הכיתה תעמוד לקבלת כבוד השופט- עיריית ירושלים

הכיתה תעמוד לקבלת כבוד השופט

השופטים הופכים למורים: ביחד עם הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין גיבשנו תוכנית לימודים ייחודית – "שופטים מלמדים" - בנושא מערכת המשפט במדינת ישראל. בין המורים: השופט דוד חשין.​

תצוגת תאריך

23/01/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

בית משפט

תמונה1

​בשיתוף עם הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין, גיבשנו תכנית לימודית ייחודית עבור תיכוניסטים בנושא מערכת המשפט במדינת ישראל. במסגרת התכנית ישמעו התלמידים הרצאות על עולם המשפט בכללותו, משפט פלילי ואזרחי, משפט תעבורה ועוד. 

מטרותיה העיקריות של התוכנית שהחלה לפעול לאחרונה הן הרחבת ידע בתחום עולם המשפט בישראל, עידוד התלמידים לאזרחות טובה, עירור מודעות לשאלות ערכיות הקשורות לשמירה על החוק, מניעת נשירה וטיפוח אוכלוסיות חלשות ובסיכון והרחקה ככל הניתן מהעולם הפלילי ילדים בסיכון. בסיומה של התכנית ייערך סיור בבית המשפט והתלמידים יצפו במשפט מתנהל.

עו"ד ליאור בנימין, יועץ  למנכ"ל העירייה ויוזם התכנית, ציין כי "מדובר בשיתוף פעולה חדשני של מנח"י עם מערכת המשפט ולשכת עורכי הדין. התכנית מנגישה את עולם המשפט לצעירים מכלל המגזרים והשכבות בעיר, ולראשונה יש לתלמידים הזדמנות להכיר את 'מאחורי הקלעים' של מערכת המשפט, לשוחח עם שופטים בגובה העיניים וללמוד ערכי אזרחות טובה."

אביב קינן, יו"ר מנח"י, הסביר כי "היוזמה הזו של שופטים מלמדים - יוזמה של מנכ"ל העירייה ששמחנו לאמץ במינהל החינוך - היא חלק מגל היוזמות החדשניות שמדי יום מושקות בחינוך הירושלמי והופכות את בתי הספר בעיר לרלוונטיים ומשמעותיים. כיום כמעט כל ילד וילדה בירושלים, מכלל המגזרים והגילאים יכולים לקחת חלק בתוכניות חינוכיות ייחודיות בתוך בתי הספר, ללא תוספת תשלום של ההורים. הן הופכות את בית הספר למקום שמרגש ומעניין להגיע אליו."

בשלב הראשון, כפיילוט,  החלה לפעול תוכנית "שופטים מלמדים" בחמישה בתי ספר נבחרים (מקיף גילה, תיכון דרור, תיכון פסגת זאב, תיכון דנמרק וביה"ס הדו- לשוני), בכיתות י' וי"א. ההרצאות מועברות על ידי שופטים, אנשי הלשכה המשפטית בעירייה וכן על ידי עורכי דין מהמגזר הפרטי והציבורי.

בין השופטים הלוקחים חלק בתכנית ניתן למנות את נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים (בדימוס),  דוד חשין; נשיאת בית המשפט השלום בירושלים (בדימוס), שולמית דותן; נשיא בתי משפט השלום ירושלים, אביטל חן; שופט ביהמ"ש השלום בירושלים, אמיר דהאן ; שופט ביהמ"ש השלום בירושלים, דוד גבאי; שופטת בכירה בביהמ"ש השלום ירושלים, שרון בבלי; שופט ביהמ"ש השלום בירושלים, אילן סלע; שופטת בכירה בביהמ"ש השלום בירושלים, עינת אבמן; שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט; ושופט בכיר לענייני משפחה בבית המשפט השלום בירושלים, שלמה אלבז.

על עורכי הדין שמשתתפים בתוכנית ניתן למנות את עו"ד אמנון מרחב, מנכ"ל עיריית ירושלים; עו"ד אשר אקסלרוד - ראש לשכת עוה"ד במחוז ירושלים; עו"ד אלי מלכה, יועמ"ש עיריית ירושלים; עו"ד יוסי תוסייה כהן ועו"ד ליאור בנימין.

החל מהשנה הבאה התכנית תוטמע דרך קבע במרבית התיכונים בעיר, ובסיומה אף ייערכו משפטים מבוימים שבהם ייקחו חלק בתי הספר השונים – בדומה לתחרויות Debate שמתקיימות. התוכנית תעניק את התובנות הדרושות לנערים, ותוביל אותם לבחירות טובות יותר בנוגע לעתידם.


חזור