרכז וכיהן כשר התיירות והתחבורה בממשלת ישראל וכחבר בצוות המו"מ לשלום.

בכל תפקידיו הצבאיים, המדיניים והפרטיים, עמדו טובתה ובטחונה של מדינת ישראל לנגד עיניו.  הוא הקים את ביתו במכבים-רעות. ב - 19 דצמבר 2012 , ו' בחודש טבת תשע"ג, הלך לעולמו.


חזור