חינוך ירושלמי מוביל: שבעה בתי ספר חדשים - עיריית ירושלים

חינוך ירושלמי מוביל: שבעה בתי ספר חדשים

​ממשיכים לפתח את החינוך הממלכתי והממלכתי-דתי בעיר, בבתי ספר מכילים ומשלבים תוך נקיטת גישה חדשנית בחינוך. ראש העיר ברקת: "יש ביקוש אדיר לחינוך הירושלמי המצוין ופריחה של משפחות צעירות בעיר"

ללא תאריך

24/01/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

​הגידול האדיר בהיקף התלמידים הלומדים במערכת החינוך הירושלמית הממלכתית והממלכתית-דתית נמשך. תקופת ההרשמה למוסדות החינוך בעיר, שנפתחה בשבוע שעבר, מביאה עימה בשורות על פתיחת עוד ועוד בתי ספר עירוניים חדשים.


השבוע מודיעים ראש העיר, ניר ברקת, ומנח"י על פתיחה של שבעה בתי ספר חדשים עבור תלמידי העיר, אשר כבר נפתחו להרשמה עבור שנת הלימודים הקרובה:

  1. ממ"ד קטמון (במודל מכיל ומשלב) - בית הספר, אשר יפעל החל משנת הלימודים הבאה, ייפתח באזור רחוב יהודה הנשיא בשכונת קטמון, וייתן מענה לביקוש העצום לתושבי השכונה ולתושבי השכונות הסמוכות לאור הגידול הנרחב בהיקף הקהילה הציונית-דתית באזור. בית הספר יגדל כבית ספר צומח וימנה בשלב הראשון שתי כיתות בשכבת א'. בשבוע שחלף התקיים ערב חשיפה לתושבים המתעניינים בבית הספר, בהשתתפות נציגי לשכת ראש העיר, אנשי מנח"י, אנשי משרד החינוך ואנשי עמותת inclu המלווים את הקמת בתי הספר המכילים בארץ. אנשי עמותת inclu, בהובלת היזמת החברתית עדי אלטשולר (מקימת "כנפיים של קרמבו"), הסבירו כי מודל בית הספר המכיל יהווה בסיס ועיקרון מנחה בבית הספר שיוקם. בבית הספר יפעלו מגוון תכניות חברתיות, העצמה רגשית, תוכניות מצוינות ותוכניות לקידום לימודי לטובת תלמידים מתקשים. במנח"י מסבירים כי הצורך לתת מענה הוליסטי למגוון תלמידים, כמו גם הפיכת הייחודיות של ילדי החינוך המיוחד מנטל לנכס - הינן צרכים ממשיים שהעלו בתי הספר אשר קיימות בהם גם כיום כיתות הטרוגניות. מהות בית הספר המכיל הינה העברת אחריות ההתאמה מהתלמיד אל המערכת עצמה, בניגוד לתפיסה הרווחת כיום השואפת להתאים את הילד או הילדה למערכת. על כן, הכוונה היא לאמץ את מודל בתי הספר המכילים על כלל בתי הספר בירושלים בהדרגה, כיסוד מארגן של בתי הספר.
  2. ממ"ד קרית יובל  - ייפתח ברח' גרינוולד 8, בהמשך לתהליך שיתוף ציבור ממושך. הוחלט על הקמת בית ספר ממ"ד בו ילמדו בנים ובנות בכיתות נפרדות ובמרחב משותף. בית הספר יגדל כבית ספר צומח, ובשלב הראשון יפתחו בו שתי כיתות בשכבה. בתהליך הקמת בית הספר שותפים מלאים הורי שכונת קרית יובל ומינהל קהילתי יובלים.
  3. בית הספר העל-יסודי אדם בעמק רפאים יקבל סמל מוסד, ויוכר כבית ספר על יסודי שש שנתי (כיתות ז'-י"ב). בבית הספר שתי כיתות בשכבה. ההכרה הרשמית בבית הספר תאפשר רצף לימודי לתלמידים הלומדים בבית הספר היסודי. בית הספר ימשיך במבנהו כיום ויהיה מהזרם הממלכתי רשמי.
  4. בית הספר היסודי ניסויי ארגנטינה בקריית יובל יצמח להיות בי"ס על יסודי שש שנתי (ז'"-י"ב), עם שתי כיתות בשכבה. בית הספר יפתח במבנה הקיים של בית הספר ניסויי-ארגנטינה עם תוספת בינוי במתחם. מטרת פתיחתו היא יצירת רצף לימודי לתלמידים המסיימים את בית הספר הניסויי היסודי, כמו גם מתן מענה לאוכלוסיית השכונה. בית ספר על-יסודי הניסויי ארגנטינה פועל ברוח החינוך הניסויי הפתוח, ומכוון לתהליך ההתפתחות של התלמיד בהתאם לצרכיו ההתפתחותיים, הרגשיים, הקוגניטיביים, החברתיים והיצירתיים. קהילת בית הספר מאופיינת בהטרוגניות רבה, וכוללת משפחות המייצגות מגוון רחב של זיקות ליהדות; בכללן משפחות חילוניות, מסורתיות, דתיות ומעורבות. בית הספר ישתייך לזרם הממלכתי רשמי.
  5. חטיבת הביניים חדשה "אורט מכללה" בגבעת רם תהיה חלק מבית הספר התיכון הקיים, שיתרחב לבית ספר שש-שנתי (ז'-י"ב) ויצמיח חטיבת ביניים עם שתי כיתות בשכבה בשלב הראשון. עם פתיחת תקופת הרישום הנוכחית, נרשמו כבר עשרות תלמידים לבית הספר החדש - דבר המעיד על הצורך הגדול של הציבור בבית הספר מסוג זה. החטיבה החדשה נפתחה לאור הגידול המשמעותי במספר בוגרי בתיה"ס היסודיים במערב העיר, ועל כן נוצר צורך בפתיחת חטיבת ביניים נוספת. החטיבה תצמח בתוך מבנה ביה"ס הקיים ותשתייך לזרם הממלכתי רשמי. חטיבת הביניים תקדם תוכנית לימודים מתקדמת המשלבת תפיסה רב תחומית ובין תחומית. כבית ספר שכונתי, יפעל המוסד יחד עם צוותי החינוך הבלתי פורמלי, לחיזוק מעורבותם של התלמידים בקהילה השכונתית והעירונית לאורך כל לימודיהם. בחטיבה החדשה מספרים כי יושם דגש על חיזוק הלמידה בתחומים כגון יכולת עבודה בצוות, חקר ופיתוח, הצגת רעיונות בציבור, היכרות עם תחומי ידע רחבים, פיתוח תחרות לעידוד מוטיבציה ומעורבות רגשית לשיפור היכולות האישיות.


חמשת בתי הספר החדשים הללו מצטרפים להודעה בשבוע שעבר על פתיחת ממ"ד חדש בגבעה הצרפתית, וכן חטיבת ביניים ממלכתית וחדשנית ברמות 

ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, ניר ברקת, הסביר כי "שפע בתי הספר החדשים משקפים את הביקוש האדיר לחינוך הירושלמי המצוין ואת הפריחה של המשפחות הצעירות בעיר. עיריית ירושלים משקיעה משאבים ומאמצים רבים על מנת לתת מענה לביקושים בשטח לכלל המגזרים. התלמידים הללו הם העתיד של ירושלים, ואני מחויב להבטיח לכל ילד וילדה חינוך מצוין וסביבת לימודים איכותית."


יו"ר מנח"י, אביב קינן, ציין כי  "בתי הספר החדשים שאנו מקימים בירושלים הם בשורה אמיתית לתושבי העיר. בתי הספר יתנו מענה בתוך השכונות למגוון הקהילות בעיר, ויאפשרו לתלמידים נוספים ליהנות מסביבת חינוך מאפשרת, חדשנית ומותאמת למציאות שבה אנחנו חיים."


חזור